W. Waszczykowski: D. Trump może ogłosić początek procesu znoszenia wiz

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 07:40
- Z wizyty prezydenta USA w naszym kraju wyniknąć może dalsze zacieśnienie współpracy polsko-amerykańskiej w wielu konkretnych dziedzinach – chodzi o bezpieczeństwo, relacje gospodarcze, technologie – mówił w Jedynce Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, eurodeputowany, obecnie przewodniczący komisji ds. zagranicznych Parlamentu Europejskiego.
Audio
  • Witold Waszczykowski o wizycie prezydenta USA w Polsce (Jedynka/Sygnały dnia)

Prezydent Stanów Zjednoczonych przybywa do Polski wieczorem 31 sierpnia wieczorem. 1 września weźmie w Warszawie udział w uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, eurodeputowany, pytany, czego należy oczekiwać od wizyty prezydenta USA w Polsce, podkreślił, że relacje z USA od prawie 30 lat oparte są na ścisłej współpracy zmierzającej do poprawy bezpieczeństwa Polski i tego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak mówił, od kilku lat rozszerzamy relacje o współpracę gospodarczą – w efekcie mamy poważną współpracę w dziedzinie energetycznej, będziemy importować znaczne ilości gazu skroplonego.

Polityk dodał, że jest duża szansa na porozumienie w zakresie energetyki jądrowej, Polska zamierza zbudować elektrownię jądrową. - Jest też szansa na rozwój współpracy w dziedzinie nowych technologii, na przykład w dziedzinie zdrowia – powiedział.

I jest również szansa na zniesienie wiz. - Jest oczekiwanie, że prezydent może ogłosić rozpoczęcie procesu zniesienia wiz. Polska może uzyskać decyzję Kongresu amerykańskiego w programie Visa Waiver, bezwizowym dostępie do USA – mówił.

Polska ofiarą II wojny światowej

1 września Donald Trump weźmie udział w obchodach 80-lecia rozpoczęcia II wojny światowej. - Miejmy nadzieję, że prezydent Donald Trump odniesie się do tej tragicznej rocznicy i pomoże nam zrównoważyć przekaz, który na świecie w ostatnich latach jest skrzywiony, na temat genezy, przebiegu i skutków II wojny światowej i pomoże przypomnieć światu, że pierwszą ofiarą i jedną z zasadniczych ofiar w czasie II wojny światowej była Polska - mówił były minister.

Prezydent USA Donald Trump ma wygłosić przemówienie o godzinie 12 w Warszawie.

W audycji była mowa również o liście byłych ambasadorów, a także o tym, że niemieckie projekty gazowe mogą spowodować "zalanie" Europy rosyjskim gazem, co zwiększy uzależnienie państw europejskich od Rosji.

Omawiana była także kandydatura Janusza Wojciechowskiego na komisarza Unii Europejskiej do spraw rolnictwa i o perspektywach brexitu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Henryk Szrubarz

Gość: Witold Waszczykowski (poseł PiS)

Data emisji: 28.08. 019

Godzina emisji: 7.14

agkm/kh

Czytaj także

Donald Trump w Polsce. Szef KPRM: w planach rozmowy o bezpieczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 09:56
- Kwestie bezpieczeństwa, nie tylko militarnego ale i gospodarczego, w tym energetycznego, będą wśród tematów rozmów podczas wizyty w Warszawie prezydenta USA Donalda Trumpa - mówił szef KPRM Michał Dworczyk. Premier Mateusz Morawiecki spotka się z Donaldem Trumpem 2 września.
rozwiń zwiń