Minister klimatu: elektrycznych samochodów w Polsce będzie przybywać

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 07:30
- Pierwsza część polskiego planu rozwoju elektromobilności przewiduje uwiarygodnienie dla Polaków wyboru tego transportu ekologicznego poprzez rozwój infrastruktury. Mamy do 2020 roku zakończyć tę pierwszą fazę - mówił w "Sygnałach dnia" minister klimatu Michał Kurtyka.
Audio
  • Michał Kurtyka, minister klimatu o elektromobilności (Jedynka/Sygnały Dnia)

Gość radiowej Jedynki mówił, że na Polskich drogach obecnie jest ponad 1500 ładowarek (miejsc ładowania samochodów elektrycznych - red.), z czego około 250 to ładowarki szybkie. - Zostało również stworzone narzędzie w postaci mapy, na której można zobaczyć dostępność ładowarek i zaplanować swoją podróż - tłumaczył Michał Kurtyka. Dodał też, że ładowarek elektrycznych będzie przybywać.

kurtyka 1200 pap.jpg
Michał Kurtyka: nie możemy unikać odpowiedzialności za naszą planetę

Prowadzący audycję Grzegorz Jankowski mówił, że w Polsce rejestruje się rocznie około półtora tysiąca samochodów elektrycznych na pół miliona nowych rejestracji. Zwrócił uwagę, że to niewiele.

Michał Kurtyka stwierdził, że liczy się to, że ten trend, bardzo szybko rośnie na świecie. - Kiedy uruchamialiśmy trzy lata temu program rozwoju elektromobilności, elektrycznych samochodów w wymiarze globalnym było milion, teraz jest ich pięć milionów. To w dalszym ciągu jest niewielka ilość, ale tu trzeba patrzeć na pewną dynamikę - podkreślił minister.

CZYTAJ TAKŻE: M. Horała: wycofaliśmy się z 30-krotności ZUS, bo nie było porozumienia>>>

"Samochodów elektrycznych będzie coraz więcej"

Gość "Sygnałów dnia" ocenił, że samochodów elektrycznych będzie coraz więcej, ponieważ producenci uznali, iż od tego trendu nie ma ucieczki. - O ile trzy lata temu było kilkadziesiąt modeli, które były dostępne, to w przyszłym roku, jak zapowiadają producenci, będzie ich dwieście - mówił, dodając, że inwestycje poczynione przez koncerny doprowadzą do tego, że takie pojazdy będą tańsze.

kowalczyk 1200.jpg
Szef resortu środowiska przekazał swoje obowiązki nowym ministrom

- Bardzo spadają koszty produkcji baterii litowo-jonowych, a to jest główny koszt produkcji takiego pojazdu - zauważył minister klimatu.

Zapytany, czy na koniec kadencji rządów PiS na polskich drogach będzie milion elektrycznych samochodów Michał Kurtyka stwierdził, że rząd będzie pracował nad tym, żeby ekologiczne formy transportu jak najszybciej wzrastały.

CZYTAJ TAKŻE: K. Lipiec: powołanie resortu ds. klimatu pokazuje priorytety rządu>>>

- Myślę, że Polacy aspirują do podniesienia jakości życia. Chciałbym, żeby ministerstwo klimatu było w samym sercu tych naszych aspiracji ekologicznego podejścia do życia - dodał.

Szef resortu przypomniał ponadto, że np. w Warszawie 60 proc. emisji pochodzi z transportu. - Dlatego musimy podjąć wyzwanie jeżeli chodzi o ewolucję tego transportu, żeby w naszych miastach oddychało się lepiej - tłumaczył.

Globalne Forum Elektromobilności

Na PGE Narodowym w Warszawie odbywa się dziś (11.21) Globalne Forum Elektromobilności (Global e-Mobility Forum). To spotkanie wysokiego szczebla, podczas którego przedstawiciele rządów, organizacji międzynarodowych i firm będą dyskutować o rozwoju elektromobilności.

Forum zainaugurują premier Mateusz Morawiecki i minister klimatu, prezydent COP24 Michał Kurtyka.

Forum to pierwsze w Polsce wydarzenie na tak dużą skalę, poświęcone tematyce elektromobilności. Wydarzenie zapowiedziano podczas ubiegłorocznego szczytu klimatycznego ONZ - COP24 - w Katowicach.

elektromobilność1200.jpg
Globalne Forum Elektromobilności na PGE Narodowym

Na forum zaproszono sygnatariuszy deklaracji "Driving Change Together- Katowice Partnership for Electromobility", przygotowanej przez Polskę i Wielką Brytanię, a zaprezentowanej właśnie na katowickim szczycie. To ponad czterdzieści państw reprezentujących w sumie ponad połowę ludzkości.

Spotkanie będzie miało formułę okrągłego stołu oraz warsztatów i posiedzeń grup roboczych. Uczestnicy będą dyskutować między innymi o najskuteczniejszych strategiach rozwoju e-mobilności, finansowaniu elektromobilności i wyzwaniach w związku z nadchodzącą rewolucją w transporcie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
GośćMichał Kurtyka (minister klimatu)
Data emisji: 21.11.2019
Godzina emisji: 07.15

iar/pkur/kh

Czytaj także

Lider partii Zieloni: poprzemy projekty dotyczące energii odnawialnej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 13:24
- Wszelki projekty popychające Polskę w stronę rozwoju energii odnawialnej, proponowane i rozwijane przez każdy rząd, spotkają się z poparciem partii Zieloni - mówił w audycji "W samo południe" jej lider Tomasz Aniśko, który w wyborach parlamentarnych startował z list KO.
rozwiń zwiń