W imię zasad

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2007 17:50
Władza ma sens tylko wtedy, gdy służy społeczeństwu, gdy o coś w niech chodzi, gdy przywraca w polskim życiu publicznym zasady.
Audio

WYSTĄPIENIE PREZESA RADY MINISTRÓW JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO

Szanowni Państwo!

Ostatnie tygodnie, a zwłaszcza ostatnie dni pokazały, jak poważnym, trudnym problemem jest w Polsce przestępczość, a w szczególności korupcja, korupcja sięgająca najwyższych pięter władzy.

Korupcja to zjawisko, które zatruwa nasze życie. Można go spotkać wszędzie – w urzędach rządowych i samorządowych, w szkołach, w szpitalach, na drogach. Korupcja jest okradaniem zwykłych obywateli, okradaniem Polaków. Małym, gdy chodzi o niewielką łapówkę, dużym, gdy w grę wchodzą miliony, wielkim, gdy chodzi o dziesiątki, setki milionów, a czasem o miliardy, gdy zawierane są nieuczciwie wielkie kontrakty gospodarcze czy przeprowadzone prywatyzacje.

Korupcja to swego rodzaju podatek, nielegalny podatek od tego, co zgodnie z Konstytucją, zgodnie z prawem nam wszystkim się należy. Podatek pobierany wprost, a czasem pośrednio, kiedy ukryty jest w cenie czy kiedy tracimy coś, co jest wspólne, a sprzedawane jest za bezcen.

Mój rząd ma niezłomną wolę walki z korupcją, zniesienia tego podatku. Dlatego powołane zostało CBA. Dlatego jesteśmy gotowi zwrócić się także przeciwko tym, którzy działali razem z nami, udając kogoś innego, niż są w rzeczywistości.

Jesteśmy gotowi także płacić cenę, cenę ataków, pomówień. Jesteśmy gotowi także płacić cenę utraty władzy, bo władza ma sens tylko wtedy, gdy służy społeczeństwu, gdy o coś w niech chodzi, gdy przywraca w polskim życiu publicznym zasady. I powtarzam: tylko w imię tych zasad jesteśmy gotowi rządzić.

Szanowni Państwo!

Korupcja jest jak rak, opanowuje najpierw pojedyncze organy, a później całe ciało. I niszczy, zabija. Można z nią walczyć tylko twardo, wycinając wszystkie chore tkanki. Władza powinna być tutaj jak dobry chirurg. Ale każdy, kto działa dla innego, dla innych, dla społeczeństwa potrzebuje poparcia.

Chciałem serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy nas popierają. Ale chciałbym zwrócić się także do tych, którzy zwątpili w tym zalewie szumu, zalewie kłamstwa: poprzyjcie nas. Ta walka, którą prowadzimy, jest walką w interesie Polaków, w interesie narodu, w interesie tych wszystkich, którzy chcą korzystać ze swoich praw.

Dziękuję.

Czytaj także

"Jarosław Kaczyński powinien wyjaśnić sprawę haków"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2010 19:30
Premier Donald Tusk powiedział, że Jarosław Kaczyński powinien wyjaśnić sprawę wypowiedzi Romana Giertycha na jego temat. Były wicepremier mówił, że prezes PiS jest "głownym zbieraczem haków". Premier stwierdził, że jeśli szef PiS tego nie wyjaśni tej sprawy to jego wiarygodność "będzie bardzo nikła" - mówił premier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wykluczają koalicję. "To retoryka rozpaczy PiS"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2010 12:35
Szef klubu PO Grzegorz Schetyna wykluczył w piątek - niezależnie od warunków - możliwość utworzenia koalicji Platformy z PiS. Ocenił, że słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o możliwości takiej koalicji to "retoryka rozpaczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jarosław Kaczyński ma duże szanse na wygraną"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 08:44
Ekspert od wizerunku politycznego Wiesław Gałązka wyraził pogląd, że najwyżej czterech-pięciu kandydatów na prezydenta ma szansę na zdobycie wymaganych stu tysięcy podpisów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debaty kandydatów wciąż nie ma. Ale o tym debatują

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2010 12:41
Adam Bielan (PiS) powiedział w niedzielę, że sztab Jarosława Kaczyńskiego rozważa możliwość debaty czterech najpoważniejszych kandydatów na prezydenta. Sztab Bronisława Komorowskiego jest otwarty na rozmowy w sprawie debat - odpowiada Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).
rozwiń zwiń