"Polska pod Krzyżem". Bp Mering: wszyscy odpowiadamy za Kościół

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 09:40
Coraz więcej diecezji w Polsce włącza się do planowanej modlitwy w ramach akcji "Polska pod Krzyżem". Spotkanie modlitewne odbędzie się w najbliższą sobotę - 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, na lotnisku w Kruszynie pod Włocławkiem. - Nie ma innego sposobu pójścia za Jezusem, niż dźwiganie krzyża - powiedział w Sygnałach Dnia bp Wiesław Mering, ordynariusz włocławski.
Audio
  • Bp Mering o akcji "Polska pod Krzyżem" (Sygnały Dnia/Jedynka)
Biskup włocławski Wiesław Mering podczas konferencji prasowej nt. akcji modlitewnej Polska pod Krzyżem
Biskup włocławski Wiesław Mering podczas konferencji prasowej nt. akcji modlitewnej "Polska pod Krzyżem"Foto: PAP/Paweł Supernak

W modlitewnym wydarzeniu udział chce wziąć co najmniej 30 tysięcy osób – tyle zgłosiło swój udział na stronie akcji. Całodzienne wydarzenie organizuje 14 września fundacja Solo Dios Basta oraz diecezja włocławska.

- Nie ma innego sposobu pójścia za Jezusem, niż dźwiganie krzyża - mówi ordynariusz włocławski, bp Wiesław Alojzy Mering. – To dotyczy wszystkich ludzi. Jako chrześcijanie nie jesteśmy wyjątkiem, nie tylko my jesteśmy dotknięci cierpieniem, ludzie, którzy w Chrystusa nie wierzą, też przeżywają cierpienie – powiedział duchowny. Dodał, że Chrystus pokazał sens cierpienia i to, że nigdy nie jesteśmy w nim sami. – On właśnie dzięki krzyżowi najbardziej utożsamił się z ludźmi dotkniętymi bólem, przeżywającymi ciemności, tymi, którym wydaje się, że nie ma przed nimi przyszłości – podkreślił.


POLSKA_pod_Krzyzem_1200px.jpg
Polska pod Krzyżem: cały ból i cierpienie można zostawić Chrystusowi

- Dzisiaj stało się coś bardzo niedobrego w kulturze, bo wierność słowu, walka z sobą, samoopanowanie to nie są modne wartości, którym zwłaszcza młodzi ludzie chcieliby służyć – ocenił biskup. Dodał, że z tego względu maleje liczba chętnych do kapłaństwa, a jednocześnie duchowni są przedmiotem ataków. – Kapłaństwo nie jest tu wyjątkiem. Młodzi ludzie widzą w domach, z jaką łatwością rozwodzą się rodzice i mówią sobie "jeżeli im wolno złamać słowo, które dawali, to dlaczego ja mam być lepszy, dlaczego mam się męczyć". To ta zła kultura, w której promocja dotyczy haseł "baw się" i "używaj", "bądź sobą", a nie "bądź Boży" – powiedział bp Mering.

Ordynariusz włocławski zaznaczył, że nabożeństwo Polska pod Krzyżem pomaga zrozumieć odpowiedzialność wierzących za Kościół. – Ciągle się myśli, że to ten w sutannie jest odpowiedzialny za Kościół, a nie ja w garniturze. Chodzi najpierw o to zobaczenie siebie i poczucie odpowiedzialności za Kościół. Kościół to ludzie, my jesteśmy Kościołem, wtedy gdy jesteśmy z Chrystusem – powiedział gospodarz modlitewnego spotkania.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Małgorzata Jędrzejczyk

Gość: bp Wiesław Alojzy Mering (ordynariusz włocławski)

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 7:40

pg/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Akcja "Polska pod Krzyżem". Maciej Bodasiński: chodzi o zbudowanie mostu między Bogiem i człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 08:20
- Liczymy na wszystkich ludzi, którzy mają drżenie w sercu i usłyszą to zaproszenie. Przygotowujemy się organizacyjnie na 100 tys. osób. Jest też plan "B" na 200 tys. i "C" na 500 tys. - mówi w "Sygnałach dnia" współorganizator akcji "Polska pod Krzyżem" Maciej Bodasiński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska pod Krzyżem: cały ból i cierpienie można zostawić Chrystusowi

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 07:00
Nawet milion osób może spotkać się na nabożeństwie "Polska pod Krzyżem" 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. O sile, która płynie z wiary, portalowi PolskieRadio24.pl mówi Maciej Bodasiński, współorganizator spotkania.
rozwiń zwiń