M. Dworczyk o przepisach drogowych: można rozważyć zapis spowodowania umyślnego zabójstwa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 10:49
- Trzeba podjąć poważne i efektywne działania na rzecz tego, aby poprawić bezpieczeństwo - powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W radiowej Jedynce odniósł się do zapowiedzi premiera o przygotowaniu planu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.
Audio
  • M. Dworczyk: 500 zł za najcięższe wykroczenia drogowe nie jest w ogóle karą odstraszającą (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • M. Dworczyk: 500 zł za najcięższe wykroczenia drogowe nie jest w ogóle karą odstraszającą (Sygnały dnia/Jedynka)

Michał Dworczyk przywołał badania, z których wynika, że liczba wypadków i ich ofiar jest bardzo wysoka i na tle Unii Europejskiej "nie wypadamy najlepiej". Dodał, że przeprowadzona analiza pokazała konieczność stworzenia szerszego programu.

premier 1200 f.jpg
Premier: poprawa bezpieczeństwa na drogach będzie jednym z priorytetów rządu

- Obejmie rozwój infrastruktury, czyli np. fotoradary i dodatkowe wyposażenie dla policji, jak również zmiany przepisów, czyli zwiększenie kar za najcięższe przestępstwa drogowe - powiedział szef KPRM.

"500 zł kary nie odstrasza"

Wyjaśnił, że zmiany powinny dotyczyć takich miejsc, jak okolice szkół i przedszkoli, miejsca szczególnie niebezpieczne. - Dzisiaj 500 zł za najcięższe wykroczenia drogowe nie jest w ogóle karą odstraszającą. Jeżeli ktoś jedzie w takim miejscu z prędkością stu kilkudziesięciu km/h być może powinien liczyć się również z zarzutem spowodowania umyślnego zabójstwa, a nie tak, jak jest dzisiaj - nieumyślnego. Trzeba poważnie rozważyć zmiany przepisów - podkreślił gość "Sygnałów dnia".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której poruszono także temat możliwych zmian w rządzie oraz prac nowej kadencji parlamentu.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)

Data emisji: 30.10.2019

Godzina emisji: 7.15

pg/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe przepisy ruchu drogowego coraz bliżej. Będzie bezpieczniej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 17:11
W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy Prawo o ruchu drogowym. Reguluje on zasady zachowania się uczestników ruchu drogowego, w przypadku przejazdu pojazdu uprzywilejowanego - tak zwany "korytarz życia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: warto wpisać zarzut "zabójstwa drogowego" do kodeksu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 18:13
– Jeżeli kary za wykroczenia drogowe nie będą dotkliwe i egzekwowalne, nie będzie poprawy bezpieczeństwa – mówiła w radiowej Trójce Agata Gajos z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. – Warto wprowadzić do Kodeksu karnego zarzut "zabójstwa drogowego" – mówił Janusz Popiel ze Stowarzyszenia Alter Ego.
rozwiń zwiń