X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niepełnosprawni zainteresowani 500+

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 16:40
Złożono już ponad 600 tys. wniosków na 500+ dla osób niepełnosprawnych. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w naszym kraju mamy 800 tys. Polaków niezdolnych do samodzielnej egzystencji. - Zainteresowanie jest bardzo duże - potwierdza wiceminister Stanisław Szwed.
Audio
  • 500+ dla niepełnosprawnych (Sygnały Dnia/ Jedynka)
Osoby niepełnosprawne są zainteresowane świadczeniem 500+
Osoby niepełnosprawne są zainteresowane świadczeniem 500+Foto: shutterstock/VGstockstudio

Przepisy dotyczące 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji weszły w życie 1 października br. Od tego czasu 250 tys. osób przyznano świadczenie, a 220 tys. z nich już otrzymało pieniądze. Wnioski złożyło ponad 600 tys. osób, z czego prawie 2/3 musi teraz ustawić się w kolejce do komisji lekarskiej, aby dostać odpowiedni dokument od lekarza orzecznika.

- Zainteresowanie jest bardzo duże. Z informacji, które mamy z ZUS i KRUS, to oprócz tych osób, które złożyły formalne wnioski, były tysiące osób, które pytały, czy ich też to dotyczy - mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Żeby otrzymać świadczenie, należy pamiętać o progu dochodowym.

- Dochód miesięczny nie może przekraczać 1600 zł brutto. Chciałbym przypomnieć, że przy wypłacie świadczenia obowiązuje zasada: złotówka za złotówkę. Jeżeli suma dotychczas pobieranych świadczeń wynosi np. 1200 zł, to świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w kwocie 400 zł - tłumaczy Paweł Żebrowski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kluczowym kryterium jest jednak orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jak przyznaje Paweł Żebrowski, według szacunków ZUS 60 proc. wnioskodawców będzie musiało przejść proces orzekania.

Czy lekarz wydaje orzeczenie tylko na podstawie dokumentacji medycznej? Jakie środki finansowe zabezpieczyło ministerstwo? Czy 500+ pomaga niepełnosprawnym?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Piotr GociekDaniel Wydrych

Materiał: Ewa Chyra

Data emisji: 3.12.2019

Godzina emisji: 06.45

DS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marlena Maląg: wychodzimy naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 10:12
- Wychodzimy naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami - prowadzimy wiele konsultacji i wiele rozmów. My już dzisiaj, jako instytucja, zapewniamy możliwość pozyskania środków na łamanie barier - powiedziała na antenie Jedynki prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg.
rozwiń zwiń