Sygnały Dnia 11 listopada 2019 roku, rozmowa ze Stanisławem Karczewskim

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 07:15
Audio
  • Stanisław Karczewski: kontynuujmy dzieło ojców niepodległości (Sygnały dnia/Jedynka)

Katarzyna Gójska: Gościem Sygnałów Dnia jest pan Stanisław Karczewski, senator i marszałek Senatu. Witam serdecznie.

Stanisław Karczewski: Dzień dobry, dzień dobry pani redaktor, dzień dobry państwu.

Panie marszałku, my dzisiaj pytamy Polaków z różnych pokoleń – i młodszych, i takich w średnim wieku, i starszych – o to, jak dziś rozumieć niepodległość, jak dbać o niepodległość, bo my żyjemy w czasach bezpiecznych dla Polski. To są chyba jedne z najlepszych lat, jakie Rzeczpospolita Polska miała na przestrzeni ostatnich wieków. Więc trochę jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że ta niepodległość to jest coś, co jest i co zawsze będzie.

Tak, to jest dobry czas dla Polski. To było nasze hasło wyborcze i w kampanii wyborczej mówiliśmy, bo to jest prawda, to jest wspaniały czas dla Polski. Musimy ten czas dobrze wykorzystać, musimy przede wszystkim cieszyć się. Dzisiaj mamy święto, ja chciałbym złożyć wszystkim Polakom, pani redaktor przed chwilką składała życzenia osobom, które obchodzą dziś imieniny, urodziły się 11 listopada, też przyłączam się do tych życzeń, ale wszystkim Polakom chciałbym złożyć życzenia z okazji Dnia Niepodległości. Wszystkiego najlepszego, tak żebyśmy mogli cieszyć się z niepodległości, z wolności, z suwerenności, z tego, że możemy stanowić, samostanowić o tym, co się dzieje w Polsce, że dbamy o Polskę, że Polska się świetnie rozwija, żeby się rozwijała, żebyśmy wszyscy czuli się w Polsce coraz lepiej, mieli wystarczającą ilość wolności i dobrze z tej wolności potrafili korzystać, żebyśmy budowali, budowali na tych wartościach, o których mówił również podczas przemówienia swojego przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego wczoraj Jarosław Kaczyński, na tych wartościach, na których odzyskano niepodległość, tak żebyśmy kontynuowali, kontynuowali dzieło ojców niepodległości, na naszej tradycji, na naszej wierze, na przywiązaniu do naszych korzeni, do polskości, cieszyli się z tego, że mówimy po polsku, myślimy po polsku, możemy marzyć po polsku. I żebyśmy dbali o to wszystko – dbali o bezpieczeństwo, o bezpieczeństwo naszych granic, o bezpieczeństwo energetyczne, o bezpieczeństwo polityczne, o wszystkiego rodzaju bezpieczeństwo, tak żebyśmy mogli swobodnie rozwijać się, tak żebyśmy mogli się cieszyć. Ja bardzo jestem zadowolony z tego, że jest tak wiele uroczystości, że jest tak olbrzymia dywersyfikacja – to modne, często używane słowo. Byłem na uroczystościach w małych miejscowościach, byłem w Żarach koło Nowego Miasta, pięknie dzieci śpiewały hymn...

Właśnie, to świętowanie się zaczęło już od piątku...

Od piątku, pięknie śpiewały dzieci...

Cztery miliony uczniów w polskich szkołach.

I cztery zwrotki, cztery miliony i cztery zwrotki. To było piękne. I jeszcze muszę pani redaktor i państwu powiedzieć, że patrzyłem na te dzieci, razem z nimi śpiewając, widziałem tę wielką dumę u tych dzieci z tego, że śpiewają, z tego, że są Polakami. To jest bardzo ważne, żebyśmy w Europie mogli z wysoko podniesionym czołem chodzić i mówić, że jesteśmy Polakami i że Polska to ważny kraj i żeby Polska była szanowana nie tylko w Europie, ale również i na świecie.

Zresztą wyniki badań społecznych pokazują, że tę pewność siebie i poczucie dumy z przynależności...

