M. Zagórski ws. M. Banasia: plan "B" będzie realizowany raczej przez kierownictwo partii

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 07:11
- Sytuacja jest dla nas obciążająca. Byłoby idealnie, gdyby ona rozwiązała się w taki sposób, w jaki Marian Banaś został poproszony, czyli poprzez złożenie dymisji - powiedział Marek Zagórski w "Sygnałach dnia".
Audio
  • Marek Zagórski o cyfryzacji w Polsce oraz o rozwiązaniu sprawy Mariana Banasia (Jedynka/Sygnały dnia)
Audio
  • Marek Zagórski o cyfryzacji w Polsce oraz o rozwiązaniu sprawy Mariana Banasia (Jedynka/Sygnały dnia)

Marian Banaś był sprawdzany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne po medialnych publikacjach, nasuwających wątpliwości wokół majątku zebranego przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Marian Banaś zapewnia, że działał zgodnie z prawem.

Złożył on pozew cywilny przeciwko telewizji TVN i autorowi materiału, w którym domaga się przeprosin, sprostowania i zapłaty stosownej kwoty na cel społeczny. Na dymisję szefa NIK Mariana Banasia liczą politycy PiS oraz rząd.

W piątek premier Morawiecki mówił, że tego dnia oczekuje na rezygnację szefa NIK z pełnionej funkcji, jednak do niej nie doszło. Tego samego dnia Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało do prokuratury zawiadomienie po kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. Premier zapowiedział, że jeśli szef NIK nie poda się do dymisji, zostanie wprowadzony plan "B". 


zagórski marek PR 1 1200x660.jpg
Marek Zagórski: pierwsza sieć 5G powstanie w jednym z dużych miast

- Rzadko kiedy o takich rzeczach dyskutujemy na radzie ministrów - powiedział Marek Zagórski pytany, czy rząd będzie dziś pracować nad zapowiedzianym planem "B". - Taki plan jest raczej planem politycznym i raczej będzie podejmowany na poziomie kierownictwa partii - dodał.

Minister przyznał, że sytuacja z szefem NIK jest obciążająca i byłoby idealnie, gdyby Marian Banaś podał się do dymisji. - Scenariusze, czy możliwości są z jednej strony ograniczone, a z drugiej strony też można sobie wyobrazić kilka działań. Tak jak Michał Dworczyk wskazywał, włącznie z tym, że być może potrzebna by była zmiana konstytucji - powiedział Marek Zagórski. Ocenił on także, że takie jednorazowe, punktowe działanie za szeroką zgodą w parlamencie jest możliwe. 

Marek Zagórski mówił też o stojących przed nim wyzwaniach, podkreślił znaczenie obszaru związanego z cyberbezpieczeństwem. Zapowiedział również organizowane w Polsce XV Światowe Forum Zarządzania Internetem. - To będzie impreza swoją rangą porównywalna do COP, do szczytu klimatycznego. To będzie szczyt wszystkich instytucji, wszystkich rządów - mówił. Poruszono też temat dostępu online do usług publicznych.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Marek Zagórski (minister cyfryzacji)

Data emisji: 3.12.2019

Godzina: 7.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki podpisał Strategię Cyberbezpieczeństwa RP

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 16:08
Premier podpisał uchwałę Rady Ministrów w sprawie Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019-2024. Dokument szczegółowo opisuje cele i priorytety rządu w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej, a także wskazuje źródła finansowania tych działań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Zagórski: mamy z USA sojusz polityczny i militarny, potrzeba technologicznego

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 14:29
- Można zaatakować państwo nie wyjmując pistoletu z kabury, a jednocześnie całkowicie je sparaliżować - mówił w audycji Polskiego Radia 24 Marek Zagórski. Minister cyfryzacji mówił o roli sojuszu technologicznego ze Stanami Zjednoczonymi.
rozwiń zwiń