X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Henryk Kowalczyk: ogromne straty środowiskowe po awarii w warszawskiej oczyszczalni "Czajka"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 08:05
- Straty środowiskowe będą ogromne. Jeśli to będzie trwać przez wiele tygodni, czy miesięcy, to mamy niebezpieczeństwo, że życie w Wiśle obumrze na całej długości do Gdańska - powiedział w "Sygnałach dnia" minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Audio
  • Henryk Kowalczyk: straty środowiskowe po awarii oczyszczalni w Warszawie będą ogromne (Sygnały dnia/Jedynka)

We wtorek w Warszawie doszło do awarii oczyszczalni ścieków "Czajka", która doprowadziła do tego, że w środę rozpoczęto tzw. kontrolowany spust nieczystości do Wisły. Na temat zagrożeń i metod radzenia sobie z nimi mówił w "Sygnałach dnia" minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Straty dla środowiska po awarii w warszawskiej oczyszczalni ścieków

- Straty środowiskowe będą ogromne. Badania, które robi Inspekcja Ochrony Środowiska, pokazują, że ilość azotanów jest 20 razy większa po spływie ścieków i wymieszaniu ścieków z wodą w stosunku do wody przed spływem. Widać bardzo wyraźnie, jaka to jest szkoda dla środowiska. To powoduje wiązanie tlenu, wobec tego tlenu w wodzie zaczyna brakować i z tego powodu zamiera życie - wyjaśniał minister środowiska.

Henryk Kowalczyk podkreślił, że jeśli tego rodzaju sytuacja będzie miała miejsce przez długi czas, dni, tygodnie i miesiące, może to doprowadzić do obumarcia życia w Wiśle na całej jej długości aż do Gdańska.

- Dlatego naszą troską jest jak najszybsze zaprzestanie spuszczania ścieków i stąd ten zamysł budowania rurociągu zapasowego, żeby jak najszybciej ścieki przestały wypływać do Wisły - dodał minister.

Henryk Kowalczyk: do domowych kranów nie trafi zanieczyszczona woda

- Prawdopodobnie w piątek w godzinach przedpołudniowych skażona woda w Wiśle będzie już w Płocku. Ale to nie jest fala jednorazowa, tylko ona zacznie płynąć i będzie płynęła jeszcze przez wiele, wiele dni - mówił Henryk Kowalczyk.

Minister komentował także zagadnienie badania wody, która trafi do Płocka po awarii w Warszawie. Podkreślił, że nie tylko same badania bakteriologiczne, ale także technologia wodociągów nie pozwoli na trafienie zanieczyszczonej wody do kranów.

- Badania bakteriologiczne trwają kilkadziesiąt godzin, to jest trudniejsza sprawa. Natomiast technologia wodociągów w Płocku jest taka, że ta woda jest przetrzymywana ponad dobę w zbiorniku i jeśli jest dobra do picia, czyli nie ma np. bakterii e. coli, to wtedy jest wypuszczana do sieci. Także tutaj niebezpieczeństwo, że wprost woda z bakteriami pójdzie do sieci, jest małe - podkreślił minister Henryk Kowalczyk.

Minister podkreślił także, że specjaliści z płockich wodociągów nie dopuszczą do tego, by zanieczyszczona woda trafiła do kranów w domach mieszkańców miasta, więc nie ma obawy, by korzystać z wody w kranie.

- Pragnę przypomnieć, że wyniki badań wody, która będzie pobierana [z rzeki], to trochę co innego, niż wyniki badań wody wpuszczanej do wodociągu. One są bezpieczne i na pewno tej wody zakażonej wodociągi płockie do sieci nie wpuszczą. Jeśli już woda będzie w kranie, to znaczy, że jest dobra - podkreślił Henryk Kowalczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Henryk Kowalczyk (minister środowiska) 

Data emisji: 30.08.19

Godzina emisji: 7:40

jmo/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister środowiska ws. awarii w oczyszczalni: to katastrofa ekologiczna

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 16:37
- Obydwa kolektory dostarczające ścieki do oczyszczalni "Czajka" są niesprawne i praktycznie całe ścieki wypływają do Wisły - poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk. Według niego stwarza to ogromne zagrożenie pod względem ekologicznym.
rozwiń zwiń