Wojciech Kolarski: Narodowe Czytanie na trwałe wpisało się w pejzaż kulturalny i społeczny Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 08:19
- Liczba uczestników, czy współorganizatorów akcji Narodowe Czytanie z roku na rok wzrasta. Ubiegła odsłona akcji była rekordowa (...) Tegoroczny wynik świadczy o tym, że ta akcja na trwałe wpisała się w taki pejzaż kulturalny i społeczny Polski - mówił na antenie radiowej Jedynki Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta. 
Audio
  • Wojciech Kolarski zaznaczył, że Narodowe Czytanie ma coraz więcej współorganizatorów (Jedynka/Sygnały dnia)
Wojciech Kolarski
Wojciech KolarskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

W specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda napisał, że wspólnym mianownikiem w tegorocznym wyborze tekstów jest "polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem". - Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii - napisał Andrzej Duda.

Gość Jedynki Wojciech Kolarski podkreślił, że w tym roku akcja będzie przeprowadzona w około trzech tysiącach miejsc. - Narodowe Czytanie ma zawsze dwie odsłony. Pierwsza to wszystko to, co dzieje się w Ogrodzie Saskim w Warszawie. O godzinie 12 oficjalnie rozpocznie się wspólne czytanie ośmiu polskich lektur. Pan prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama, pani Agata Kornhauser-Duda dadzą znak, że to jest ten moment, w którym wszyscy możemy zgromadzić się wokół polskich lektur. A ta druga odsłona, która tak naprawdę świadczy o istocie tej największej akcji, która ma na celu promocję czytelnictwa i polskiej literatury - mówił Kolarski. - To tysiące miejsc w Polsce i setki miejsc na świecie. Na ten moment do Kancelarii Prezydenta RP, która jest organizatorem Narodowego Czytania wpłynęło około trzech tysięcy zgłoszeń. To znaczy, że w trzech tysiącach miejsc można czytać razem - dodał.

Prezydencki minister zaznaczył, że ubiegłoroczna edycja była rekordowa. - Liczba uczestników, czy współorganizatorów akcji Narodowe Czytanie z roku na rok wzrasta. Ubiegła odsłona akcji była rekordowa. Niewątpliwie wiązało się to z faktem, że czytaliśmy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, która znakomicie wpisywała się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. Tegoroczny wynik świadczy o tym, że ta akcja na trwałe wpisała się w taki pejzaż kulturalny i społeczny Polski - podkreślił polityk.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

*** 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Wojciech Kolarski (minister w Kancelarii Prezydenta)

Data emisji: 07.09.2019

Godzina emisji: 7.15

dcz/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Kolarski: podczas Narodowego Czytania będzie rekord

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 09:17
- Będzie rekord podczas Narodowego Czytania "Przedwiośnia" - zapowiedział Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Narodowe Czytanie" w Ogrodzie Saskim

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 13:40
Serce "Narodowego Czytania" bije dziś w Ogrodzie Saskim w Warszawie, do którego zawitała radiowa Jedynka. Jak i kto dokonuje wyboru lektur na dany rok? Dlaczego w tym roku zdecydowano się na nowele? Ile wpłynęło zgłoszeń? Jak dużo miejscowości weźmie udział w tegorocznej akcji?
rozwiń zwiń