Szef MEN: nie widzę specjalnych powodów do protestów nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 09:34
– Trzeba brać pod uwagę możliwości finansowe państwa i gdzieś po drodze znaleźć porozumienie, wspólnie wypracować system i poziom wynagrodzeń, który przyniesie satysfakcję – mówił o postulatach protestujących nauczycieli na antenie Jedynki Dariusz Piontkowski, szef MEN.
Audio
  • Dariusz Piontkowski: nauczyciele w tym roku otrzymali ogromne podwyżki (Sygnały dnia/Jedynka)

Od 23 października trwa akcja protestacyjna ZNP, polegająca na powstrzymywaniu się od wykonywania obowiązków nieopisanych w prawie oświatowym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
MEN-nagrody-pap-1200.jpg
"Rola nauczyciela jest szczególna". Szef MEN wręczył wyróżnienia

Szef MEN: trzeba brać pod uwagę możliwości państwa

Dariusz Piontkowski wskazał w "Sygnałach dnia", że w tym momencie "jest to akcja bezobjawowa". Jego zdaniem każda grupa zawodowa "może wyrażać swoje niezadowolenie w różny sposób". 

– Na razie nie widzę specjalnych powodów do protestów. Przypomnę, że nauczyciele w tym roku, m.in. poprzez spełnienie postulatów związków zawodowych otrzymali ogromne podwyżki, łącznie 15 procent – zaznaczył szef MEN i podkreślił, że takiego wzrostu płac w ciągu roku nie było jeszcze w żadnej grupie zawodowej.

Minister podkreślił, że "to zrozumiałe", iż grupy zawodowe chcą jak najwyższych wynagrodzeń. – Trzeba brać pod uwagę możliwości finansowe państwa i gdzieś po drodze znaleźć porozumienie, wspólnie wypracować system i poziom wynagrodzeń, który przyniesie satysfakcję – mówił.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
dariusz piontkowski 1200 EN.jpg
Dariusz Piontkowski: zawsze było tak, że część nauczycieli wychodziła poza swoje obowiązki

Dwuzmianowość w szkołach

Dariusz Piontkowski był również pytany o tzw. podwójny rocznik w polskich szkołach, który sprawia, że klasy przychodzą na zajęcia na dwie zmiany. Jak powiedział, "przytłaczająca większość szkół w ogóle takiego problemu nie ma".

– W części szkół ta dwuzmianowość występuje już od wielu lat i nie ma nic wspólnego z podwójnym rocznikiem, bo często są to popularne szkoły o niewielkich gabarytach – oświadczył minister.

Szef MEN dodał, że to zjawisko nie jest powszechne. – W niektórych szkołach podstawowych dzieci uczą się na "półtorej zmiany", w kilku procentach szkół doszło do wydłużenia o mniej więcej godzinę, półtorej, czasu pracy – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której była również mowa o "podatku cukrowym" i akcji "Szkoła do hymnu".

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Gość: Dariusz Piontkowski (minister edukacji narodowej)
ProwadzącyHenryk Szrubarz
Data emisji: 31.10.19
Godzina emisji: 7.15

msze, PAP/kh

Czytaj także

MEN: prawie 1,3 mln uczniów przyłączyło się do akcji "Szkoła pamięta"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 17:19
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zaznaczył, że chciałby, aby szkoły w kolejnych latach, tuż przed 1 listopada, angażowały się w działania upamiętniające ważne postacie i wydarzenia z naszej historii.
rozwiń zwiń