Dr A. Ciałkowska-Rysz o medycynie paliatywnej: jesteśmy w światowej czołówce

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 07:25
- W Polsce medycyna paliatywna ma się zupełnie nieźle. Mamy wiele jednostek opieki domowej i pod tym względem jesteśmy w czołówce lub nawet na pierwszym miejscu na świecie - powiedziała w "Sygnałach Dnia" dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej.
Audio
  • Dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz o medycynie paliatywnej w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Kzenon

Medycyna paliatywna kojarzy się zwykle z opieką w ostatnich chwilach życia. Dotyczy osób zazwyczaj osób starszych, którzy są przewlekle chorzy, najczęściej na raka. Jak uważają specjaliści w tym zakresie, celem takiej medycyny jest otaczanie pacjentów opieką i chronienie ich przed objawami, które związane są z odczuciami fizycznymi czy psychologicznymi.

hospicjum Pixabay 1200.jpg
Umierać z godnością

Dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz przyznała, że medycyna paliatywna w Polsce stoi na dobrym poziomie. - Ma się u nas zupełnie nieźle. Mamy wiele jednostek opieki domowej i pod tym względem jesteśmy w czołówce lub nawet na pierwszym miejscu na świecie – podkreśliła. Przyznała jednak, że według światowych organizacji zajmujących się medycyną paliatywną opieka osób starszych nie jest wciąż taka, jakiej się oczekuje. - Ale mimo różnych niedoborów jesteśmy dobrze zorganizowani - uznała.

Komu przysługuje opieka paliatywna

Jak przypomniała prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, przebywający w hospicjum, którzy są otoczeni opieką paliatywną, muszą być ciągle w centrum uwagi. - Chodzi o to, by ten niezbyt długi czas, który pozostał pacjentowi, był wypełniony treścią. Po to, żeby sprawić mu jak najwięcej radości - podkreśliła dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz.

Wyjaśniła także, kto kwalifikuje się do opieki paliatywnej. - Jest to regulowane rozporządzeniem ministra zdrowia, gdzie na podstawie kodów chorób dokładnie opisano, komu taka opieka przysługuje. To m.in. pacjenci chorujący na nowotwór, stwardnienie boczne zanikowe, stwardnienie rozsiane, a także z zaawansowanymi stadiami AIDS. Opieka paliatywna nie dotyczy więc każdego pacjenta, ale siły i pieniądze są tu ograniczone. Wybiera się więc tych, którzy będą najbardziej potrzebujący - tłumaczyła dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Mateusz Drozda

Gość: dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz (prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej)

Data emisji: 12.10.2019

Godzina emisji: 7.15

bb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Program "Onkoprzestrzeń kreatywna". W jaki sposób niwelować zagrożenie nowotworem?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 08:10
Tematem audycji "Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja" była działalność dwóch fundacji: "Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych" i współpracującej z nią "Fundacji Twórczość i Dokumentacja". Obie łączą się we wspólnym programie "Onkoprzestrzeń kreatywna", dotowanym przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w Narodowym Instytucie Wolności. Jakie jest jego główne przesłanie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańscy lekarze i naukowcy będą współpracować z polskimi onkologami

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 06:35
Amerykańscy naukowcy będą pomagać polskim kolegom w walce z rakiem, przewiduje podpisana w Teksasie umowa między polskim Ministerstwem Zdrowia a jednym z najbardziej renomowanych ośrodków onkologicznych - MD Anderson Cancer Center w Houston. Dokument podpisano w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, który kończy wizytę w Teksasie.
rozwiń zwiń