Dr Karol Nawrocki: świadków tragicznych wydarzeń jest coraz mniej. Musimy pielęgnować naszą historię

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 08:45
- Miałem myśl, że to niestety ostatnia okrągła rocznica ze świadkami tamtych tragicznych wydarzeń. Świadków tamtej historii jest niestety coraz mniej. Musimy się spieszyć – mówił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki na antenie Jedynki.
Audio
  • Dr Nawrocki: świadków tragicznych wydarzeń jest coraz mniej (Sygnały dnia/Jedynka)
Pomnik Obrońców Wybrzeża podczas porannych uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte
Pomnik Obrońców Wybrzeża podczas porannych uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na WesterplatteFoto: PAP/Adam Warżawa

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

Na Westerplatte trwają obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W uroczystościach rocznicowych biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wielu przedstawicieli zagranicznych państw. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej mówił o potrzebie pielęgnacji pamięci o tragicznej historii, która dotknęła Polskę.

– Historia najnowsza, sięgająca czasów II wojnie światowej, jest wciąż żywa w polskiej debacie publicznej. Dzisiaj, kiedy się obudziłem, miałem myśl, że to niestety ostatnia okrągła rocznica ze świadkami tamtych wydarzeń. Świadków tamtej historii jest niestety coraz mniej. Musimy się spieszyć – mówił dr Karol Nawrocki.

– Mamy wspaniałą młodzież, która interesuje się historią i jest wychowywana w duchu patriotycznym. Poszukujemy najnowocześniejszych technologii w Muzeum – aby ta historia zachęciła jak najwięcej osób. Chcemy przekazywać historię na miarę XXI wieku – zaznaczył dyrektor Muzeum. – Wszystkie państwa świata stawiają jasne cezury początku konfliktu i bardzo dobrze, że Polska też to robi – mówił dr Karol Nawrocki.

*** 

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: dr Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
Data emisji: 1.09.2019
Godzina emisji: 08.15

pb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Niemiec: chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 06:20
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu prosił o przebaczenie za wywołanie przez Niemcy najbardziej krwawego konfliktu w historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: Polska była ofiarą II wojny światowej. Polscy bohaterowie stawiali czoła niemieckiej nawale

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 07:41
- Oczy całego świata są skierowane na Polskę, a to szansa na odkłamywanie tych nieprawdziwych tez. To Polska była ofiarą II wojny światowej. Polscy bohaterowie stawiali czoła niemieckiej, a potem sowieckiej nawale – mówił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk na antenie Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: należy pamiętać kto był katem, a kto ofiarą. Okupacja niemiecka była okrutna dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 08:09
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak mówił po uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, że najważniejsza jest pamięć i prawda o tych, którzy oddali życie w obronie Polski. Podkreślał, że należy pamiętać, kto był katem, a kto ofiarą tego najbardziej krwawego konfliktu w historii.
rozwiń zwiń