Jarosław Sachajko: w poprzednim exposé dużo poświęcono rolnictwu, teraz nic

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 07:53
- Pan premier w ogóle nie mówił o tym, jak zamierza wygrać z plagą ASF (afrykańskiego pomoru świń) – powiedział w "Sygnałach dnia" Jarosław Sachajko, poseł Kukiz’15.
Audio
  • Jarosław Sachajko: możemy mieć ogromną rzeź trzody chlewnej (Sygnały dnia/Jedynka)

Jak wyjaśnił gość radiowej Jedynki, 100 km od granicy z Niemcami pojawił się kolejny przypadek ASF. - To bardzo blisko naszego zagłębia trzodziarskiego, Wielkopolski, gdzie jest prawie 40 proc. produkcji - zaznaczył polityk Kukiz’15.

asf free 1200.JPG
Walka z ASF: powstanie płot na granicy Lubuskiego i Wielkopolski

- Jeżeli sobie nie poradzimy z tą chorobą, czyli z nadmierną liczbą dzików - jest ich wielokrotnie za dużo - to będziemy mieć ogromną rzeź trzody chlewnej – ocenił Jarosław Sachajko.

Sytuacja rolników

- Nie może być tak, że rolnicy z Europy Zachodniej dostają dwa razy wyższe dopłaty niż rolnicy polscy. Jedni i drudzy ciężko pracują, a rolnictwo w ogóle w Europie upada - o tym także trzeba powiedzieć - zaznaczył polityk. Dodał, że bardzo niewielu jest młodych rolników i nie ma powszechnej świadomości, jak dużo nie zależy od rolnika.

Poseł wyjaśnił, że teraz otwieramy się na nowe rynki, gdzie "nie ma żadnych standardów". - W Europie mamy wysokie standardy produkcji, o czym wiele osób z lewicy nie wie - powiedział, mówiąc szczególnie o produkcji mięsa. - Przez to, co robi wiele ruchów lewicowych, produkcja mięsna wypychana jest do krajów, gdzie nie ma żadnych standardów - przestrzegł.

W audycji rozmawiano także o głosowaniu ws. sędziów KRS. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi:  Katarzyna Gójska

Gość:  Jarosław Sachajko (poseł Kukiz'15)

Data emisji: 22.11.2019

Godzina emisji: 8:40

pg/kk

Czytaj także

Walka z ASF: powstanie płot na granicy Lubuskiego i Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 17:15
Budowę płotu mającego powstrzymać rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Od kilku dni przypadki ASF u dzików notowane są w województwie lubuskim na granicy z Wielkopolską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: wieś i rolnictwo to priorytety rządu Prawa i Sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 16:30
- Wzmocnienie pozycji Polski w ramach gospodarki UE i gospodarki globalnej jest jednym z głównych wyzwań jakie stoją przed polskim rolnictwem - podkreślał minister Krzysztof Ardanowski na posiedzeniu sejmowej komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi.
rozwiń zwiń