Wiceminister rodziny: złożono już 200 tys. wniosków o 500+ dla niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 07:48
- To świadczenie po raz pierwszy trafia do osób niesamodzielnych. Te osoby, które są w najtrudniejszej sytuacji, ale także "najmniej widoczne", do tej pory były pomijane, jeśli chodzi o jakieś specjalne dedykowane im świadczenia - mówił na antenie radiowej Jedynki Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny.
Audio
  • Wiceminister rodziny stwierdził, że resort spodziewa się ok. 800 tys. wniosków o 500+ dla niepełnosprawnych (Jedynka/Sygnały dnia)
Audio
  • Wiceminister rodziny stwierdził, że resort spodziewa się ok. 800 tys. wniosków o 500+ dla niepełnosprawnych (Jedynka/Sygnały dnia)

1 października wchodzą w życie przepisy o świadczeniu uzupełniającym tzw. 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Resort ocenia, że ze świadczenia skorzysta ponad 800 tys. osób.

Czytaj więcej
niepełnosprawni pomoc free shut 1200.jpg
500+ dla osób niesamodzielnych. Wiemy, ile osób może skorzystać ze świadczenia

ZUS: już połowa się kwalifikuje

Krzysztof Michałkiewicz mówił, że już ponad 200 tys. osób złożyło wnioski. - Złożono już do ZUS 160 tys. wniosków, KRUS, druga co do wielkości instytucja, która będzie wypłacać świadczenie, 45 tys., więc wiele osób z tych, które mają sytuację taką oczywistą, mają komplet dokumentów, złożyły już wnioski. Natomiast oczywiście ustawa wchodzi w życie z dniem 1 października, od dziś będą one rozpatrywane, będzie możliwość wydawania decyzji - podkreślił wiceminister.  

- Szacowaliśmy, że około 800 tys. osób jest uprawnionych do świadczenia, oczywiście część osób złoży także na wszelki wypadek, mimo że się nie kwalifikują, więc może być ich więcej. Nie zmienia to faktu, że wśród tych wniosków, które są złożone, ZUS szacuje, że prawie 49 proc. już kwalifikuje się - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Krzysztof Michałkiewicz (wiceminister rodziny)

Data emisji: 01.10.2019

Godzina emisji: 7.15

dcz/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bożena Borys-Szopa: świadczenie uzupełniające to kolejny etap wsparcia rodzin

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 12:11
- Jesteśmy winni wsparcie rodzinom, które przez całe lata opiekują się w samotności niepełnosprawnymi. Zgodnie z tym, co powiedział premier, człowieczeństwo widać po tym, jak traktujemy tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy - mówiła w Polskim Radiu 24 minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Szwed: oddanie najbliższego do ośrodka opieki, to ostateczność

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 16:30
- Nie ma lepszych rozwiązań, jak zapewnienie opieki w miejscu, w którym się mieszka oraz wspomagania tych ludzi, którzy opiekują się osobami, które tej pomocy najbardziej oczekują - powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń