Prof. M. Kurzyna: pacjentom z tętniczym nadciśnieniem płucnym brakuje tlenu codziennie

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 08:42
- Pacjenci, którzy chorują na tą chorobę odczuwają taką samą duszność jak himalaista po wejściu na ośmiotysięcznik. Tam brakuje tlenu z powodu jego małej zawartości w powietrzu, a pacjentom z tętniczym nadciśnieniem płucnym brakuje tlenu codziennie - mówił w "Sygnałach dnia" prof. Marcin Kurzyna - kardiolog. 
Audio
  • O tętniczym nadciśnieniu płucnym (Sygnały dnia/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Brak tchu, zadyszka, znużenie i zmęczenie - to mogą być objawy tętniczego nadciśnienia płucnego. Chorzy przypisują te dolegliwości niewyspaniu czy przepracowaniu i zazwyczaj je bagatelizują. Dlatego od pierwszych sygnałów choroby do postawienia właściwego rozpoznania mija w Polsce od kilku miesięcy do kilku lat. - To są objawy, które występują w wielu chorobach serca i układu oddechowego. Nie są swoiste, ale powinny być niepokojące, powinny zwrócić uwagę tego, kogo dotnie, że może coś z jego zdrowiem nie jest w porządku - uświadamia prof. Kurzyna. 

Tętnicze nadciśnienie płucne to rzadka choroba o podłożu genetycznym. Szacuje się, że w Polsce choruje ponad 1000 osób, co roku rozpoznaje się 120 nowych przypadków. Chorują głównie młode kobiety w wieku 20-30 lat. - Jest to bardzo poważna choroba. W płucach narastają naczynka wielkości jednego czy pół milimetra. Tych naczyń jest w płucach tysiące i krew nie może swobodnie przepłynąć, żeby nabrać tyle tlenu ile potrzebuje - zaznacza kardiolog. 

"Życie bez tchu"

W celu zwiększenia świadomości społecznej powstał projekt edukacyjny "Życie bez tchu". Ambasadorką akcji została himalaistka Kinga Baranowska, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników. Wybór himalaistki nie był przypadkowy, ponieważ osoby, które żyją z chorobą na co dzień mają trudności w wykonaniu najprostszych zajęć poprzez niewystarczającą ilość tlenu w płucach. To samo odczuwa himalaista, który zdobywa najwyższe szczyty na świecie. 

Dostęp do nowoczesnego leczenia 

Jak wspomina prof. Kurzyna, jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku osoba, u której rozpoznano TNP miała przed sobą przeciętnie 2 lata życia. Sytuację zmieniły leki, które rozkurczają tętniczki płucne - podawane podskórnie, dożylnie, wziewnie czy doustnie. W Polsce niedawno rozszerzono refundację leków. - W pewnym zakresie jest to refundacja w systemie programu lekowego, który jest tak jak system refundacji stosowany w chorobach, które są rzadkie, a leki są bardzo drogie - dodał gość audycji. 

Co można zrobić, żeby poprawić komfort życia osobom z tętniczym nadciśnieniem płucnym? 

Posłuchaj całej rozmowy już teraz!

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Henryk Szrubarz 

Gość: prof. Marcin Kurzyna (kardiolog, Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku) 

Data emisji: 9.11.2019 r. 

Godzina emisji: 7.40

ans 

Czytaj także

Choroby rzadkie wcale nie takie rzadkie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 18:40
Guz brodawkowaty szyszynki to jedna z ośmiu tysięcy chorób będących na liście chorób rzadkich. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 6-8 procent Europejczyków zapada na jedną z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serce. Od jego kondycji zależy całe nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 19:38
Serce to organ, który poza regularnymi uderzeniami, może nam przypominać o swojej obecności niepokojącymi kołataniami i ukłuciami. Jakie objawy mogą zwiastować poważne choroby serca i jakie zdrowe nawyki powinniśmy wprowadzać w życie, aby nie skazywać się na uciążliwe dolegliwości, a w najgorszym wypadku - na śmierć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Tomasz Hryniewiecki: kształcimy lekarzy z całej Polski i robimy to z sukcesem

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 10:24
Z okazji jubileuszu 40 lat Instytutu Kardiologii w Warszawie, prof. Tomasz Hryniewiecki w "Sygnałach dnia" opowiedział o tym, co należy robić, aby utrzymać rolę pioniera w Polsce w leczeniu chorób serca oraz jak należy zadbać o swój organ, aby w przyszłości uniknąć poważnych schorzeń. 
rozwiń zwiń