Michał Dworczyk: skutecznie ograniczamy deficyt budżetowy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 08:34
- Przejmując budżet po rządach PO-PSL w 2015 roku PiS odziedziczyło również deficyt na poziomie 50 miliardów i od tamtego czasu staramy się skutecznie go ograniczać - stwierdził w "Sygnałach dnia" Michał Dworczyk, szef KPRM.
Audio
  • Michał Dworczyk: skutecznie ograniczamy deficyt budżetowy (Sygnały dnia/Jedynka)

Rada Ministrów zajmie się na dzisiejszym posiedzeniu (początek o godz. 10:00) projektem przyszłorocznego budżetu. Jak informuje "Rzeczpospolita", w 2020 r. budżet państwa ma być zrównoważony. "Ma to być pierwszy w historii ostatnich 30 lat plan finansowy, w którym założono, że kasa państwa będzie zrównoważona. To znaczy, że nie trzeba będzie pożyczać pieniędzy, by móc zrealizować wszystkie konieczne wydatki" - podał dziennik. 

- Przejmując budżet po rządach PO-PSL w 2015 roku PiS odziedziczyło również deficyt na poziomie 50 miliardów i od tamtego czasu staramy się skutecznie ograniczać deficyt. W zeszłym roku zredukowaliśmy go do 10 miliardów przy największych inwestycjach w programy społeczne i solidarnościowe. Dążymy do zrównoważonego budżetu, aby nie zadłużać państwa - powiedział w "Sygnałach dnia" Michał Dworczyk.

"Tysiąc złotych dla rolników"

Szef KPRM przyznał w radiowej Jedynce, że "wszystkie programy - solidarnościowe, społeczne i prorozwojowe zostaną utrzymane". - Dążymy do tego, żeby nakłady na służbę zdrowia szły w kierunku 6 proc., podwyżki dla sfery budżetowej również są przewidziane, a podwyżki dla nauczycieli, łącznie po zsumowaniu będą na poziomie 19 proc. - mówił polityk.

Michał Dworczyk odniósł się również do problemów rolników z suszą. - W zeszłym roku również mieliśmy te problemy, natomiast były to historyczne decyzje, ponieważ przeznaczono na likwidację skutków suszy ponad dwa miliardy zł i to po 1989 roku największe wsparcie dla rolników. W tym roku również rolnicy nie będą pozostawieni sami sobie, zrealizujemy dopłaty do hektara w wysokości tysiąca złotych tam, gdzie straty przekraczają 70 proc. - powiedział.

"Straciliśmy 250 miliardów w luce vatowskiej"

Szef KPRM przypomniał, że jego rząd obniżył podatek CIT dla małych przedsiębiorców z 19 do 9 procent, PIT z 18 na 17 procent, zwalniając z niego osoby do 26 roku życia. 

- Nasz wzrost - ponad 4 proc. - w stosunku do wzrostu strefy euro (który wynosi nieco ponad 1 proc.) jest imponujący, a to wszystko nie dzieje się samo. To zasługa rządów PiS i premiera. PiS redukuje deficyt i poprawia wyniki gospodarcze Polski konsekwentnie od 2015 roku. Straciliśmy 250 miliardów w luce vatowskiej za rządów PO. Patologiczne problemy narastały. Odkąd stery państwa przejęło PiS, zaczęło się to zmieniać - dodał szef KPRM. 

Gość radiowej Jedynki potwierdził, że "premier Mateusz Morawiecki 1 września będzie na Westerplatte, później weźmie udział w uroczystościach w Warszawie, a 2 września spotka się z Donaldem Trumpem". - Ta wizyta to kolejny dowód na doskonałą współpracę pomiędzy Polską a USA - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

* * * 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)

Data emisji: 27.08.2019

Godzina emisji: 7.15

dn/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Dworczyk: Polacy mogą liczyć na to, że będą korzystali z rozwoju gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 07:56
- Prawo i Sprawiedliwośc zawsze podkreślało, że nasza wizja państwa to państwo solidarne, które rozwija się i korzysta z rozwoju w solidarny sposób, a wszyscy obywatele czerpią zyski ze wzrostu PKB - powiedział na antenie Jedynki Michał Dworczyk. Szef Kancelarii Premiera mówił o socjalnym programie partii rządzącej i jej nowych planach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Ministerstwa Finansów: budżet na 2020 rok będzie prorozwojowy i prospołeczny

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 13:48
- Budżet na 2020 rok będzie prorozwojowy i prospołeczny; jego szczegóły zostaną przedstawione po przyjęciu wstępnego projektu przez rząd - powiedział rzecznik prasowy ministra finansów Paweł Jurek. Projektem ustawy budżetowej ma we wtorek zająć się Rada Ministrów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Ministrów zajmie się projektem budżetu na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 06:22
Rada Ministrów zajmie się na dzisiejszym posiedzeniu (początek o 10:00) projektem przyszłorocznego budżetu. 
rozwiń zwiń