Jan Żaryn: Sowieci w sposób bezwzględny pogwałcili ówczesne umowy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 08:34
- Związek Sowiecki od paktu Ribbentrop-Mołotow przygotowywał się do najazdu na Polskę - mówił w "Sygnałach dnia" Jan Żaryn. Senator i historyk przypomina, że obecna narracja Rosji, tłumaczącej najazd na Polskę 17 września 1939 roku koniecznością obrony praw mniejszości narodowych w II Rzeczpospolitej mija się z faktami.
Audio
  • Jan Żaryn o sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Jan Żaryn o sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku (Sygnały dnia/Jedynka)

Jan Żaryn podkreśla, że Sowieci w sposób bezwzględny pogwałcili ówczesne umowy, traktaty międzynarodowe i dwustronne. - Narracja Rosji o 17 września, dzisiaj powtarzana, jest związana z ucieczką od odpowiedzialności za śmierć co najmniej 60 mln ludzi. To jest współodpowiedzialność III Rzeszy i Związku Sowieckiego za wywołanie tej najczarniejszej, ludobójczej wojny - zwraca uwagę senator.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Rosja: premiera księgi upamiętniającej ofiary zbrodni w Katyniu

Historyk przytacza informacje zawarte w wydanych niedawno dziennikach Iwana Sierowa (szefa KGB i sowieckiego wywiadu wojskowego), że przygotowania do agresji zostały poczynione jeszcze przed 1 września. - Po 1 września 1939 roku szefostwo NKWD na zlecenie Stalina podjęło decyzję o przygotowaniach do wejścia Armii Czerwonej, NKWD i przygotowanej administracji na terytorium państwa polskiego - zaznacza gość Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Rozmawia: Piotr Gociek

Gość: Jan Żaryn (senator, historyk)

Data emisji: 17.09.2019

Godzina emisji: 7.40

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Żaryn: Polska nie może pozbawiać się kompetencji państwa europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 16:20
- Nie możemy udawać, że jesteśmy małym narodem. Terytorialnie jesteśmy na tyle duzi, że nie możemy pozbawiać się kompetencji dużego państwa europejskiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk i senator PiS.
rozwiń zwiń