Prof. Henryk Skarżyński: naszą polityką powinny być zachowania prozdrowotne

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 09:00
Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach zwraca uwagę, że na problemy ze słuchem cierpią nie tylko osoby starsze. - Przebadaliśmy ponad 1,5 miliona młodych osób. Wśród nich co piąte-szóste ma różnego rodzaju problemy ze słuchem - podkreśla profesor.
Audio
  • Prof. Henryk Skarżyński o zachowaniach prozdrowotnych (Sygnały Dnia/Jedynka)

Przed budynkiem Polskiego Radia w Warszawie przy Alei Niepodległości można bezpłatnie zbadać słuch. Od godziny 8.00 do 15.00 na wszystkich chętnych w specjalnym słuchobusie czekają specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Postawy prozdrowotne


Czytaj więcej
Skarżyński Henryk 1200.jpg
Prof. Henryk Skarżyński: mamy dużą ilość czynników ryzyka u naszych pacjentów

Prof. Henryk Skarżyński zwraca uwagę, że podstawą jest wykształcenie ogólnych postaw prozdrowotnych. - Znamy szereg zasad, ale ich nie przestrzegamy. Polityką naszą, jako społeczeństwa, powinny być zachowania prozdrowotne. Nie ma w świecie systemu, który zapewni wszystko. Jeżeli nie będziemy traktować swojego zdrowia jako kapitału, jeżeli nie będziemy przestrzegać tego, czego powinniśmy przestrzegać, to medycyna naprawcza nigdy nie będzie w stanie naprawić wszystkiego - podkreśla.

- Możemy sobie pomóc sami, jeżeli przestrzegamy zasad. Możemy pójść na badania wtedy, kiedy one powinny być wykonane. Wykonać badania okresowe, założyć czapkę czy nie wychodzić lekko ubranym, kiedy jest chłodno - dodaje gość Jedynki.

Czy słuchanie muzyki w słuchawkach wpływa na pogorszenie słuchu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

"Po pierwsze zdrowie"

Darmowe badania są częścią programu "Po Pierwsze Zdrowie" realizowanego między innymi przez Światowe Centrum Słuchu oraz Komitet Nauk Klinicznych PAN we współpracy z Polskim Radiem i Telewizją Polską.

Przed gmachem Telewizji Polskiej będzie można skorzystać z porad specjalistów: periodontologów, okulistów, laryngologów, audiologów, foniatrów, kardiologów, urologów, chirurgów, hematologów, psychiatrów oraz dietetyków.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Rozmawia: Katarzyna Gójska 

Gość: Prof. Henryk Skarżyński (otolaryngolog, audiolog, foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach)

Data emisji: 16.09.2019

Godzina emisji: 8.15

Jedynka/IAR/kh

Czytaj także

Prof. Henryk Skarzyński: sami pomagamy sobie gorzej słyszeć

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 13:56
- Na podstawie przeprowadzanych badań słuchu przekonujemy się, że skala problemu jest coraz większa i dotyczy każdej populacji - mówi w audycji "W samo południe" dyrektor Światowego Centrum Słuchu profesor Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń