Paulina Piechna-Więckiewicz: rozmowy o pakcie senackim na finiszu

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 08:40
Rozmowy o pakcie senackim muszą się dzisiaj kończyć ze względu na kalendarz wyborczy – mówiła w Jedynce Paulina Piechna-Więckiewicz, kandydująca z list połączonej lewicy (KW SLD), pytana o wspólne listy opozycji do Senatu. - Mam nadzieję, że dojdziemy do wspólnych wniosków  - mówiła.
Audio
  • Paulina Piechna-Więckiewicz o kampanii wyborczej (Jedynka/Sygnały dnia)

Paulina Piechna-Więckiewicz z partii Wiosna, kandydatka na liście SLD do Sejmu, mówiłą w Jedynce, że nie są prawdą doniesienia, iż jej ugrupowanie przestaje istnieć.

Media piszą o tajnym porozumieniu lewicy za plecami wyborów - miał zostać zawarty niejawny układ, na mocy którego Wiosna ma przestać istnieć i stanie się częścią SLD. A część dotacji budżetowej, 20 procent, którą SLD ma otrzymać po wyborach, ma być przekazane na konto wskazane przez Partię Razem.

Paulina Piechna-Więckiewicz zwróciła uwagę na to, że w sobotę odbędzie się konwencja programowa zjednoczonej lewicy. Oceniła, że wyborców bardziej interesuje program, a nie "enuncjacje z Twittera, dziwne rzeczy, które tam krażą".

- Rzeczniczka prasowa SLD, która jest również rzeczniczką komitetu, który (choć) nazywa się SLD, to z list tego komitetu startujemy my z Wiosny, Partia Razem, czy niezrzeszeni w partiach politycznych działacze i działaczki, wypowiadała się już na ten temat. Nie ma takich ustaleń, które by zdecydowały o losie Wiosny - powiedziała.

Wiosna jednak nie startuje pod swoim szyldem w wyborach

- Wiosna zrezygnowała ze swojego brandu, bo takie było oczekiwanie społeczne - mówiła też Paulina Piechna-Więckiewicz. - Ludzie mieli dosyć kłótni na lewicy, chcieli mieć połączoną lewicę, różnorodną, wielonurtową, bo my też w ramach lewicy różnimy się szczegółami - powiedziała Paulina Piechna-Więckiewicz.

A różnice między SLD a Wiosną, jak mówiła, wiążą się m.in. z naciskiem na bardziej przyjazną przedsiębiorcom politykę. SLD jest przywiązane do tradycji historycznej, Wiosna to zaś dużo młodych ludzi, patrzących w przyszłość - mówiła.

Czas ucieka, czy ostatecznie będą wspólne listy do Senatu?

Co będzie ze wspólnymi listami opozycji do Senatu? - Jeśli chodzi o pakt senacki, z którego propozycją wyszła właśnie lewica, to o ile ja wiem, rozmowy są na finiszu. To już jest kwestia kalendarza wyborczego, zarejestrowania komitetów - mówiła Paulina Piechna-Więckiewicz

Polityk pytana o udział ludowców, odpowiedziała, że PSL uczestniczyło w tych rozmowach. - Rozumiem, że przy każdej koalicji pojawiają się problemy i kwestie sporne, a tutaj mamy nie tyle koalicję, co umówienie się na pakt o nieagresji (…).Te rozmowy muszą się dzisiaj kończyć ze względu na kalendarz wyborczy - podkreśliła.

Mam nadzieję, że dojdziemy do wspólnych wniosków  - mówiła.

Jak powiedziała, lewica chce, by leki na receptę kosztowały nie więcej niż 5 zł i jutro będzie o tym mowa na konwencji programowej.

Komitet Wyborczy i logotyp - nie udał się plan rejestracji KW Lewica

PKW zarejestrowała Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej w środę. Pierwotnie komitet ten, z którego list oprócz polityków SLD wystartować mają m.in. politycy Wiosny oraz Lewicy Razem, miał startować pod nazwą KW Lewica; jego bazę stanowić miały struktury SLD. W poniedziałek w PKW złożone zostały dokumenty rejestrujące KW Lewica. Po południu tego dnia Komisja podała, że komitet ten został wezwany do usunięcia wady swojego zawiadomienia dot. nazwy skrótu komitetu. Jak wskazała PKW, skrót nazwy Sojuszu Lewicy Demokratycznej zapisany w ewidencji partii to w dalszym ciągu "SLD". 

Zgodnie z kodeksem wyborczym, nazwa komitetu wyborczego partii politycznej musi zawierać nazwę tej partii lub jej skrót, przy czym muszą one odzwierciedlać zapis w ewidencji partii politycznych. Aby umożliwić rejestrację komitetu pod nazwą Lewica, w zeszłym tygodniu Konwencja Krajowa SLD przyjęła zmianę w statucie partii, zgodnie z którą słowo "Lewica" miało stać się oficjalnym skrótem nazwy ugrupowania. Zmiana dokonana w statucie została zgłoszona do Sądu Okręgowego w Warszawie, który prowadzi ewidencję partii politycznych. 

O odrzucenie przez sąd zgłoszonej przez SLD zmiany wniósł jednak Jacek Zdrojewski z partii Polska Lewica argumentując, że nowy skrót nazwy ugrupowania niewystarczająco odróżnia się od nazw partii już istniejących. Polityk zgłosił też sądowi, że decyzja SLD o zmianie skrótu swojej nazwy mogła zostać podjęta z naruszeniem statutu tego ugrupowania.

- Nieuprawnione jest żądanie, by PKW "zakazała" używania przez KW Sojuszu Lewicy Demokratycznej logotypu składającego się ze słowa "Lewica"; logotyp spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym i nie ma podstaw do twierdzenia, że wprowadza w błąd wyborców - oceniła natomiast 19 sierpnia Państwowa Komisja Wyborcza, odpowiadając na wniosek Jacka Zdrojewskiego o zakaz wykorzystywania przez Komitet Wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej logotypu składającego się ze słowa "Lewica". 

Więcej w nagraniu.

. .

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Paulina Piechna-Więckiewicz

Data emisji: 23.08.2019 

Godzina emisji: 8.15

PAP/Jedynka/agkm/ans

Czytaj także

Adrian Zandberg: trzeba traktować edukację jak inwestycję społeczną

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 09:49
- Znajdujemy się w dobrej sytuacji gospodarczej. Rząd przyznaje, że są pieniądze. To dobry czas, by naprawić wieloletnie zaniedbania względem nauczycieli. Nadszedł czas, by spojrzeć na edukację jako inwestycję społeczną - powiedział w "Sygnałach dnia" Adrian Zandberg, przewodniczący Partii Razem.
rozwiń zwiń