Prawo jazdy w telefonie? Ministerstwo Cyfryzacji rozważa taką możliwość

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 11:49
Dzięki aplikacji mObywatel nie musimy nosić przy sobie dowodu osobistego, ani dowodu rejestracyjnego. Możliwe, że już niedługo podobnie będzie z prawem jazdy. - Rzeczywiście są takie plany, ale tutaj potrzebna jest jeszcze cierpliwość - potwierdza Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji.
Audio
  • Czy będziemy jeździć bez prawa jazdy? (Jedynka/ Sygnały Dnia)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Africa Studio/Shutterstock.com

Coraz więcej osób korzysta z mobilnej aplikacji mObywatel, dzięki której można cieszyć się z posiadania elektronicznej wersji m.in. dowodu osobistego. Wystarczy tylko pobrać aplikację na telefon i założyć profil zaufany. Kierowcy dopytują jednak, kiedy wspomniana aplikacja obejmie również prawo jazdy.

Potrzebna cierpliwość

- Są takie plany, żeby zrezygnować z konieczności wożenia ze sobą prawa jazdy, ale tutaj potrzebna jest jeszcze cierpliwość. Z tej prostej przyczyny, że wymaga to pewnych zmian prawnych, które po prostu muszą być uchwalone. To na pewno nie stanie się z dnia na dzień - mówi Karol Manys z Biura Prasowego Ministerstwa Cyfryzacji.

Mandat 50 zł za brak prawa jazdy

Rafał Grodzicki, kierownik Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego potwierdza, że taki krok, ułatwiłby życie większości kierowców. - W tej chwili za nieposiadanie prawa jazdy przy sobie, grozi mandat karny w wysokości 50 zł. Każdemu z nas zdarzyło się zapomnieć zabrać dokumenty ze sobą - tłumaczy.

Co na to kierowcy?

- Profilaktycznie będę zawsze nosił prawo jazdy, ponieważ zajmuje niedużo miejsca w portfelu. Aczkolwiek zmiana będzie powodowała, że będzie mniej stresu, czy je wziąłem ze sobą - mówi naszej reporterce jeden z kierowców.

- Zdarzyło się, że jakiś czas jeździłam bez prawa jazdy. Później zorientowałam się, że jeżdżę beztrosko bez dokumentów - dodaje kolejna rozmówczyni.

A Państwo często zapominają o tym dokumencie? Czy prawo jazdy w telefonie znacząco może ułatwić nasze życie? Jak długo poczekamy na zmiany w przepisach?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Karolina RożejGrzegorz Jankowski

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 6.11.19

Godzina emisji: 6.43

DS

Czytaj także

Zmienia się egzamin na prawo jazdy. Co szykuje Ministerstwo Infrastruktury?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 12:22
Ministerstwo Infrastruktury wprowadza zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Będą one dotyczyć m.in. pracowników WORD-ów. Co się zmieni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy ustępują miejsca kobietom w ciąży?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 11:27
Kiedyś to była norma, a młodym od dzieciństwa wpajano, że w środkach komunikacji publicznej ustępuje się miejsca kobietom w ciąży oraz osobom w starszym wieku. Obecnie często można zaobserwować, że ciężarne lub seniorzy stoją, a młodzież siedzi i z nosami w smartfonach udaje, że nic nie widzi.
rozwiń zwiń