Gdybanie nic nie zmieni

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2007 08:22
PiS może spokojnie nawet pełne dwa lata rządzić i co jakiś czas wyjmować jak króliki z kapelusza różne dziwne zdarzenia.
Audio

Jacek Karnowski: Teraz nasz kolejny gość – Marek Sawicki, Polskie Stronnictwo Ludowe. Dzień dobry, panie pośle.

Marek Sawicki: Dzień dobry panu, dzień dobry państwu.

J.K.: Panie pośle, PSL wierzy w szybkie wybory, czy też uważa tak jak SLD, że być może trzeba będzie sięgnąć po konstruktywne wotum nieufności?

M.S.:

Panie redaktorze, PSL jest partią doświadczoną, Pawlak mówił o tym chociażby przy kwestii debaty w sprawie polityki zagranicznej, zwracał uwagę także dwa tygodnie temu na możliwość powołania koalicji konstytucyjnej. Widać wyraźnie, że przebieg wydarzeń wokół rządu, wokół samego premiera i wicepremierów jest tak dynamiczny, że warto jednak rozmawiać i warto wrócić do tego, co przynajmniej Prawo i Sprawiedliwość, ale także i Platforma Obywatelska obiecali bezpośrednio po wyborach w 2005 roku. To nie może być tak, jak mówi dzisiaj pan Zdrojewski, że Platforma znów nie chce brać odpowiedzialności za wydarzenia i za rządzenie państwem. Więc czas najwyższy, żeby Platforma się określiła, czy chce być wieczną partią opozycyjną, partią tylko i wyłącznie recenzującą, czy chce zgodnie z wolą wyborców także brać odpowiedzialność za państwo.

J.K.: Pańskim zdaniem, panie pośle, lepszym rozwiązaniem byłoby samorozwiązanie Sejmu zgodnie z taką najbardziej oczywistą procedurą – dwie trzecie posłów za – czy też lepszym rozwiązaniem byłoby poprzedzenie tego...?

M.S.: Panie redaktorze, my możemy sobie gdybać, co byłoby lepszym rozwiązaniem, natomiast pan doskonale wie, że w tej kwestii klucze są w rękach dwóch ugrupowań – albo PiS-u, albo Platformy. I nasze opowiadania i nasze przypuszczenia nic tu nie zmieniają, niczego nowego nie wnoszą. To jak te partie zdecydują, że są wybory wspólnie, jedna i druga, to wtedy wiemy, że wybory będą. Natomiast jeśli te partie mają się nawzajem szachować, a nie rozwiązywać ważnych spraw w państwie, to oczywiście mamy kolejny rok wzajemnego szachowania, udawania, że partie są odpowiedzialne i że realizują programy wyborcze, a tak naprawdę trwania przy władzy. Platforma licząc na to, że pozostając dłużej w opozycji, buduje swoją pozycję na ewentualnie wybory za rok czasu, natomiast PiS mając dzisiaj wszystkie instrumenty władzy, do których doszedł także z pomocą ludzi o wątpliwej reputacji, jak mówił pan premier Kaczyński, PiS dzisiaj może dzięki tym instrumentom spokojnie i rok, i półtora, i nawet pełne dwa lata rządzić i co jakiś czas wyjmować jak króliczki z kapelusza różnego rodzaju dziwne zdarzenia.

J.K.: Panie pośle, i pytanie do partii ludowej, chłopskiej, które musi paść – czy pańskim zdaniem to jest koniec Samoobrony?

M.S.: Czy to koniec Samoobrony? Moim zdaniem jest to z pewnością koniec samego Andrzeja Leppera, natomiast na ile Samoobrona jest zdolna do trwania bez Leppera, czas pokaże. To, że nie jest to partia, że tak powiem, ludzi dobrze przygotowanych do rządzenia i odpowiedzialnych za państwo, to wielokrotnie żeśmy mieli możliwość oglądać, wielokrotnie wypowiadały się na ten temat także sądy. I szkoda, że tak długo musiał Jarosław Kaczyński dojrzewać do tego, żeby stwierdzić, że ludzie, którzy wielokrotnie łamali prawo, jeśli zostaną współzarządzającymi państwem, to tego prawa łamać nie będą.

J.K.: Dziękuję bardzo.

M.S.: Dzisiaj wyraźnie Jarosław Kaczyński stwierdza, że jest duże podejrzenie, że Andrzej Lepper uczestniczył w przestępstwie korupcyjnym. Jak będzie, czas pokaże.

J.K.: Dziękuję bardzo. Marek Sawicki, Polskie Stronnictwo Ludowe.

M.S.: Dziękuję bardzo.

J.K.: To był kolejny gość komentujący te dramatyczne wczorajsze wydarzenia. Dziękuję bardzo.

 

 

J.M.

  

 

Czytaj także

Marek Sawicki

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2007 09:04
Sekretarz Rady Naczelnej PSL o wyborach i debatach liderów partii
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sawicki o planach premiera

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2009 09:09
PSL będzie dokładnie analizować propozycję premiera. Ze zmianami konstytucji nie należy się śpieszyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sawicki o wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 07:32
Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział, że prawdopodobnie kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego na prezydenta będzie prezes Waldemar Pawlak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki wicepremier Pawlak – min. Sawicki są „poprawne”

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2008 08:45
Nie wiem, do czego pan zmierza. Czego pan oczekuje pomiędzy dwoma mężczyznami? Ja sobie nie wyobrażam innych.
rozwiń zwiń