Dr. Tomasz Łysoń: jesteśmy pionierami w leczeniu endoskopowym oczodołu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 10:19
Jeszcze kilkanaście lat temu lekarze nie decydowali się na operacje endoskopowe. Obecnie są on pożądane zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów. - Endoskopia w każdej dziedzinie medycyny jest widoczna - mówi neurochirurg, dr Tomasz Łysoń.
Audio
  • Dr Tomasz Łysoń o operacjach endoskopowych (Sygnały dnia/Jedynka)
Dr Tomasz Łysoń
Dr Tomasz ŁysońFoto: Katarzyna Malinowska-Olczyk/Medyk Białostocki

pomoc bieda ręce 1200.jpg
Drętwienie palców lub kończyn to ostrzeżenie o poważnej chorobie

Endoskopia to wszystkie procedury diagnostyczno-terapeutyczne pozwalające oglądać i wykonywać pewne zabiegi w przestrzeniach zlokalizowanych we wnętrzu ludzkiego ciała, przy pomocy światłowodu zakończonego narzędziami optycznymi (endoskopu). Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu do wnętrza badanego narządu sondy wyposażonej w kamerę, która pozwala lekarzowi na dokładną oceną stanu organów wewnętrznych. - Optyka jest w miejscu operowanym, co daje kolosalnie większe możliwości od tego, co umożliwia technika mikroskopowa - wyjaśnia lekarz. Dodaj, że wiele operacji można dokonać przez przysłowiową dziurkę od klucza.

Nowatorskie operacje w obszarze głowy
Doktor wraz z zespołem wykonuje operacje w obszarze mózgu, podstawy czaszki i kręgosłupa. Gość Jedynki wyjaśnia, w jaki sposób lekarze dostają się w okolice operowanego miejsca. - Nie ma w tej chwili chyba ośrodka na świecie, który by proponował tak duży zakres operacji endoskopowych w zakresie oczodołu jak u nas - podkreśla neurochirurg. Docenia, że przez kilkanaście lat udało się utrzymać w niezmienionym składzie zespół operacyjny, z którym operuje. - Większość chirurgów ma ogromne ego i muszę powiedzieć, że każdy chce dominować w zespole, bo chirurg to specyficzna konstrukcja psychiczna – mówi. Dlatego za sukces uważa, że przez tak długi czas udało się utrzymać dobre relacje z dr. Andrzejem Sieśkiewiczem, otolaryngologiem, z którym najczęściej operuje.

O czym marzą neurolodzy z Białegostoku? Czego im brakuje? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: dr Tomasz Łysoń (Klinika Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku)

Data emisji: 26.10.2019

Godzina emisji: 8.15

ag


Czytaj także

EPISTOP, czyli badania dotyczące padaczki

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 19:05
EPISTOP to jeden z największych międzynarodowych programów badawczych dotyczących choroby, jaką jest padaczka. Poświęcono 5 lat pracom badawczo-naukowym, w których brało udział 16 zespołów eksperckich z uczelni wyższych z Europy, USA i Australii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można naśladować ludzki mózg?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 20:00
- Nie trzeba od razu budować całego mózgu, ale możemy zapytać go, jak funkcjonuje - powiedział prof. Tadeusz Marek. W "Eurece" o tym, czym są sieci neuronowe, jak można sztucznie naśladować mózg i do czego cżłowiekowi potrzebny jest sen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neuralink, czyli połączenie mózgu z komputerem

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 20:57
Neuralink to najnowszy pomysł Elona Muska na interfejs mózg - komputer, czyli połączenie mózgu z komputerem. Na bezpieczne i proste w zastosowaniu rozwiązania tego typu czekają osoby niepełnosprawne. A może i ci, którzy myślą o zwiększeniu swoich możliwości intelektualnych? 
rozwiń zwiń