I godności takiej, dumy i godności (...)

...to jednak mamy coraz większą z roku na rok, jest to ważne...

Tak, ale to jest też... Pani redaktor, to jest i nasze zadanie, polityków, prowadzenie odpowiedniej polityki historycznej, żebyśmy pamiętali o naszych bohaterach, o tych, którzy walczyli, o tych, którzy tracili życie, o tych, którzy pisali, również piórem walczyli o Polskę. O tym wszystkim musimy pamiętać, nie możemy o tym zapominać, nie możemy zostawiać tego za sobą. O tym musimy mówić, przekazywać następnym pokoleniom, bo to oni będą później budować Polskę.

Panie marszałku, dzisiaj jest pierwszy dzień, w którym Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz.

A to też jest wielka radość, też symboliczne, bo 11 listopada, mamy taką wolność, jeszcze dodatkową wolność, radość...

Bo rozumiem, że ta data nie jest przypadkowa.

No nie jest przypadkowa, oczywiście, to jest symboliczne, ale niezwykle ważne. Ja przy tej okazji zawsze mówię, że mamy jeszcze dwie... mieliśmy, już mogę mówić w czasie przeszłym, dwie kolejki. Jak się po Warszawie jeździło, to kolejki stojące do zapisu do lekarza i kolejki do ambasady amerykańskiej osób, które ubiegały się o wizy. Jednej już na pewno nie będzie, te drugie chcemy skracać. I też jeszcze dołączając się... Jeszcze dokładając do życzeń, to również i ten element, żeby to nasze zdrowie jeszcze lepiej było... żebyśmy bezpieczeństwo zdrowotne mieli jeszcze na wyższym poziomie.

To...

Ale jeszcze, pani redaktor, tutaj dwa słowa na temat wiz. Walczyliśmy o to, dbaliśmy, chcieliśmy i wreszcie mamy. Naprawdę to jest wielka radość, cieszę się niezwykle z tego i to jest wielki sukces, sukces Polaków, sukces działań dyplomacji polskiej i sukces działań pana prezydenta Andrzeja Dudy.

Panie marszałku, to przechodzimy w takim razie do tego, co jutro, a jutro też bardzo ważny dzień dla polskiej demokracji, i przez to dla polskiej niepodległości, bo posiedzenia inaugurujące nową kadencję i polskiego Sejmu, i polskiego Senatu, a jeżeli takie posiedzenia, to oczywiście wybór i marszałków obu izb, i wicemarszałków. Pan Tomasz Grodzki, senator, profesor, jest kandydatem sił opozycyjnych na marszałka Senatu. Cały czas trwają dyskusje, czy ta koalicja opozycyjna, które rzeczywiście z senatorami tak zwanymi niezależnymi ma w tej chwili większość w Senacie, czy ona jest stabilna, czy niestabilna. Cały czas trwają rozmowy. Czy Prawu i Sprawiedliwości udało się pozyskać jakiegoś senatora?

Pani redaktor, wszystko będziemy wiedzieli... o wszystkim dowiemy się jutro, jutro głosowanie i następne głosowania później, więc zobaczymy, jaki będzie wynik. Byłbym nieuczciwy, gdybym powiedział, że nie prowadzimy rozmów. Oczywiście, zawsze polityka jest materią niezwykle żywą, bardzo dynamiczną, zmienia się sytuacja...

Budowanie koalicji w demokracji jest czymś absolutnie normalnym, nawet nie ma takiej demokracji, żeby nikt nie budował koalicji.

Absolutnie normalne. Mógłbym powiedzieć złośliwie, pani redaktor, bo jeżeli słyszę zapowiedź „trzech tenorów”, to znaczy pana Czarzastego, Schetyny i Kosiniaka–Kamysza, o Prezydium, w którym mają zasiadać przedstawiciele ugrupowań dwuosobowych w Senacie, a słyszę o tym, że nie będzie miejsca być może dla senatora z Prawa i Sprawiedliwości, no to gdzie to jest...

