Mariusz Błaszczak: wojsko jest gotowe do tego, by zbudować most pontonowy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 08:10
- Wojsko jest gotowe, żeby zbudować most pontonowy, na którym zostanie położony rurociąg zastępczy. To dobre ćwiczenie dla wojska, które musi być gotowe do działania w sytuacjach kryzysowych, a z taką mamy do czynienia - powiedział w radiowej Jedynce Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Audio
  • Szef MON: D. Trump nie odwołał wizyty, tylko ją przełożył (Sygnały dnia/Jedynka)

W piątek o godz. 7.30 w KPRM rozpoczęło się posiedzenie sztabu kryzysowego ws. awarii w oczyszczalni "Czajka", w którym bierze udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.  

Gość radiowej Jedynki odniósł się do kwestii awarii. - Zrzut ścieków do Wisły dotyka mieszkańców północnego Mazowsza. Szczególnie zagrożony jest Płock. Mamy świadomość, że sytuacja może rozwijać się w złym kierunku, władze muszą być przygotowane - przyznał Błaszczak.

- Wojsko jest gotowe, żeby zbudować most pontonowy, na którym zostanie położony rurociąg zastępczy. To dobre ćwiczenie dla wojska, które musi być gotowe do działania w sytuacjach kryzysowych, a z taką mamy do czynienia - mówił polityk.

- Jeżeli byłoby tak, że usuwanie awarii zajęłoby tygodnie - a wszystko na to wskazuje - to nie możemy dopuścić do tego, żeby przez te tygodnie te ścieki były zrzucane do Wisły - dodał. Mariusz Błaszczak poinformował, że wojsko jest gotowe również do tego, by przy użyciu cystern zapewnić wodę pitną. "Szczególnie tu chodzi o mieszkańców Płocka, jeżeli taka będzie oczywiście potrzeba. Wojska chemiczne są też gotowe do monitorowania stanu skażenia wody w Wiśle" - powiedział. 

Szef MON: decyzja D. Trumpa zrozumiała

Prezydent USA Donald Trump poinformował telefonicznie prezydenta Andrzej Dudę, że w związku z huraganem, który ma uderzyć w weekend w Stany Zjednoczone, nie przyleci do Polski - przekazał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

- Jesteśmy przygotowani, aby przedstawić opinii publicznej uzgodnioną informację jeżeli chodzi o miejsca, w których będą stacjonować żołnierze USA w Polsce. To są miejsca wynegocjowane przez Pentagon i MON. Chcę podkreślić, że Donald Trump mówił o przełożeniu, a nie odwołaniu wizyty w Polsce. Ta decyzja jest zrozumiała ze względu na zagrożenie nadchodzącego huraganu - powiedział Mariusz Błaszczak.

Szef MON przyznał, że "wzmacniamy liczebnie polskie wojsko". - Mamy dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi, wzmacniamy naszą pozycję w ramach NATO. Zwiększona obecność wojska USA jest gwarancją naszego bezpieczeństwa - dodał minister.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Mariusz Błaszczak (szef MON)

Data emisji: 30.08.2019

Godzina emisji: 7:15

dn/kh, PAP

Czytaj także

Szef MON: amerykańskie wojska odstraszą agresora

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 08:00
- Będzie sześć punktów w Polsce, w których będą stacjonować oddziały wojsk USA. W porozumieniu jest zapisana klauzula mówiąca o tym, że te lokalizacje nastąpią w uzgodnieniu obu stron - powiedział na antenie Jedynki minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON o programie obchodów 1 września w Gdańsku: rządzący miastem zaprzeczają sprawom oczywistym

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 07:46
- Byłem zszokowany tą informacją - powiedział w "Sygnałach dnia" szef MON Mariusz Błaszczak nt. gdańskiego programu obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Widać, że ci, którzy dziś rządzą Gdańskiem zaprzeczają sprawom oczywistym i to jest niewątpliwie bardzo przykre - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak zaproponował Niemcom wspólne ćwiczenia wojskowe

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 12:52
- Głównym tematem rozmów była współpraca w ramach NATO w kwestii bieżących zagrożeń - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po spotkaniu w Berlinie ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annegret Kramp-Karrenbauer.
rozwiń zwiń