Szef MON: wszystko wskazuje na to, że będę kontynuował swoją misję

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 08:35
- Przez te prawie dwa lata stworzyłem bardzo silne fundamenty do modernizacji Wojska Polskiego - powiedział na antenie Jedynki szef MON Mariusz Błaszczak. - Wszystko wskazuje na to, że będę kontynuował misję w Ministerstwie Obrony Narodowej - podkreślił.
Audio
  • Mariusz Błaszczak: Andrzej Duda udowodnił, że jest bardzo aktywnym politykiem (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Mariusz Błaszczak powiedział, że obóz rządzący stworzył "bardzo silne fundamenty do modernizacji Wojska Polskiego"
  • Szef MON ocenił, że "wszystko wskazuje na to", iż dalej będzie pełnił swoją funkcję
  • Gość Jedynki ocenił również, że obóz rządzący "przystępuje niezwłocznie do działań związanych z promocją" swojego kandydata na Prezydenta RP
  • Będzie nim Andrzej Duda, który w opinii szefa MON "udowodnił, że jest bardzo aktywnym politykiem"
  • Szef resortu obrony podkreślił, że jego współpraca z prezydentem jest bardzo udana

Po wyborach parlamentarnych, w których Zjednoczona Prawica uzyskała sejmową większość, rozpoczęły się dyskusje na temat kształtu nowego rządu. Mariusz Błaszczak powiedział, że najprawdopodobniej pozostanie szefem ministerstwa obrony narodowej.

Polityk podkreślił, że "kontynuacja misji" w MON bardzo go cieszy. - Przez te prawie dwa lata stworzyłem bardzo silne fundamenty do modernizacji Wojska Polskiego - wskazał.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Mariusz Błaszczak: żołnierze Wojska Polskiego muszą być godnie wynagradzani

Pytany o zmiany w rządzie, Mariusz Błaszczak ocenił, że "nie będą one duże", a rząd się sprawdził. - Rząd Prawa i Sprawiedliwości realizował skutecznie program - zaznaczył szef MON.

Udana współpraca z prezydentem

Po wyborach parlamentarnych, w których Zjednoczona Prawica uzyskała sejmową większość, rozpoczęły się pierwsze spekulacje na temat wyborów prezydenckich (odbędą się w 2020 roku). Mariusz Błaszczak powiedział, że "prezydent Andrzej Duda przez okres swojej kadencji udowodnił, że jest bardzo aktywnym politykiem".

Duda pap 1200.jpg
Andrzej Duda kandydatem PiS na prezydenta. Krzysztof Sobolewski: to pewne

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wybory prezydenckie 2020. Kto może być największym rywalem dla Andrzeja Dudy?

Minister podkreślił istotną rolę prezydenta w polskim systemie politycznym. - W związku z tym, że uważamy, iż dobra zmiana powinna trwać, jesteśmy przygotowani na to, żeby realizować program, zobowiązania podjęte w kampanii wyborczej, przystępujemy niezwłocznie do działań związanych z promocją naszego kandydata - wskazał.

Co z Senatem?

Zjednoczona Prawica osiągnęła większość w Sejmie, ale nie w Senacie, gdzie senatorowie ugrupowania zdobyli 48 mandatów (na 100 możliwych). Mariusz Błaszczak uważa, że taki skład może próbować "zablokować projekty, które będą wychodziły z rządu ale takiej możliwości prawnej nie ma" - Będzie mógł jedynie opóźniać ich wejście w życie - zauważył.

Prawo i Sprawiedliwość złożyło protesty wyborcze dotyczące wyborów do izby wyższej. W opinii szefa MON, "niepokojące były zdarzenia, w których to w sześciu okręgach wyborczych różnica między głosami, oddanymi na kandydatów wynosiła kilkaset, (...) a głosów nieważnych było kilka tysięcy".

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Piotr Borys zapowiada złożenie protestów wyborczych przez KO

Czytaj więcej
1200_wybory_urna_shutterstock.jpg
Prawo i Sprawiedliwości złożyło protesty wyborcze w kolejnych czterech okręgach

- To jest zastanawiające. Niczego oczywiście nie przesądzamy. Mamy takie prawo, inne komitety też je mają. Skorzystaliśmy z tego prawa, liczmy na to, że głosy zostaną ponownie przeliczone - powiedział Mariusz Błaszczak na antenie Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 7.15

msze/kh

Czytaj także

Andrzej Duda: ktoś, kto się kogokolwiek boi, nie może być prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 07:46
Jeśli zmiany realizowane przez obecny rząd mają być kontynuowane, podobnie jak jego zobowiązania, to "bardzo ważne jest sprawowanie urzędu przez takiego prezydenta, który chce je realizować" - powiedział w wywiadzie dla dziennika "Polska Times" prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń