X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Krzysztof Ardanowski: hodowcom koni i pracownikom stadniny należą się przeprosiny

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 08:31
- Sytuacja z hodowlą koni arabskich to jest pewnego rodzaju studium przypadku. Zwolnienie kilka lat temu dwóch dyrektorów wywołało histerię. Utytułowani ludzie zaczęli wieszczyć koniec hodowli koni arabskich w Polsce również zniechęcając kupców ze świata, żeby nie przyjeżdżali do Polski - powiedział w audycji "Sygnały dnia" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski: hodowcom koni i pracownikom stadniny należą się przeprosiny (Sygnały dnia/Jedynka)
Jan Krzysztof Ardanowski
Jan Krzysztof ArdanowskiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Minister rolnictwa komentował w ten sposób aukcję Pride of Poland, która niedawno zakończyła się w stadninie w Janowie Podlaskim. W porównaniu z zeszłym rokiem, ostatnia aukcja okazała się niemałym sukcesem.

Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Za konie wylicytowano w sumie 1,4 mln euro
janów podlaski pap 1200.jpg
Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Za konie wylicytowano w sumie 1,4 mln euro

- Przede wszystkim trzeba przeprosić hodowców w Polsce, którym zarzucano niecne rzeczy. Rozmawiałem z pracownikami stadniny. Ci ludzie i stajenni i wszyscy, którzy przy tych koniach robią, ale również przy tej części innych gatunków zwierząt, oborowi, traktorzyści - oni mają łzy w oczach, że ktoś ich atakuje twierdząc, że oni tu szkodzą koniom, że tu konie zdychają - mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski. Minister został zapytany, czy doczekał się przeprosin od tych, którzy rzucali oszczerstwa wobec polskich hodowców i opiekunów koni arabskich.

Jan Krzysztof Ardanowski: w tym roku osobiście wziąłem się za aukcję Pride of Polan

Minister rolnictwa zwrócił uwagę na to, że przez ostatnie lata przeciwnicy polityczni atakowali zarówno polski rząd, jak i samą stadninę koni w Janowie Podlaskim. Podkreślił, że to stało się przyczyną zniechęcenia środowiska międzynarodowego do aukcji koni arabskich w Polsce.

W tym roku sytuacja jest jednak znacznie lepsza. W porównaniu do zeszłorocznych zysków aukcji Pride of Poland, które zamknęły się w granicach 500 tys. euro, w tym roku stadnina w Janowie zarobiła 1 mln 720 tys. euro. Było także znacznie większe zainteresowanie aukcją.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Janowska klacz Encarina najlepszym koniem 41. Narodowego Pokazu Koni Arabskich

- To nie o te kwoty chodzi. Sytuacja z hodowlą koni arabskich to jest pewnego rodzaju studium przypadku. Zwolnienie kilka lat temu dwóch dyrektorów wywołało histerię. Utytułowani ludzie zaczęli wieszczyć koniec hodowli koni arabskich w Polsce, również zniechęcając kupców ze świata, żeby nie przyjeżdżali do Polski, co się niestety przełożyło na niewielkie zainteresowanie tymi aukcjami w kolejnych latach. W tym roku wziąłem się za to osobiście, [...] wykonaliśmy sporą pracę. Ci wszyscy, którzy chcieli tę hodowlę osłabić, albo wmówić światu, że jest nędznej jakości, chyba nie wiedzą, gdzie się schować w tej chwili - mówił minister Jan Ardanowski.

Minister zauważył również, że przez długi czas był celem ataków polityków opozycji. W związku z tym zaprosił wszystkich posłów i senatorów do stadniny w Janowie. Spośród polityków opozycji nie pojawił się ani jeden.

Rozmiary suszy w Polsce: straty w 1500 gmin

Minister Jan Krzysztof Ardanowski mówił także o sytuacji polskiego rolnictwa w warunkach suszy. Jak podkreślił, w różnym natężeniu występuje ona w całej Polsce. Straty szacuje się w 1500 gmin, wciąż jednak jeszcze nie są znane ostateczne dane o rozmiarach tych strat.

Jan Krzysztof Ardanowski: Fundusz Gwarancji Rolnych zapewni korzystne kredytowanie dla rolników
Krzysztof Ardanowski 1200.jpg
Jan Krzysztof Ardanowski: Fundusz Gwarancji Rolnych zapewni korzystne kredytowanie dla rolników

- Największe nieszczęście jest takie, że na paru obszarach susza występuje kolejny raz z dużym natężeniem. To jest przede wszystkim województwo lubuskie, Wielkopolska, część łódzkiego, trochę Mazowsza, są enklawy również na Podlasiu i na Lubelszczyźnie. Tam jest sytuacja trudna - mówi minister rolnictwa.

Szef resortu podkreślił, że pozostaje w stałym kontakcie z pozostałymi członkami Rady Ministrów, wsparcie gwarantuje także premier. Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził jednak, że wszystko wskazuje na to, że klimat Polski zmienia się i zmierza w stronę portugalskiego, to zaś oznacza, że w kolejnych latach też będzie sucho.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Minister rolnictwa zapowiada pomoc dla poszkodowanych przez suszę

- Dlatego nie tylko drżenie "skąd te miliardy na suszę wziąć co roku", budżet jest zaangażowany w wielkie programy społeczne, ale przede wszystkim retencja i zapobieganie i nawodnienia. Dlatego już od września uruchamiam program - na początku to jest 100 mln euro, czyli grubo ponad 400 mln zł - na dofinansowania na zatrzymywanie wody w gospodarstwach - zapowiedział minister.

Program obejmować ma budowę zbiorników na wodę, systemy nawodnieniowe - pompy, rury, zraszacze, aplikatory kroplowe itd. Dofinansowania sięgać mają nawet 50-60 procent inwestycji, ale celem tego programu ma być nawodnienie upraw intensywnych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa)

Data emisji: 13.08.2019

Godzina emisji: 8:15


jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Krzysztof Ardanowski: cyfryzacja jest najważniejszym kierunkiem rozwoju rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 14:44
- Najważniejszym kierunkiem rozwoju rolnictwa jest cyfryzacja, wykorzystanie badań naukowych oraz postępu technicznego i technologicznego - powiedział w sobotę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że wyzwaniem jest także to, aby najnowocześniejszy sprzęt był dostępny dla rolników. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Krzysztof Ardanowski: nasza pomoc rolnikom ws. suszy w 2018 r. była największa w UE

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 11:21
- Wystąpiłem do Komisji Europejskiej o przesunięcie około 1 mld zł z obecnej edycji "Programu rozwoju obszarów wiejskich" na inwestycje związane z zapobieganiem suszy. Dlatego że trzeba pomóc rolnikom w inny sposób, niż tylko pieniężnie rekompensując straty upraw – powiedział w audycji "Gość Polskiego Radia" Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa zapowiada pomoc dla poszkodowanych przez suszę

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 07:37
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział w radiowej Jedynce, że po oszacowaniu strat rolnicy otrzymają pomoc. Zdaniem ministra, susza nie jest tak dramatyczna, jak w zeszłym roku, kiedy wystąpiła w całym kraju.
rozwiń zwiń