Piotr Naimski: nie chodzi o to, żeby Rosjanie byli zadowoleni, tylko żeby Polska była bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 09:30
- Całkowite uniezależnienie się od monopolistycznych decyzji rosyjskiego dostawcy jest realne. Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, żeby tego dokonać - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Audio
  • Piotr Naimski: porozumienie Polska-Ukraina-USA to ciąg dalszy usuwania skutków II wojny światowej (Jedynka)
Piotr Naimski
Piotr Naimski Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Przedstawiciele Polski, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy podpisali w sobotę w Warszawie porozumienie o współpracy na rzecz wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego. Umożliwi ono Ukrainie kupowanie amerykańskiego gazu LNG.

Piotr Naimski zwraca uwagę, że Ukraina potrzebuje pomocy. - To wyraz woli pomocy dla Ukrainy, gdyby znalazła się w kłopocie, jeśli chodzi o dostawy gazu. Na razie jest to możliwe na małą skalę, ale po 2022 roku będzie możliwe w dużo większym wymiarze. Polska będzie mogła pomagać także innym krajom Europy Środkowej - mówi gość Jedynki i dodaje, że to porozumienie to w dalszym ciągu usuwanie skutków II wojny światowej.

- Realizujemy polską strategię, która jest nasza, jest suwerenna i wynika z naszych decyzji. Oczywiście, że spodziewamy się niezadowolenia czy oporu, bo zmieniamy geopolitykę dostaw surowców energetycznych w Europie Środkowej. Trudno się dziwić, że Rosjanie nie są zadowoleni, ale nie chodzi o to, żeby Rosjanie byli zadowoleni, tylko żeby Polska była bezpieczna - podkreśla Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Piotr Naimski mówił także o polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie energetycznej, Nord Stream 2 oraz budowie reaktorów jądrowych w Polsce. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Mateusz Drozda

Gość: Piotr Naimski (Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej)

Data emisji: 01.09.2019

Godzina emisji: 08.43

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Waszyngton: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwiększy zakupy gazu LNG

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 19:19
Polska zwiększy ilość gazu ziemnego, kupowanego od firm ze Stanów Zjednoczonych. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w Białym Domu w Waszyngtonie porozumienie w tej sprawie z amerykańską firmą Venture Global. Doszło do tego przy okazji rozpoczętej właśnie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. 
rozwiń zwiń