Mariusz Błaszczak: 100 lat temu Powstańcy Śląscy stanęli do walki o polskość Śląska

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 07:29
- Chcemy uczcić postawę Ślązaków, którzy po setkach lat bycia częścią Niemiec bardzo chcieli, żeby Górny Śląsk był częścią Polski - powiedział w Polskim Radiu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Wyjaśniał w ten sposób umiejscowienie głównych obchodów Święta Wojska Polskiego w Katowicach.
Audio
  • Mariusz Błaszczak: chcemy uczcić pamięć Powstańców Śląskich (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego odbędą się w Katowicach. Defilada "Wierni Polsce" ma uczcić uczestników powstań śląskich.
  • Prezydent USA Donald Trump będzie przemawiał w Polsce. Wystąpienie będzie miało miejsce w jednym z miejsc przyszłego stacjonowania żołnierzy amerykańskich.
  • Polska wywiązuje się z obowiązku płacenia 2 proc. PKB na obronność. Rozmawiamy o zwiększeniu obecności amerykańskiej, nie o tym, czy żołnierze do Polski przyjadą z Niemiec.

15 sierpnia w Katowicach odbędzie się wielka defilada "Wierni Polsce". Z okazji Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda wręczy także generalskie nominacje. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyjaśniał w Programie Pierwszym Polskiego Radia decyzję o umiejscowieniu centralnych obchodów państwowych właśnie w stolicy województwa śląskiego.

Poznaliśmy szczegóły defilady "Wierni Polsce" w Katowicach
pap mariusz błaszczak 1200.jpg
Poznaliśmy szczegóły defilady "Wierni Polsce" w Katowicach

Powstańcy Śląscy chcieli żyć w Polsce

- Pierwsze Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku. Zostało poprzedzone masakrą w Mysłowicach, gdzie niemieckie oddziały otworzyły ogień do cywilów. Reakcją na ten fakt był wybuch Pierwszego Powstania Śląskiego. A więc pamiętamy o Powstańcach Śląskich, oddajemy im hołd, wielka defilada "Wierni Polsce" już jutro od godziny 14 w Katowicach - powiedział minister Mariusz Błaszczak.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Szef MON o programie obchodów 1 września w Gdańsku: rządzący miastem zaprzeczają sprawom oczywistym

Minister obrony narodowej podkreślał, jak istotny dla Polski był fakt, że Ślązacy, pomimo wielu lat przynależności do Niemiec, w chwili odradzania się Polski po 123 latach zaborów zapragnęli być Polakami.

- Chcemy uczcić postawę Ślązaków, którzy po setkach lat bycia częścią Niemiec bardzo chcieli, żeby Górny Śląsk był częścią Polski - mówił Mariusz Błaszczak.

Wizyta Donalda Trumpa w Polsce

Minister Mariusz Błaszczak mówił w "Sygnałach dnia" także o wizycie prezydenta Donalda Trumpa w Polsce. Odniósł się do informacji o tym, że przemówienie prezydenta USA nie będzie miało miejsca w Warszawie.

- To będą słowa wygłoszone do żołnierzy amerykańskich i polskich, a więc w jednym z miejsc, które - na podstawie decyzji prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy - będzie miejscem stacjonowania żołnierzy amerykańskich w Polsce - zaznaczył szef resortu obrony.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Paweł Mucha o wizycie Donalda Trumpa w Polsce: będzie przemówienie prezydenta USA

Dodał także, że nowych miejsc, w których armia USA w Polsce będzie stacjonować, będzie co najmniej 6. Liczba amerykańskich żołnierzy w Polsce zwiększy się - co zostało podkreślone - o co najmniej 1000 żołnierzy. Minister przypomniał także, że ze wspólnej deklaracji przywódców Polski i USA wynika utworzenie w Polsce dowództwa dywizji amerykańskiej, o co sam zabiegał, a co udało się osiągnąć dzięki wsparciu ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Szef MON: amerykańskie wojska odstraszą agresora
Jedynka Mariusz Błaszczak 2 1200.jpg
Szef MON: amerykańskie wojska odstraszą agresora

Amerykańska armia do Polski trafi z Niemiec?

- My rozmawiamy o zwiększeniu obecności liczebnej wojsk amerykańskich w Polsce. To nie do nas należy decyzja skąd władze amerykańskie przesuną żołnierzy Stanów Zjednoczonych. Nie chciałbym tu ingerować w suwerenne decyzje strony amerykańskiej. Ale nie ulega wątpliwości, że jesteśmy doceniani przez naszych partnerów w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego za to, że Polska wypełnia zobowiązania, a więc przeznaczamy 2 proc. polskiego PKB na obronność. Nie wszystkie kraje tak czynią - podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Nisztor pyta". O znaczeniu militarnego sojuszu z USA

W ten sposób szef resortu obrony odniósł się do wypowiedzi ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, że wzmocnienie amerykańskiego kontyngentu w Polsce mogłoby się odbyć kosztem oddziałów amerykańskich w Niemczech.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Mariusz Błaszczak (szef MON)

Data emisji: 14.08.2019

Godzina emisji: 7:15jmo

Czytaj także

Szef MON o konferencji bliskowschodniej: niewątpliwe osiągnięcie Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 09:42
- To, że współorganizujemy w Warszawie konferencję na temat Bliskiego Wschodu, na temat pokoju na Bliskim Wschodzie, to jest niewątpliwie osiągnięcie Polski. Świadczy to o rosnącej pozycji Polski na arenie międzynarodowej - powiedział na antenie Jedynki Mariusz Błaszczak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojsko zamawia 24 wozy artyleryjskie. Szef MON: ta umowa nie jest ostatnią

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 15:05
Jeszcze w trzecim kwartale tego roku możliwe jest zawarcie umowy na kolejne samobieżne moździerze Rak – powiedział we wtorek w Hucie Stalowa Wola szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że zawsze, kiedy to możliwe, stara się, aby wojsko zamawiało produkty krajowego przemysłu zbrojeniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MON zamawia dla wojska 24 wozy artyleryjskie w Hucie Stalowa Wola

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 16:17
Jeszcze w trzecim kwartale tego roku możliwe jest zawarcie umowy na kolejne samobieżne moździerze Rak – powiedział we wtorek w Hucie Stalowa Wola szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że zawsze, kiedy to możliwe, stara się, aby wojsko zamawiało produkty krajowego przemysłu zbrojeniowego.
rozwiń zwiń