Krzysztof Czabański: media publiczne są gwarantem wolności i pluralizmu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 08:31
- Koalicja Obywatelska nie lubi określenia "media narodowe", mimo że mamy do czynienia z Polskim Radiem, Telewizją Polską i Polską Agencją Prasową. Oni uciekają od tego, a Radę Mediów Narodowych chcą zlikwidować - powiedział w "Sygnałach Dnia" Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
Audio
  • Krzysztof Czabański w "Sygnałach dnia" o mediach publicznych: są gwarantem pluralizmu (Jedynka)
Audio
  • Krzysztof Czabański w "Sygnałach dnia" o mediach publicznych: są gwarantem pluralizmu (Jedynka)

Koalicja Obywatelska w swoim programie wyborczym zakłada, że znaczna część tych mediów - chodzi głównie o rozgłośnie radiowe i lokalne ośrodki telewizji publicznej - powinna być kontrolowana przez władze samorządowe, a dokładnie przez marszałków województw.

Krzysztof Czabański 1200.jpg
K. Czabański: w mediach nie ma powrotu do różowych beretów i orła z czekolady

- Koalicja Obywatelska nie lubi określenia "media narodowe", mimo że mamy do czynienia z Polskim Radiem, Telewizją Polską i Polską Agencją Prasową. Oni uciekają od tego, a Radę Mediów Narodowych chcą zlikwidować. Zawsze mieli koncepcję osłabiania i ograniczania mediów publicznych, a gdyby były sprzyjające okoliczności polityczne, to wręcz likwidacji - powiedział Krzysztof Czabański. Dodał, że chodzi tu o częściową prywatyzację. - A tego, czego nie udałoby się sprywatyzować, to ich zdaniem należałoby właśnie zlikwidować - stwierdził.

Gość audycji podkreślił, że to zły pomysł. - Media publiczne są gwarantem wolności medialnej i pluralizmu na rynku medialnym, co zresztą pokazały wyraźnie ostatnie cztery lata. Proszę sobie przypomnieć, jak wyglądał rynek medialny cztery lata temu, kiedy trwała poprzednia kampania wyborcza i kiedy PO razem z PSL-em sprawowała rządy - mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

"Była infantylizacja programowa"

Krzysztof Czabański zwrócił uwagę, że do likwidacji mediów publicznych przed 2015 r. nie doszło, bo PO nigdy nie tworzyła rządu sama. - Koalicjanci uważali, że ich jedyną szansą na istnienie na rynku medialnym jest jakiś udział w mediach publicznych, więc podtrzymywano żywot tych mediów. Choć osłabiano finansowo, co do 2015 r. mogliśmy obserwować - powiedział.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] K. Czabański: w nowej kadencji ustawa dot. finansowania mediów

Jak dodał, wpływało to m.in. na ofertę programową Polskiego Radia i TVP. - Telewizja nie nadążała technologicznie, tak samo oraz programowo Polskie Radio. Oprócz tego osłabiania była też infantylizacja programowa, świadomie wprowadzana - powiedział gość audycji. - Proces degradacji i degeneracji mediów publicznych postępował do 2015 r. Po zmianie władz nie od razu, ale jednak udało się przybrać inny kierunek i określić mediom publicznym inną rolę. Taką, żeby prezentowały polską rację stanu - zauważył Krzysztof Czabański.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której przewodniczący Rady Mediów Narodowych mówił również m.in. o rynku medialnym w Polsce.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Krzysztof Czabański (przewodniczący Rady Mediów Narodowych)

Data emisji: 11.10.2019

Godzina emisji: 8.15

bb/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Senat przyjął sprawozdanie z działalności Rady Mediów Narodowych w 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 07:10
Ze sprawozdania wynika, że w tym okresie RMN zajmowała się m.in. powołaniem nowego zarządu PAP S.A. i prezesa Polskiego Radia S.A. oraz wykonywaniem funkcji kontrolnej wobec mediów publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K. Czabański: potrzeba rekompensaty dla płacących abonament RTV

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 09:01
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zaproponował formę rekompensaty dla osób, które regularnie płacą dziś abonament.  - Moim pomysłem jest to, żeby podarować im radioodbiorniki cyfrowe, to by było około miliona radioodbiorników - powiedział na antenie Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Czabański: media publiczne i Rada Mediów Narodowych są solą w oku opozycji

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 21:30
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Czabański stwierdził w TVP Info, że media publiczne i kierowana przez niego RMN przełamały monopol narracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K. Czabański: konsekwentnie poprawiamy obszar dot. ochrony zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 08:30
– Na pierwszym planie jest ochrona zwierząt bezdomnych i walka z "pseudoschroniskami", czyli tzw. umieralniami. Proponuję, żeby powstała służba w MSWiA, która będzie reagować na przypadki maltretowania zwierząt – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" poseł PiS i przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.
rozwiń zwiń