Z. Krasnodębski: za słowami prezydenta Steinmeiera powinny pójść czyny

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 08:18
- W warstwie symbolicznej mamy słowa dalej idące, wyrażanie ubolewania, ekspiacja jest wyraźniejsza - ocenił w radiowej Jedynce Zdzisław Krasnodębski. - Jeśli chodzi o konkrety, to ciągle stanowisko niemieckie się nie zmienia - zaznaczył.
Audio
  • 02.09.19. Zdzisław Krasnodębski: wypowiedź prezydenta Niemiec pokazuje sukces polityki historycznej Polski ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

- Oba wystąpienia prezydenta Niemiec były dobre i znaczące,  Wszystkie media niemieckie odnotowują tę prośbę o przebaczenie. Należy także docenić to, że prezydent Steinmeier przyjechał do Wielunia - mówił gość radiowej Jedynki.

1200_Stein_PAP.jpg
Frank-Walter Steinmeier: ta wojna była niemiecką zbrodnią

- Wszystkie media niemieckie odnotowują tę prośbę o przebaczenie. To bardzo mocne - zauważył Zdzisław Krasnodębski.

"Dobra polityka historyczna Polski"

W ocenie gościa radiowej Jedynki, takie wypowiedzi i mocne słowa ze strony niemieckich polityków to skutek "dobrej polityki historycznej Polski".

Jego zdaniem, "jeśli chodzi o konkrety, to ciągle stanowisko niemieckie się nie zmienia. Na przykład nie ma żadnych prób, gestów, idących dalej". - W warstwie symbolicznej mamy słowa dalej idące, wyrażanie ubolewania, ekspiacja jest wyraźniejsza - podkreślił Zdzisław Krasnodębski.

Apel do strony niemieckiej

- Ja bym oczekiwał, żeby za tymi słowami poszły pewne czyny i to dotyczy po pierwsze, oczywiście reparacji, może jakiś gest w rodzaju odbudowania Pałacu Saskiego, mówi się dużo o pomniku - polskie ofiary nie mają żadnego miejsca upamiętnienia w Berlinie. Dopiero dzisiaj, 80 lat po wojnie, się o tym mówi - podkreślił europoseł PiS.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] A. Macierewicz o II wś: Niemcy są głównym ośrodkiem propagandy antypolskiej

- Apelowałbym do strony niemieckiej, żebyśmy przeszli od słów do konkretów. Za słowami prezydenta Steinmeiera powinny pójść czyny, więc niech pójdą jakieś czyny - mówił Zdzisław Krasnodębski.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski (europoseł PiS)

Data emisji: 2.09.19

Godzina emisji: 8.16

mbl

Czytaj także

Andrzej Duda: mam nadzieję, że ci, którzy wyjadą studiować za granicę, wrócą do Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:41
- Mam nadzieję, że ci, którzy wyjadą studiować za granicę i zdobędą tam doświadczenie zawodowe w wielkich firmach, wrócą do naszego kraju po to, żeby Polskę rozwijać, korzystając także z tych wzorców, które zobaczyli poza granicami - powiedział w sobotę w Gdyni prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister kultury o Muzeum Westerplatte: mądre narody dbają o pamięć

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 08:16
Mądre narody dbają o pamięć i tę pamięć instytucjonalizują. Dlatego budujemy m.in. tę instytucję - powiedział w niedzielę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: budując Muzeum Westerplatte, zaczynamy realizację marzenia

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 08:58
Zaczynamy realizację marzenia, o którym mówiliśmy już kilkanaście lat temu - mówił wiceszef MKiDN Jarosław Sellin podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. Dodał, że chciałby, "żebyśmy w 2023 r. mieli zrealizowaną dużą część plenerowego muzeum".
rozwiń zwiń