X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kilka tysięcy nielegalnych adopcji rocznie. M. Wójcik zapowiada surowe kary

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 09:23
- Proceder dotyczący nielegalnych adopcji według obliczeń Rzecznika Praw Dziecka może wynosić nawet kilka tysięcy przypadków rocznie. Nasz rząd właśnie przygotował regulację, za takie przestępstwo będzie do 5 lat więzienia - mówił w "Sygnałach dnia" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Audio
  • Michał Wójcik: będzie 5 lat więzienia za "kupowanie" dzieci (Sygnały dnia/Jedynka)

Problem tzw. nielegalnych adopcji, które w rzeczywistości mogą oznaczać handel dziećmi, od lat nie był w żaden sposób rozwiązany. Jak tłumaczył wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, taki proceder pozwalał na adopcję dzieci także przez przestępców. Rząd właśnie wprowadza ważną regulację, która ma ukrócić te przestępstwa.

Kaczyński 1200 shutterstock.jpg
J. Kaczyński o adopcji dzieci przez homoseksualistów: będziemy się przed tym bronić

Proceder nielegalnych adopcji

- Przez wiele lat była kwestia tego, jak uregulować sprawę tzw. adopcji nielegalnych, czyli z obejściem przepisów prawa dotyczących adopcji, ewentualnie takich, które w ogóle są wbrew przepisom - mówił wiceminister. Jak wyjaśnił, polskie prawo reguluje kwestie zorganizowanego na większą skalę procederu adopcyjnego oraz handlu ludzi pod kątem pracy niewolniczej lub prostytucji. Żaden z tych przepisów jednak nie jest wystarczający w sytuacji "sprzedawania" dzieci zaraz po narodzinach.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Wiceminister Michał Wójcik: po wyborach procedowanie ustawy regulującej problem handlu dziećmi

Wiceminister opisał przykładowe sytuacje, w których do takiej nielegalnej adopcji może dojść. - Dochodzi do uznania dziecka przez osobę, która nie jest biologicznym ojcem dziecka. Czyli matka pojawia się w Urzędzie Stanu Cywilnego i oświadcza, że dana osoba jest ojcem biologicznym dziecka, a on składa oświadczenie woli, że tak rzeczywiście jest - opisywał wiceminister.

W takiej sytuacji matka dość szybko sama zrzeka się praw rodzicielskich, a oficjalnym rodzicem dziecka jest osoba wskazana jako ojciec. Jeśli taka sytuacja dotyczy po prostu ominięcia procesu adopcyjnego, to nie musi dojść do żadnych niebezpieczeństw. - Natomiast może być sytuacja, że tą drugą osobą będzie przestępca, np. pedofil - podkreślił Michał Wójcik.

Wstrząsające dane

- Ten proceder dotyczący nielegalnych aborcji, według obliczeń Rzecznika Praw Dziecka, to może być nawet kilka tysięcy przypadków [w skali roku] - podkreślił wiceminister.

- Ja chcę powiedzieć, że nasz rząd właśnie przygotował całą regulację. Będzie kara do 5 lat pozbawienia wolności. Już nie będzie sytuacji, że jest luka prawna. Przez całe lata nikt nic nie zrobił z tym tematem. A opozycja w komisji albo się wstrzymuje, albo głosuje przeciw - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 18.09.2019

Godzina emisji: 8:16

jmo/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister sprawiedliwości: polskie sądy specjalistyczne są jednymi z najlepszych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 09:51
- Byłem pomysłodawcą reformy, która ze znakomitym skutkiem funkcjonuje już od kilku miesięcy. Sądy specjalistyczne to jedne z najlepszych sądów w Europie - powiedział na antenie Jedynki wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Wójcik: w sprawie śmierci dziewczynki z Olecka doszło do zaniechań

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 09:05
- Ta sprawa jest jedną z priorytetowych dla Ministerstwa Sprawiedliwości - powiedział o śmierci dziewczynki z Olecka Michał Wójcik. Wiceminister sprawiedliwości jest przekonany, że doszło do zaniechań w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błażej Spychalski: prezydent zgadza się ze zmianami w Kodeksie karnym "co do zasady"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 10:56
- Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o skierowaniu noweli Kodeksu karnego do TK, ponieważ kwestie proceduralne są tutaj wyjątkowo istotne; to materia, w której chodzi o kwestie związane z karaniem osób - mówił w "Śniadaniu w Trójce" rzecznik prezydenta, Błażej Spychalski. Decyzję głowy państwa komentowali także inni zaproszeni politycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Wójcik: ukrócimy nielegalne adopcje. Jeszcze w tej kadencji

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 21:45
W tej kadencji Sejmu będzie przyjęta ustawa, która ma ograniczyć nielegalne adopcje. Za próbę oszukania państwa będzie groziła kara do pięciu lat pozbawienia wolności - zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
rozwiń zwiń