A. Zandberg o lekach za 5 zł: projekt ustawy w najbliższych miesiącach

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 08:34
- Za każdym razem, kiedy wchodzę do apteki i widzę starszą panią, która ma emeryturę minimalną, która przychodzi z receptą od lekarza i nie ma za co tej recepty wykupić, to czuję, że coś bardzo źle działa w naszym państwie - powiedział w "Sygnałach dnia" Adrian Zandberg z partii Razem, zapowiadając projekt ustawy zmieniającej zasady refundacji leków. 
Audio
  • Adrian Zandberg o Lewicy w Sejmie (Jedynka/Sygnały dnia)

Pierwsze posiedzenie nowo wybranego parlamentu odbędzie się 12 listopada, tego dnia przyrzeczenia złożą też posłowie Sejmu IX kadencji. W sejmowych ławach zasiądą też przedstawiciele lewicy, którzy utworzyli koalicyjny klub parlamentarny. 

- Teraz będzie czas na to, żeby dotrzymać zobowiązania z kampanii wyborczej i w najbliższych miesiącach przedstawić projekty, które zapowiadaliśmy. Mówię np. o projekcie ustawy, która wprowadzi leki za 5 zł - powiedział Adrian Zandberg.

shutterstock_leki-1200.jpg
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło pełną listę nowych leków refundowanych

Podkreślił, że zgodnie z konstytucją, dostęp do ochrony zdrowia jest równy, tymczasem nie wszystkich stać na kupno lekarstw. Wskazał, że osoby, które stać, aby wykupić leki za kilkaset złotych miesięcznie, żyją kilka, kilkanaście lat dłużej w lepszym zdrowiu, osoby niezamożne zaś nie wykupują leków, na które dostają recepty.  - To jest naszym zdaniem moralny skandal - stwierdził. Zauważył, że w szpitalu pacjenci otrzymują lekarstwa za darmo. 

- My chcemy wprowadzenia tej nowoczesnej zasady, jeżeli chodzi o refundację - powiedział Adrian Zandberg. - Jeżeli dostajemy od lekarza receptę, czyli lekarz uznaje, że musimy przyjmować jakieś leki, to te leki wykupujemy za symboliczne 5 zł w aptece. - Z taką ustawą pójdziemy w najbliższych miesiącach - zapowiedział.

Pytany o konieczne poparcie parlamentarnej większości, Zandberg stwierdził, że będzie to dla Prawa i Sprawiedliwości "bardzo prosty test". - PiS lubi mówić, że jest formacją prospołeczną. Koalicyjny klub Lewicy wyjdzie z prospołecznymi propozycjami - dodał. 

Adrian Zandberg mówił też o zasadach świeckiego państwa i utworzeniu w Sejmie lewicowej koalicji. Poruszono też temat wyborów prezydenckich, w tym kandydata Lewicy i rezygnacji Donalda Tuska ze startu w wyborach.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Adrian Zandberg (przewodniczący partii Razem)

Data emisji: 07.11.2019

Godzina: 08:15

fc/kh

Czytaj także

W. Maksymowicz: służbę zdrowia należy wyjąć spod sporu politycznego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 08:15
- Bardzo optymistyczne jest to, że również fachowcy z innych, opozycyjnych ugrupowań podpisali zobowiązanie, że będą wspólnie pracować nad służbą zdrowia – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Maksymowicz (Porozumienie).
rozwiń zwiń