Szef KPRM: zakończenie współpracy z Gazpromem oznacza wzrost bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 08:23
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk mówił na antenie Jedynki, że zakończenie niekorzystnego dla Polski kontraktu jamalskiego zawartego z Gazpromem przez rząd PSL-SLD zwiększy niezależność i bezpieczeństwo naszego kraju. - To wszystko wpływa na uniezależnienie Polski i wzrost bezpieczeństwa energetycznego całego regionu - zaznaczył.
Audio
  • Michał Dworczyk: jesteśmy zdeterminowani, żeby zrealizować wszystkie nasze obietnice (Sygnały dnia/Jedynka)

W piątek prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Jak wynika ze wstępnego harmonogramu obrad Sejmu, we wtorek, 19 listopada Mateusz Morawiecki wygłosi exposé i po debacie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

gazprom free shutt 1200.jpg
Koniec kontraktu jamalskiego. Polska wolna od monopolu Gazpromu

- Jutro o godz. 10.10 premier Mateusz Morawiecki wystąpi ze swoim exposé w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej, prezentując założenia programu i plany działań rządu na najbliższe cztery lata. (...) Minęło 30 lat od zmian ustrojowych w Polsce, od upadku komunizmu. To w sposób naturalny jest taki czas, kiedy podsumowujemy to wszystko co się wydarzyło - zarówno dobre momenty, jak i złe - mówił szef KPRM.

"Polska i Europa się zmieniają"

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że to "dobry moment, żeby spojrzeć daleko w przyszłość". - Polska i Europa się zmieniają. Stoją przed nami kolejne wyzwania. O tym wszystkim będzie pan premier mówił. Będzie to, w moim przekonaniu i według mojej wiedzy, nie tylko wymiana konkretnych działań, ale również zaprezentowanie pewnej wizji rozwoju Polski i jej miejsca w Europie i na świecie - mówił szef KPRM.

MORAWIECKI_1200.jpg
Exposé premiera. Wiemy, jakie tematy znajdą się w przemówieniu

- Jesteśmy zdeterminowani, żeby zrealizować w tej kadencji wszystkie nasze obietnice i zobowiązania programowe. Podobnie, jak to zrobiliśmy w kadencji minionej - zaznaczył. Michał Dworczyk odniósł się również do nadchodzących wyborów prezydenckich. - Jestem przekonany, że prezydent Andrzej Duda jest najlepszym kandydatem i kandydatem, który posiada największe szanse. 

Wzrost bezpieczeństwa energetycznego całego regionu

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk mówił, że zakończenie niekorzystnego dla Polski kontraktu jamalskiego zawartego z Gazpromem przez rząd PSL-SLD zwiększy niezależność i bezpieczeństwo naszego kraju. - Przecież prace nad rzeczywistą dywersyfikacją wprowadziliśmy już w latach 2005-2007, a teraz ona staje się faktem. Z jednej strony gaz skroplony, który już płynie do Polski za pośrednictwem gazportu, z drugiej - wielki projekt, czyli Brama Północna i Baltic Pipe, który ze złóż norweskich pozwoli na transport gazu do Polski. To wszystko wpływa na uniezależnienie Polski i wzrost bezpieczeństwa energetycznego całego regionu - podkreślił szef KPRM.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Michał Dworczyk (szef Kancelarii Premiera)
Data emisji: 18.11.2019
Godzina emisji: 7.13

pb/kh

Czytaj także

W. Skurkiewicz: rząd Mateusza Morawieckiego spełnia wymogi dzisiejszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 11:30
- Nowy rząd jest w znacznej mierze kontynuacją, ale rządem również na nowe wyzwania. Układ, który stworzył premier Mateusz Morawiecki, będzie zgodnie z oczekiwaniami i wymogami dzisiejszych czasów - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Skurkiewicz z PiS. Gośćmi audycji byli również Anna Maria Żukowska z SLD, Paweł Kowal z KO, Stanisław Bukowiec z Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller o exposé premiera: będzie bez bicia rekordu długości

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 11:50
- Nie będziemy bić rekordu Donalda Tuska z 2007 r., bo jak się okazało, długość exposé nie przeszła później w jakość rządzenia. Dlatego my w tym kierunku nie idziemy - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń