Marek Zagórski: pierwsza sieć 5G powstanie w jednym z dużych miast

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 08:08
- Decyzja o tym, gdzie powstanie pierwsza pełnoprawna sieć 5G w Polsce należy do Urzędu Komunikacji Elektronicznej i operatorów telefonii komórkowej. Należy jednak zakładać, że sieć powstanie w jednym z największych miast w naszym kraju, osobiście obstawiałbym Warszawę - mówił w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Audio
  • Marek Zagórski: pierwsza sieć 5G powstanie z jednym z dużych miast (Sygnały dnia/Jedynka)

Do 2020 roku Komisja Europejska chce, by sieć 5G działała przynajmniej w jednym mieście każdego kraju członkowskiego. W tym roku niektórzy operatorzy rozpoczęli pilotażowe programy wdrażania nowego standardu - m.in. w Toruniu i Łodzi.


mid-19a29015.jpg
Nowa strategia cyberbezpieczeństwa. M. Zagórski: będziemy wspierać polskie 5G

Minister cyfryzacji powiedział w radiowej Jedynce, że miasto, w którym powstanie pierwsza w Polsce sieć 5G z prawdziwego zdarzenia musi mieć potencjał do tego, by nowa technologia szybko się w nim spopularyzowała. To dlatego, że "przesiadka" na nowy standard sieci może wymagać na przykład wymiany naszych telefonów czy tabletów na nowsze. Zdaniem Marka Zagórskiego pierwszym miastem z siecią 5G prawdopodobnie będzie Warszawa, ale jak zastrzegł - decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.

- Im większe miasto, im większa liczba potencjalnych konsumentów, tym lepiej z punktu widzenia operatorów - podkreślił.

Marek Zagórski mówił też o technicznych aspektach budowy sieci 5G, swojej przyszłości w resorcie cyfryzacji, a także o tym, jak zachęcić starsze osoby do korzystania z cyfrowych usług i komputera w ogóle.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Gość: Dariusz Piontkowski (minister edukacji narodowej)
ProwadzącyHenryk Szrubarz
Data emisji: 31.10.19
Godzina emisji: 7.40

PolskieRadio24.pl, md/ag

Czytaj także

Marek Zagórski o sieci 5G: to wyzwanie, ale też szansa dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:30
- Istnieje potrzeba bardzo ścisłej współpracy w sprawie bezpieczeństwa sieci 5G - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 minister cyfryzacji Marek Zagórski. Wskazał, że rozwój tej technologii w Polsce to "wyzwanie", ale również "szansa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podpisano porozumienie ws. powołania spółki Polskie 5G

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 15:34
"Podpisaliśmy porozumienie w sprawie rozpoczęcia prac nad koncepcją powołania spółki Polskie 5G do budowy infrastruktury usług 5G" - napisał na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki podpisał Strategię Cyberbezpieczeństwa RP

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 16:08
Premier podpisał uchwałę Rady Ministrów w sprawie Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019-2024. Dokument szczegółowo opisuje cele i priorytety rządu w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej, a także wskazuje źródła finansowania tych działań.
rozwiń zwiń