J. Sellin ws. Netflixa: list premiera cytowały media na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 08:58
- Wydaje mi się oczywiste, że Netflix - ze względu również na zainteresowanie opinii światowej - zweryfikuje pokazane mapy i będzie prezentował prawdę - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin, komentując w "Sygnałach dnia" sprawę serialu "Iwan Groźny z Treblinki".
Audio
  • Jarosław Sellin mówił m.in. o kontrowersyjnym serialu Netflixa, powołaniu nowego rządu i zachowaniu opozycji (Sygnały dnia/Jedynka)

W serialu pojawia się fragment mapy Europy z tamtego czasu, przedstawiającej rozmieszczenie niemieckich obozów zagłady (m.in. Auschwitz, Sobibór, Treblinka i Płaszów), ale w obecnych granicach Polski. 

O tym, że przygotowujący mapę nie do końca orientowali się w historii, świadczy także fakt, że pod naszym krajem umieszczono Czechosłowację.

mapa krąg zła hitlera 1200.jpg
Netflix i jego mapy. Historia błędów i kłamstw

List w tej sprawie napisał do szefa Netflixa Reeda Hastingsa premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił w nim, że część odpowiedzialności za czczenie pamięci i głoszenie prawdy o drugiej wojnie światowej spoczywa na instytucjach kultury i platformach takich jak Netflix. 

- List był cytowany w mediach, które docierają do miliarda ludzi na świecie i bardzo dobrze, że premier to zrobił - stwierdził Jarosław Sellin. Jego zdaniem, mówienie o "polskich obozach zagłady" to często działanie intencjonalne.

Rozmycie odpowiedzialności za Holokaust

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Jarosław Sellin: Instytut Dziedzictwa Solidarności jest absolutnie niezbędny

- Myślę, że chodzi o to, aby rozmyć odpowiedzialność za zbrodnie Holokaustu, która spoczywa na jednym narodzie, który sobie taką, a nie inną władzę wybrał i tę zbrodnię zorganizował i znalazł kolaborantów w jej realizowaniu, ale bynajmniej nie było wśród nich Polaków - podkreślił.

1200_Netflix_shutterstock.jpg
"Przyglądamy się sprawie". Netflix reaguje po liście premiera ws. serialu

- Niestety Niemcy zorganizowali obozy zagłady na terenie ziem polskich i z tym się zmagamy. Czasem to zwykłe stereotypy, ale to nieuczciwe i niesprawiedliwe - dodał. Stwierdził też, że jest przekonany, iż Netflix - po interwencji polskich władz - zweryfikuje nieprawdziwe mapy pokazane w serialu.

Jarosław Sellin mówił też m.in. na temat powołania nowego rządu i głosowania ws. wyboru Prezydium Sejmu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego)

Data emisji: 14.11.2019

Godzina: 7.15

paw/kh

Czytaj także

Jarosław Sellin: nie będzie porozumienia z Marszem Niepodległości, mamy inne plany

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 20:32
W tym roku rząd nie będzie współpracował z organizatorami Marszu Niepodległości 11 listopada. - Mamy inne plany: wielka uroczystość rocznicowa z udziałem prezydenta, wielki festiwal na Krakowskim Przedmieściu - powiedział Jarosław Sellin w RMF FM.
rozwiń zwiń