X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr. Tomasz Łysoń: jesteśmy pionierami w leczeniu endoskopowym oczodołu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 10:19
Jeszcze kilkanaście lat temu lekarze nie decydowali się na operacje endoskopowe. Obecnie są on pożądane zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów. - Endoskopia w każdej dziedzinie medycyny jest widoczna - mówi neurochirurg, dr Tomasz Łysoń.
Audio
  • Dr Tomasz Łysoń o operacjach endoskopowych (Sygnały dnia/Jedynka)
Dr Tomasz Łysoń
Dr Tomasz ŁysońFoto: Katarzyna Malinowska-Olczyk/Medyk Białostocki

pomoc bieda ręce 1200.jpg
Drętwienie palców lub kończyn to ostrzeżenie o poważnej chorobie

Endoskopia to wszystkie procedury diagnostyczno-terapeutyczne pozwalające oglądać i wykonywać pewne zabiegi w przestrzeniach zlokalizowanych we wnętrzu ludzkiego ciała, przy pomocy światłowodu zakończonego narzędziami optycznymi (endoskopu). Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu do wnętrza badanego narządu sondy wyposażonej w kamerę, która pozwala lekarzowi na dokładną oceną stanu organów wewnętrznych. - Optyka jest w miejscu operowanym, co daje kolosalnie większe możliwości od tego, co umożliwia technika mikroskopowa - wyjaśnia lekarz. Dodaj, że wiele operacji można dokonać przez przysłowiową dziurkę od klucza.

Nowatorskie operacje w obszarze głowy
Doktor wraz z zespołem wykonuje operacje w obszarze mózgu, podstawy czaszki i kręgosłupa. Gość Jedynki wyjaśnia, w jaki sposób lekarze dostają się w okolice operowanego miejsca. - Nie ma w tej chwili chyba ośrodka na świecie, który by proponował tak duży zakres operacji endoskopowych w zakresie oczodołu jak u nas - podkreśla neurochirurg. Docenia, że przez kilkanaście lat udało się utrzymać w niezmienionym składzie zespół operacyjny, z którym operuje. - Większość chirurgów ma ogromne ego i muszę powiedzieć, że każdy chce dominować w zespole, bo chirurg to specyficzna konstrukcja psychiczna – mówi. Dlatego za sukces uważa, że przez tak długi czas udało się utrzymać dobre relacje z dr. Andrzejem Sieśkiewiczem, otolaryngologiem, z którym najczęściej operuje.

O czym marzą neurolodzy z Białegostoku? Czego im brakuje? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: dr Tomasz Łysoń (Klinika Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku)

Data emisji: 26.10.2019

Godzina emisji: 8.15

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

EPISTOP, czyli badania dotyczące padaczki

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 19:05
EPISTOP to jeden z największych międzynarodowych programów badawczych dotyczących choroby, jaką jest padaczka. Poświęcono 5 lat pracom badawczo-naukowym, w których brało udział 16 zespołów eksperckich z uczelni wyższych z Europy, USA i Australii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można naśladować ludzki mózg?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 20:00
- Nie trzeba od razu budować całego mózgu, ale możemy zapytać go, jak funkcjonuje - powiedział prof. Tadeusz Marek. W "Eurece" o tym, czym są sieci neuronowe, jak można sztucznie naśladować mózg i do czego cżłowiekowi potrzebny jest sen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neuralink, czyli połączenie mózgu z komputerem

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 20:57
Neuralink to najnowszy pomysł Elona Muska na interfejs mózg - komputer, czyli połączenie mózgu z komputerem. Na bezpieczne i proste w zastosowaniu rozwiązania tego typu czekają osoby niepełnosprawne. A może i ci, którzy myślą o zwiększeniu swoich możliwości intelektualnych? 
rozwiń zwiń