Jan Krzysztof Ardanowski: hodowcom koni i pracownikom stadniny należą się przeprosiny

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 08:31
- Sytuacja z hodowlą koni arabskich to jest pewnego rodzaju studium przypadku. Zwolnienie kilka lat temu dwóch dyrektorów wywołało histerię. Utytułowani ludzie zaczęli wieszczyć koniec hodowli koni arabskich w Polsce również zniechęcając kupców ze świata, żeby nie przyjeżdżali do Polski - powiedział w audycji "Sygnały dnia" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski: hodowcom koni i pracownikom stadniny należą się przeprosiny (Sygnały dnia/Jedynka)
Jan Krzysztof Ardanowski
Jan Krzysztof ArdanowskiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Minister rolnictwa komentował w ten sposób aukcję Pride of Poland, która niedawno zakończyła się w stadninie w Janowie Podlaskim. W porównaniu z zeszłym rokiem, ostatnia aukcja okazała się niemałym sukcesem.

Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Za konie wylicytowano w sumie 1,4 mln euro
janów podlaski pap 1200.jpg
Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Za konie wylicytowano w sumie 1,4 mln euro

- Przede wszystkim trzeba przeprosić hodowców w Polsce, którym zarzucano niecne rzeczy. Rozmawiałem z pracownikami stadniny. Ci ludzie i stajenni i wszyscy, którzy przy tych koniach robią, ale również przy tej części innych gatunków zwierząt, oborowi, traktorzyści - oni mają łzy w oczach, że ktoś ich atakuje twierdząc, że oni tu szkodzą koniom, że tu konie zdychają - mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski. Minister został zapytany, czy doczekał się przeprosin od tych, którzy rzucali oszczerstwa wobec polskich hodowców i opiekunów koni arabskich.

Jan Krzysztof Ardanowski: w tym roku osobiście wziąłem się za aukcję Pride of Polan

Minister rolnictwa zwrócił uwagę na to, że przez ostatnie lata przeciwnicy polityczni atakowali zarówno polski rząd, jak i samą stadninę koni w Janowie Podlaskim. Podkreślił, że to stało się przyczyną zniechęcenia środowiska międzynarodowego do aukcji koni arabskich w Polsce.

W tym roku sytuacja jest jednak znacznie lepsza. W porównaniu do zeszłorocznych zysków aukcji Pride of Poland, które zamknęły się w granicach 500 tys. euro, w tym roku stadnina w Janowie zarobiła 1 mln 720 tys. euro. Było także znacznie większe zainteresowanie aukcją.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Janowska klacz Encarina najlepszym koniem 41. Narodowego Pokazu Koni Arabskich

- To nie o te kwoty chodzi. Sytuacja z hodowlą koni arabskich to jest pewnego rodzaju studium przypadku. Zwolnienie kilka lat temu dwóch dyrektorów wywołało histerię. Utytułowani ludzie zaczęli wieszczyć koniec hodowli koni arabskich w Polsce, również zniechęcając kupców ze świata, żeby nie przyjeżdżali do Polski, co się niestety przełożyło na niewielkie zainteresowanie tymi aukcjami w kolejnych latach. W tym roku wziąłem się za to osobiście, [...] wykonaliśmy sporą pracę. Ci wszyscy, którzy chcieli tę hodowlę osłabić, albo wmówić światu, że jest nędznej jakości, chyba nie wiedzą, gdzie się schować w tej chwili - mówił minister Jan Ardanowski.

Minister zauważył również, że przez długi czas był celem ataków polityków opozycji. W związku z tym zaprosił wszystkich posłów i senatorów do stadniny w Janowie. Spośród polityków opozycji nie pojawił się ani jeden.

Rozmiary suszy w Polsce: straty w 1500 gmin

Minister Jan Krzysztof Ardanowski mówił także o sytuacji polskiego rolnictwa w warunkach suszy. Jak podkreślił, w różnym natężeniu występuje ona w całej Polsce. Straty szacuje się w 1500 gmin, wciąż jednak jeszcze nie są znane ostateczne dane o rozmiarach tych strat.

Jan Krzysztof Ardanowski: Fundusz Gwarancji Rolnych zapewni korzystne kredytowanie dla rolników
Krzysztof Ardanowski 1200.jpg
Jan Krzysztof Ardanowski: Fundusz Gwarancji Rolnych zapewni korzystne kredytowanie dla rolników

- Największe nieszczęście jest takie, że na paru obszarach susza występuje kolejny raz z dużym natężeniem. To jest przede wszystkim województwo lubuskie, Wielkopolska, część łódzkiego, trochę Mazowsza, są enklawy również na Podlasiu i na Lubelszczyźnie. Tam jest sytuacja trudna - mówi minister rolnictwa.

Szef resortu podkreślił, że pozostaje w stałym kontakcie z pozostałymi członkami Rady Ministrów, wsparcie gwarantuje także premier. Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził jednak, że wszystko wskazuje na to, że klimat Polski zmienia się i zmierza w stronę portugalskiego, to zaś oznacza, że w kolejnych latach też będzie sucho.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Minister rolnictwa zapowiada pomoc dla poszkodowanych przez suszę

- Dlatego nie tylko drżenie "skąd te miliardy na suszę wziąć co roku", budżet jest zaangażowany w wielkie programy społeczne, ale przede wszystkim retencja i zapobieganie i nawodnienia. Dlatego już od września uruchamiam program - na początku to jest 100 mln euro, czyli grubo ponad 400 mln zł - na dofinansowania na zatrzymywanie wody w gospodarstwach - zapowiedział minister.

Program obejmować ma budowę zbiorników na wodę, systemy nawodnieniowe - pompy, rury, zraszacze, aplikatory kroplowe itd. Dofinansowania sięgać mają nawet 50-60 procent inwestycji, ale celem tego programu ma być nawodnienie upraw intensywnych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa)

Data emisji: 13.08.2019

Godzina emisji: 8:15


jmo

Czytaj także

Jan Krzysztof Ardanowski: cyfryzacja jest najważniejszym kierunkiem rozwoju rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 14:44
- Najważniejszym kierunkiem rozwoju rolnictwa jest cyfryzacja, wykorzystanie badań naukowych oraz postępu technicznego i technologicznego - powiedział w sobotę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że wyzwaniem jest także to, aby najnowocześniejszy sprzęt był dostępny dla rolników. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Krzysztof Ardanowski: nasza pomoc rolnikom ws. suszy w 2018 r. była największa w UE

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 11:21
- Wystąpiłem do Komisji Europejskiej o przesunięcie około 1 mld zł z obecnej edycji "Programu rozwoju obszarów wiejskich" na inwestycje związane z zapobieganiem suszy. Dlatego że trzeba pomóc rolnikom w inny sposób, niż tylko pieniężnie rekompensując straty upraw – powiedział w audycji "Gość Polskiego Radia" Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa zapowiada pomoc dla poszkodowanych przez suszę

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 07:37
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział w radiowej Jedynce, że po oszacowaniu strat rolnicy otrzymają pomoc. Zdaniem ministra, susza nie jest tak dramatyczna, jak w zeszłym roku, kiedy wystąpiła w całym kraju.
rozwiń zwiń