Alvin Gajadhur: dla poprawy bezpieczeństwa na drogach trzeba zmienić przepisy

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 09:15
Główny Inspektor Transportu Drogowego uważa, że trzeba zmienić przepisy, aby piratów drogowych, którzy za nic mają bezpieczeństwo, lepiej dyscyplinować.
Audio
  • Główny Inspektor Transportu Drogowego chce zmiany przepisów poprawiających bezpieczeństwo (Sygnały dnia/jedynka)

Dziś (7.11) weszły w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Zgodnie z nimi policjanci i inspektorzy GITD mogą zatrzymać pojazd do kontroli w każdym miejscu. Ale, jak zapewnia Alvin Gajadhur, GITD stara się przeprowadzać kontrole na parkingach, tam, gdzie jest więcej miejsca. - Przy kontrolach autokarów, przy kontrolach wielotonowych zestawów samochodowych miejsca potrzeba więcej - wyjaśnia. Choć jak zajdzie potrzeba to kontrolę można przeprowadzić w każdym miejscu, tak, aby było bezpiecznie dla innych uczestników ruchu.

alkomat policja 1200.jpg
Od dziś nowe przepisy ruchu drogowego. Zobacz, co się zmienia

"Trzeba zmienić przepisy"

Alvin Gajadhur uważa, że większość kierowców chce jeździć bezpiecznie, chce przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Przytacza statystyki z odcinkowych pomiarów prędkości, z których wynika, że 83 proc. kierowców jeździ zgodnie z przepisami. Ale przez 10 miesięcy tego roku system nadzoru nad ruchem drogowym odnotował ponad 1 milion 240 tys. przekroczeń prędkości i przejazdów na czerwonym świetle. - Rekordziści zachowują się jak piraci drogowi i gnają w terenie zabudowanym - mówi szef GITD. Przytacza przykład kierowcy, który miał na liczniku ponad 209 kilometrów na godzinę w jednej z miejscowości powiatu sandomierskiego. Niejednokrotnie Inspekcja ma kłopoty z ustaleniem sprawcy wykroczenia, bo system, który z założenia powinien być automatyczny, przestaje być automatyczny na etapie właśnie ustalania sprawcy, nieodbierania korespondencji, wskazywania obywatela zza granicy. Dlatego - jego zdaniem - trzeba zmienić przepisy.

Będzie debata o ruchu drogowym

Alvin Gajadhur zapowiedział debatę na temat przepisów poprawiających bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Do udziału mają zostać zaproszeni eksperci bezpieczeństwa ruchu drogowego, przedstawiciele środowiska medycznego i naukowego oraz zrzeszenia przewoźników i politycy wszystkich opcji. - Mam nadzieję, że bezpieczeństwo drogowe będzie ponad podziałami partyjnymi i uda się uchwalić przepisy, które znacznie poprawią bezpieczeństwo na polskich drogach - mówi gość Jedynki.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Alvin Gajadhur (Główny Inspektor Transportu Drogowego)

Data emisji: 7.11.2019

Godzina: 7:15

ag

Czytaj także

Ekspert: rozgrzewanie samochodu przed jazdą nie ma sensu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 10:24
- Zimą należy jeździć tak, jakby pedały w samochodzie miały parzyć w stopy. W przypadku pedału gazu jest to bardzo dobra rada. Starajmy się bardzo delikatnie operować gazem – radził Damian Śmigielski, ekspert motoryzacyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seniorzy to odpowiedzialni kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 13:19
Wszystkie statystki wykazują, że seniorzy 60+ powodują najmniej wypadków i jeżdżą bardzo ostrożnie. Najbardziej niebezpieczni na drodze są najmłodsi kierowcy w wieku 18-24 lata, a zaraz po nich 25-39 lat.
rozwiń zwiń