X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prawo jazdy w telefonie? Ministerstwo Cyfryzacji rozważa taką możliwość

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 11:49
Dzięki aplikacji mObywatel nie musimy nosić przy sobie dowodu osobistego, ani dowodu rejestracyjnego. Możliwe, że już niedługo podobnie będzie z prawem jazdy. - Rzeczywiście są takie plany, ale tutaj potrzebna jest jeszcze cierpliwość - potwierdza Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji.
Audio
  • Czy będziemy jeździć bez prawa jazdy? (Jedynka/ Sygnały Dnia)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Africa Studio/Shutterstock.com

Coraz więcej osób korzysta z mobilnej aplikacji mObywatel, dzięki której można cieszyć się z posiadania elektronicznej wersji m.in. dowodu osobistego. Wystarczy tylko pobrać aplikację na telefon i założyć profil zaufany. Kierowcy dopytują jednak, kiedy wspomniana aplikacja obejmie również prawo jazdy.

Potrzebna cierpliwość

- Są takie plany, żeby zrezygnować z konieczności wożenia ze sobą prawa jazdy, ale tutaj potrzebna jest jeszcze cierpliwość. Z tej prostej przyczyny, że wymaga to pewnych zmian prawnych, które po prostu muszą być uchwalone. To na pewno nie stanie się z dnia na dzień - mówi Karol Manys z Biura Prasowego Ministerstwa Cyfryzacji.

Mandat 50 zł za brak prawa jazdy

Rafał Grodzicki, kierownik Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego potwierdza, że taki krok, ułatwiłby życie większości kierowców. - W tej chwili za nieposiadanie prawa jazdy przy sobie, grozi mandat karny w wysokości 50 zł. Każdemu z nas zdarzyło się zapomnieć zabrać dokumenty ze sobą - tłumaczy.

Co na to kierowcy?

- Profilaktycznie będę zawsze nosił prawo jazdy, ponieważ zajmuje niedużo miejsca w portfelu. Aczkolwiek zmiana będzie powodowała, że będzie mniej stresu, czy je wziąłem ze sobą - mówi naszej reporterce jeden z kierowców.

- Zdarzyło się, że jakiś czas jeździłam bez prawa jazdy. Później zorientowałam się, że jeżdżę beztrosko bez dokumentów - dodaje kolejna rozmówczyni.

A Państwo często zapominają o tym dokumencie? Czy prawo jazdy w telefonie znacząco może ułatwić nasze życie? Jak długo poczekamy na zmiany w przepisach?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Karolina RożejGrzegorz Jankowski

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 6.11.19

Godzina emisji: 6.43

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmienia się egzamin na prawo jazdy. Co szykuje Ministerstwo Infrastruktury?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 12:22
Ministerstwo Infrastruktury wprowadza zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Będą one dotyczyć m.in. pracowników WORD-ów. Co się zmieni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy ustępują miejsca kobietom w ciąży?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 11:27
Kiedyś to była norma, a młodym od dzieciństwa wpajano, że w środkach komunikacji publicznej ustępuje się miejsca kobietom w ciąży oraz osobom w starszym wieku. Obecnie często można zaobserwować, że ciężarne lub seniorzy stoją, a młodzież siedzi i z nosami w smartfonach udaje, że nic nie widzi.
rozwiń zwiń