Dorota Truszczak o "Choinkach Jedynki": chcemy wspierać potrzebujących

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 08:29
- Zaczynaliśmy w 2000 roku i będzie to już XVIII edycja akcji. Będą z nami całe rodziny, będą również dzieci, ponieważ zaczynamy przede wszystkim od nich - mówi w "Sygnałach Dnia" Dorota Truszczak, koordynatorka akcji "Choinki Jedynki". Charytatywne wydarzenie Programu 1 Polskiego Radia wystartuje już w tę niedzielę o godz. 17.00. 
Audio
  • Rozmowa z Dorotą Truszczak (Jedynka/ Sygnały Dnia)
Dorota Truszczak
Dorota TruszczakFoto: Mirek Kaźmierczak

W akcję "Choinki Jedynki" już od 18 lat włączają się artyści, sportowcy, naukowcy. Honorowy patronat nad akcją objęła Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Agata Kornhauser-Duda.

Około 1 mln zł dla potrzebujących

- Według moich danych przez te 18 lat przekazaliśmy być może około 1 mln zł. Myślę, że będzie jeszcze więcej, bo grosik do grosika daje później wielką kwotę - informuje Dorota Truszczak.

Koordynatorka akcji dodaje, że każdego roku kilka tysięcy dzieci z całego świata przesyła swoje prace na konkurs. - Wybieramy spośród nich najpiękniejsze prace. Dorośli będą malować z nami 1 grudnia. Natomiast licytacje prac będą odbywać się od 2 grudnia na antenie radiowej Jedynki - słyszymy.

Pomoc dla fundacji Anny Dymnej

Akcja "Choinki Jedynki" po raz kolejny organizowana jest na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i wybranej przez nią - każdego roku innej - organizacji pożytku publicznego. W tym roku wsparcie otrzymają podopieczni Fundacji "Wspólnota Nadziei" z siedzibą w Więckowicach. Fundacja prowadzi zajęcia terapeutyczne i edukację dla dorosłych autystyków, którzy w dzieciństwie nie mieli szansy otrzymać fachowej pomocy, ponieważ wtedy jeszcze taka nie istniała.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Rusza XVIII odsłona "Choinek Jedynki"

- Zaczynaliśmy od ofiar finansowych na rzecz pojedynczych osób czy instytucji takich jak MONAR. Kupowaliśmy też protezy. Pamiętam również tragiczny rok dla kopalni Halemba, kiedy całość zebranych środków przekazaliśmy właśnie tam. Teraz pieniądze przeznaczamy na rzecz fundacji, która pięknie rozwija się i pokazuje innym fundacjom, że warto działaś. Są ludzie, którzy oczekują tej pomocy i dzięki naszym słuchaczom, chcemy ich wspierać - mówi Dorota Truszczak.

Co Anna Dymna sądzi na temat akcji "Choinki Jedynki"? Kto jest pomysłodawcą akcji? W jakich technikach można przygotować prace konkursowe?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Rozmawiali: Daniel Wydrych i Mateusz Drozda

Gość: Dorota Truszczak (dziennikarka radiowej Jedynki, koordynatorka akcji "Choinki Jedynki")

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 7.15

DS

Czytaj także

Mariusz Olczak: są rodziny, które posiadają olbrzymie archiwa i potrafią o nie dbać

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 08:35
- Jesteśmy instytucją, która jako pierwsza otworzyła się na archiwa społeczne. Dzięki temu zgromadziliśmy duży zasób nowych dokumentów, które pochodzą z rąk prywatnych i które są udostępniane m.in. u nas w pracowni w Warszawie - powiedział w "Sygnałach Dnia" Mariusz Olczak, zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie byłoby nasze życie bez norm? Dlaczego karta pasuje do bankomatu?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 12:05
Dlaczego karta kredytowa pasuje kształtem do bankomatu? Skąd kojarzymy znaki graficzne na ubraniach? To wszystko zasługa norm, które bez wątpienia pomagają nam w życiu. W związku z tym dziś świętujemy Światowy Dzień Normalizacji.
rozwiń zwiń