Akcja "Moje Archiwum". Historia dzieje się codziennie, a my bierzemy w niej udział

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 09:33
- Mała, rodzinna historia jest właśnie najbardziej afektowana, odczuwama. Często mówimy o historii narodów, systemów politycznych, a przecież historia dzieje się w codzienności, my w niej bierzemy udział - mówił w Polskim Radiu Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej
Audio
  • Akcja "Moje Archiwum. Historia dzieje się codziennie, a my bierzemy w niej udział (Sygnały dnia/Jedynka)

Doktor Marcin Zarzecki z PFN odniósł się w ten sposób do akcji "Moje Archiwum", którą wraz z Polskim Radiem prowadzi Archiwum Akt Nowych i właśnie Polska Fundacja Narodowa.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia o akcji "Moje Archiwum"
Moje archiwum.png
Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia o akcji "Moje Archiwum"

Czym jest akcja "Moje Archiwum"?

Kampania ma na celu stworzenie archiwum pamiątek rodzinnych - zdjęć, przedmiotów, listów - które wiążą się bezpośrednio z najważniejszymi wydarzeniami historycznymi.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Zachować pamięć. Trwa akcja "Moje Archiwum"

Jej pomysłodawcy podkreślają, że zwykle zajmujemy się historią "wielką", narodów, państw i systemów politycznych, tymczasem te najważniejsze wydarzenia historyczne dotyczą zawsze "małej historii", doświadczeń i przeżyć ludzi, którzy wówczas żyli.

- Jeszcze większy zakres tej akcji jest dla nas niewidoczny, dlatego, że wiele osób po prostu sięgnęło, przypomniało sobie ten temat, zwróciło uwagę na to, że faktycznie rzeczy trzymane w szufladach, w zaciszu domowym, są polską historią - wyjaśniał Mariusz Olczak z AAN.

Polacy mogą przesyłać do Archiwum Akt Nowych posiadane w domu archiwalia i robią to bardzo chętnie. Skala akcji jest naprawdę ogromna. Do instytucji zgłosiło się ponad 250 osób, fotografii, które przesłano, jest kilka razy więcej.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Regulamin Akcji "Moje archiwum"

Zapraszamy do wysłuchania dałej audycji.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Piotr Gociek

Goście: Marcin Zarzecki (prezes Polskiej Fundacji Narodowej) i Mariusz Olczak (Archiwum Akt Nowych)

Data emisji: 14.08.2019

Godzina emisji: 8:15jmo

Czytaj także

Ustawa o Westerplatte podpisana. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: cieszymy się

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 08:26
- To bardzo ważny dzień w historii samego półwyspu. Słońce wyszło na Westerplatte - powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, w rozmowie z Agnieszką Kamińską. Gość audycji "Nos Kleopatry" odniósł się do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o utworzeniu Muzeum Westerplatte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Mikołajczyk w Moskwie. Nieudana próba szukania wsparcia dla Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 09:20
– Pojechał po tzw. prośbie i nic nie wskórał. Był bardzo naiwny i uważał, że spotkanie ze Stalinem było dla niego wielkim przeżyciem. (…) Został ośmieszony – powiedział prof. Wiesław Jan Wysocki, historyk z Uniwesrytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewakuował z Polski żonę gen. Andersa. Historia bohatera z Brygady Świętokrzyskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 20:25
- Ten teren był pod nadzorem różnych oddziałów Armii Czerwonej, jak również oddziałów polskiej komunistycznej bezpieki, więc nie było to łatwe zadanie - mówi o brawurowej akcji ewakuowania z Polski żony generała Andersa dr Łukasz Wolak, gość audycji "Kulisy spraw".
rozwiń zwiń