X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr A. Ciałkowska-Rysz o medycynie paliatywnej: jesteśmy w światowej czołówce

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 07:25
- W Polsce medycyna paliatywna ma się zupełnie nieźle. Mamy wiele jednostek opieki domowej i pod tym względem jesteśmy w czołówce lub nawet na pierwszym miejscu na świecie - powiedziała w "Sygnałach Dnia" dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej.
Audio
  • Dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz o medycynie paliatywnej w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Kzenon

Medycyna paliatywna kojarzy się zwykle z opieką w ostatnich chwilach życia. Dotyczy osób zazwyczaj osób starszych, którzy są przewlekle chorzy, najczęściej na raka. Jak uważają specjaliści w tym zakresie, celem takiej medycyny jest otaczanie pacjentów opieką i chronienie ich przed objawami, które związane są z odczuciami fizycznymi czy psychologicznymi.

hospicjum Pixabay 1200.jpg
Umierać z godnością

Dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz przyznała, że medycyna paliatywna w Polsce stoi na dobrym poziomie. - Ma się u nas zupełnie nieźle. Mamy wiele jednostek opieki domowej i pod tym względem jesteśmy w czołówce lub nawet na pierwszym miejscu na świecie – podkreśliła. Przyznała jednak, że według światowych organizacji zajmujących się medycyną paliatywną opieka osób starszych nie jest wciąż taka, jakiej się oczekuje. - Ale mimo różnych niedoborów jesteśmy dobrze zorganizowani - uznała.

Komu przysługuje opieka paliatywna

Jak przypomniała prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, przebywający w hospicjum, którzy są otoczeni opieką paliatywną, muszą być ciągle w centrum uwagi. - Chodzi o to, by ten niezbyt długi czas, który pozostał pacjentowi, był wypełniony treścią. Po to, żeby sprawić mu jak najwięcej radości - podkreśliła dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz.

Wyjaśniła także, kto kwalifikuje się do opieki paliatywnej. - Jest to regulowane rozporządzeniem ministra zdrowia, gdzie na podstawie kodów chorób dokładnie opisano, komu taka opieka przysługuje. To m.in. pacjenci chorujący na nowotwór, stwardnienie boczne zanikowe, stwardnienie rozsiane, a także z zaawansowanymi stadiami AIDS. Opieka paliatywna nie dotyczy więc każdego pacjenta, ale siły i pieniądze są tu ograniczone. Wybiera się więc tych, którzy będą najbardziej potrzebujący - tłumaczyła dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Mateusz Drozda

Gość: dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz (prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej)

Data emisji: 12.10.2019

Godzina emisji: 7.15

bb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Program "Onkoprzestrzeń kreatywna". W jaki sposób niwelować zagrożenie nowotworem?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 08:10
Tematem audycji "Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja" była działalność dwóch fundacji: "Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych" i współpracującej z nią "Fundacji Twórczość i Dokumentacja". Obie łączą się we wspólnym programie "Onkoprzestrzeń kreatywna", dotowanym przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w Narodowym Instytucie Wolności. Jakie jest jego główne przesłanie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańscy lekarze i naukowcy będą współpracować z polskimi onkologami

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 06:35
Amerykańscy naukowcy będą pomagać polskim kolegom w walce z rakiem, przewiduje podpisana w Teksasie umowa między polskim Ministerstwem Zdrowia a jednym z najbardziej renomowanych ośrodków onkologicznych - MD Anderson Cancer Center w Houston. Dokument podpisano w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, który kończy wizytę w Teksasie.
rozwiń zwiń