A myśli pan, że taki scenariusz jest realny? Bo do tej pory jednak przedstawiciele partii opozycyjnych mówili, że nie, absolutnie, jeden przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości w Senacie, w Prezydium Senatu będzie.

Ale to zobaczymy jutro. Ja myślę, że powinno być przynajmniej dwóch przedstawicieli, przecież mamy najliczniejszy klub, 48 senatorów, prawie połowę, no więc absolutnie powinniśmy być w Prezydium Senatu. A jaki będzie wynik tych głosowań, zobaczymy jutro. Pani redaktor pyta się, czy ta większość jest stabilna. Na pewno nie, no bo to jest bliskie sytuacji remisowej, więc to wszystko jest możliwe, jak będzie w przyszłości, też nie wiem. Na pewno będziemy zabiegali o to. Jeśli nie uda się zebrać większości Prawu i Sprawiedliwości na jutro, na pewno będziemy zabiegali o to, żeby tę większość uzyskać w trakcie kadencji. Ale mówimy o demokracji...

A co panu podpowiada polityczna intuicja, że jutro może każdy scenariusz być możliwy...

Możliwy, tak.

...również taki, w którym dojdzie do sytuacji patowej...

Patowej może dojść.

...i nie dojdzie do rozstrzygnięcia i wyboru marszałka Senatu?

Może dojść również i do takiej sytuacji, bo tak jak mówię, w sytuacji takiego bardzo bliskiego... sytuacji remisowej wszystko jest możliwe i sytuacja patowa, remisowa może również się zdarzyć. Wymaga później kolejnych głosowań, a kolejne głosowania również nie przynieść rozstrzygnięcia.

Panie marszałku, skoro dzisiaj też bardzo dużo mówimy o niepodległości, a niepodległość to również kwestia bezpieczeństwa, bezpieczeństwa po prostu militarnego, chciałam pana poprosić o komentarz do wypowiedzi z jednej strony prezydenta Francji, który powiedział w jednym z wywiadów, że to, czy Artykuł 5, czyli tak naprawdę podstawa funkcjonowania Paktu Północnoatlantyckiego, czyli ten artykuł, który mówi o gwarancjach wzajemnych w razie napaści na któreś z państw członkowskich, pan prezydent Francji powątpiewa, czy ten artykuł jest rzeczywiście jeszcze żywy, on nawet mówi o takiej śmierci mózgu NATO. Z kolei pan premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Financial Times powiedział, że podważenie tego najważniejszego punktu w umowie sojuszniczej, czyli właśnie tej gwarancji wzajemnej, jest po prostu niebezpieczne.

Jest niebezpieczne i również przyłączam się do opinii pana premiera. A to, że ten artykuł jest nieżywy, to bardzo dobrze, no bo byśmy mieli sytuację sprawdzającą. Nie chcę tego sprawdzać. On jest, on będzie funkcjonował, jestem przekonany, że jest wielka odpowiedzialność Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników, którzy dawali podstawy do tego, aby twierdzić, że jest to absolutnie artykuł, który będzie zrealizowany, gdyby doszło do agresji. Należy wspomnieć również o tym i przypomnieć, że w zapisach i w umowach Paktu Północnoatlantyckiego jest również finansowanie uzbrojenia działań obronnych w wysokości 2% i wszystkie...

Pan prezydent Donald Trump bardzo często o tym mówił, upominając niektóre państwa...

Podczas każdej wizyty w Stanach Zjednoczonych na ten temat rozmawiamy i przy każdej rozmowie...

...że nie realizują swoich zobowiązań wobec NATO.

My realizujemy, jesteśmy...

Ale Francja ich nie realizuje.

Nie realizuje, no więc... My spełniamy wszystkie warunki, jesteśmy przekonani, że... To jest dla nas niezwykle istotne. I w dniu 11 listopada, w dniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ważne jest również to, abyśmy pamiętali i mówili o bezpieczeństwie i o gwarancji bezpieczeństwa dla Polski.

Bardzo dziękuję.

Gościem Sygnałów Dnia był pan Stanisław Karczewski, senator, marszałek Senatu.

Dziękuję bardzo.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak