Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju: PPK są bardzo bezpiecznym programem

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 08:32
- W tej chwili ponad 3 miliony Polaków może zapisać się do nowego programu Pracowniczych Planów Kapitałowych - mówi w "Sygnałach Dnia" Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Audio
  • Rozmowa z wiceprezesem Polskiego Funduszu Rozwoju (Jedynka/ Sygnały Dnia)
Audio
  • Rozmowa z wiceprezesem Polskiego Funduszu Rozwoju (Jedynka/ Sygnały Dnia)

Większość z nas niewiele wie o programie PPK, który może w przyszłości pozwolić na zgromadzenie dodatkowych pieniędzy na emeryturę. Czy przystąpienie do programu jest opłacalne? Czy można zrezygnować? Czy dla starszych pracowników ma to sens?

shutterstock_1380220862 emerytura 1200.jpg
Likwidacja OFE. Jerzy Kwieciński: projekt wkrótce trafi do rządu

Wsparcie pracodawcy i państwa

- Program Pracowniczych Planów Kapitałowych, najprościej rzecz ujmując, polega na tym, że odkładamy pieniądze na jesień życia, ale nie robimy tego sami, tylko przy wsparciu pracodawcy i państwa. Czyli jak ktoś zarabia 4 tys. zł brutto, co jest najczęstszą pensją w Polsce, to sam wyłoży 80 zł do swojego prywatnego, indywidualnego PPK i do tego pracodawca dołoży 60 zł miesięcznie oraz państwo 20 zł - tłumaczy Bartosz Marczuk.

PPK to bezpieczny program

Wiceprezes PFR zapewnia, że PPK są bardzo bezpiecznym programem. - Polacy mając doświadczenia z OFE, boją się, że ktoś przyjdzie i ewentualnie zabierze im te pieniądze. Otóż nie zabierze, ponieważ jest to niezwykle bezpieczne. Po pierwsze dlatego, że to są nasze prywatne pieniądze (…), a po drugie w każdej chwili, po miesiącu, po dwóch, po roku oszczędzania, możemy te pieniądze odebrać - dodaje.

Bartosz Marczuk zauważa, w PPK nie musimy oszczędzać pieniędzy do sześćdziesiątego roku życia. - Jest to kotwica bezpieczeństwa tych pieniędzy dla nas - dopowiada.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ilu z nas nie zdecydowało, czy skorzysta z PPK?

Co ze "śmieciówkami"?

- Wszystkie osoby, które opłacają czy za które opłacane są składki na emerytury do ZUS, mogą oszczędzać w PPK. Co do zasady są to pracownicy, również osoby pracujące na umowach zlecenia - mówi Bartosz Marczuk.

Gość Jedynki dodaje, że osoby pracujące na umowach o dzieło i nie płacące składek do ZUS-u, nie mogą oszczędzać w PPK. - Podobnie jak samozatrudnieni, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą, ponieważ tam nie ma pracodawcy - słyszymy.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyGrzegorz Jankowski

Gość: Bartosz Marczuk (wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju)

Data emisji: 06.11.19

Godzina emisji: 7.40

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bartosz Marczuk: PPK to dodatkowy zastrzyk gotówki na starość

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 08:21
- Pracowniczy Plan Kapitałowy to dodatkowy zastrzyk gotówki na starość na 10 lub 15 lat rzędu 20-25 procent tego, co będziemy otrzymywać z ZUS - tłumaczył na antenie radiowej Jedynki wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicze Plany Kapitałowe. Co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:08
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przystąpię do Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 13:12
Jak wynika z ostatnich badań, jedynie 18 proc. pracujących Polaków chce uczestniczyć w programie Pracownicze Plany Kapitałowe.
rozwiń zwiń