Krzysztof Gawkowski: Wiosna, SLD i Partia Razem powinny mieć wspólny klub w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 07:37
- Jestem zwolennikiem tego, aby Wiosna, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Partia Razem stworzyły wspólny klub parlamentarny. Wierzę, że taki powstanie, bo to dla Polski i wyborców najlepsza koncepcja - powiedział w "Sygnałach dnia" Krzysztof Gawkowski, nowo wybrany poseł Lewicy.
Audio
  • Krzysztof Gawkowski o najbliższej przyszłości lewicy w Sejmie (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Krzysztof Gawkowski o najbliższej przyszłości lewicy w Sejmie (Sygnały dnia/Jedynka)

W wyborach do Sejmu 13 października zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymała 43,59 proc. poparcia, co przełożyło się na 235 mandatów. Lewicę, która otrzymała 12,56 proc. poparcia i po czterech latach wróciła do parlamentu, w Sejmie IX kadencji będzie reprezentować 49 posłów, wywodzących się z trzech ugrupowań - Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosny i Partii Razem.

sejm-flickr-1200.jpg
Wiemy, kto został posłem w Sejmie IX kadencji. Kompletna lista

Gość audycji podkreślił, że chciałby, aby te formacje stworzyły wspólny klub parlamentarny. - Jestem zwolennikiem takiego rozwiązania. Wszystko wskazuje na to, że wspólny klub powstanie i wierzę, że tak się stanie. Sprzyjam temu pomysłowi, bo uważam, że dla Polski i wyborców to najlepsze koncepcja. Przed wyborami obiecaliśmy, że po nich będziemy razem i tak się powinno stać - powiedział Krzysztof Gawkowski.

"Donald Tusk abdykował"

Zdaniem posła-elekta z partii Wiosna, który do Sejmu dostał się z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, skupiającej ugrupowania z lewej strony sceny politycznej, Donald Tusk nie podejmie rywalizacji z Andrzejem Dudą w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. - Odnoszę wrażenie, że były premier podejmując decyzję o ubieganie się o funkcję szefa Europejskiej Partii Ludowej (European People’s Party - red.) abdykował z polskiej prezydentury. I dobrze się stało, bo namawianie Lewicy przez polityków PO czy PSL-u do tego, byśmy wystawili jednego wspólnego kandydata, jest błędem - powiedział gość "Sygnałów dnia".

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Donald Tusk kandydatem PO na szefa Europejskiej Partii Ludowej

Dodał, że Lewica w wyborach prezydenckich wystawi swojego kandydata. - Idziemy swoją drogą. Nie będziemy podlegali presji PO ani nikogo, kto będzie próbował narzucić nam swoją narrację. Przywództwo PO na opozycyjnej scenie wraz z wyborami parlamentarnymi dobiegło końca - podkreślił Krzysztof Gawkowski.

Gość "Sygnałów dnia" odniósł się również m.in. do wyboru marszałka Senatu. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Krzysztof Gawkowski (Wiosna)

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 7.15

bb/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

J. Reginia-Zacharski: Donald Tusk ma wiele powodów, żeby nie wracać do polskiej polityki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 10:45
- Z jednej strony pojawiają się głosy, że Tusk wróci na białym koniu, a z drugiej strony ma on więcej powodów, żeby do polskiej polityki nie wracać - powiedział w Polskim Radiu 24 Prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radosław Sikorski: nie można wykluczyć, że Donald Tusk będzie chciał wrócić do szefowania PO

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 20:47
- Nie wykluczam, że Donald Tusk zechce wrócić do kierowania PO i pokonać Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w piątek europoseł Radosław Sikorski. Jego zdaniem rywalizacja Donalda Tuska i Grzegorza Schetyny jest możliwa.
rozwiń zwiń