Minister rodziny: musimy spojrzeć szerzej na dzietność w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 08:37
- Cieszę się, że to właśnie przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie pani pełnomocnik do spraw demografii pracowała. Będziemy razem pracowali, by jak najszybciej powstała strategia demograficzna i żeby zostały wdrożone działania - powiedziała w radiowej Jedynce szefowa MRPiPS Marlena Maląg.
Audio
  • Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, o strategii demograficznej (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, o strategii demograficznej (Sygnały dnia/Jedynka)

Premier Mateusz Morawiecki powołał we wtorek Barbarę Sochę na pełnomocnika rządu do spraw polityki demograficznej. Jak podkreśliła w  Jedynce minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, ostatnie cztery lata to jest dobry czas dla Polski, dobry czas dla polskich rodzin. Wskazała, że rząd pochylił się nad rodziną i - poprzez programy takie, jak: Rodzina 500+, Dobry Start, Maluch+ - przywrócił godność rodzinie.

"Pięćsetka zadziałała"

socha 1200.jpg
Barbara Socha pełnomocnikiem rządu ds. polityki demograficznej

- Premier, w swojej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, zwracał uwagę na tak zwaną pułapkę demograficzną. Musimy spojrzeć szerzej i dalej, kompleksowo na dzietność w Polsce, na zastępowalność pokoleń - zaznaczyła gość audycji "Sygnały dnia". Minister oceniła, że "pięćsetka zadziałała", dodała, że rząd "idzie w dobrym kierunku".

- Musimy pokazywać przede wszystkim działania kompleksowe. Pełnomocnik rządu do spraw polityki demograficznej będzie miała za zadanie opracowanie demograficznej kraju. Przede wszystkim chodzi o to, abyśmy spojrzeli kompleksowo, żebyśmy zbadali, co potrzeba jest polskim rodzinom, aby decydowały się na to, żeby mieć więcej dzieci. Jakie warunki powinien rząd zapewnić, jakie są potrzeby. To jest rola pełnomocnika - wytłumaczyła.

Jej zadaniem Barbara Socha jest osobą "wyjątkowo kompetentną, z planem swoich działań". - Cieszę się, że to właśnie przy naszym ministerstwie będzie pani pełnomocnik pracowała. Będziemy razem pracowali, by ta strategia demograficzna jak najszybciej powstała i żeby zostały wdrożone działania - powiedziała szefowa MRPiPS i doprecyzowała, że te działania muszą być międzyresortowe.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Marlena Maląg mówiła o 13. i 14. emeryturze, dodatkowych ulgach dla rodzin z co najmniej trójką dzieci, Karcie Dużej Rodziny oraz o powołaniu Magdaleny Biejat na szefową komisji polityki społecznej i rodziny.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Marlena Maląg (minister rodziny, pracy i polityki społecznej)

Data emisji: 05.12.2019

Godzina: 7.40

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

M. Maląg: ważne jest, aby rozmawiać z niepełnosprawnymi i ich środowiskiem

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 08:17
- Pochylamy się nad tym, żeby rozmawiać ze środowiskiem osób niepełnosprawnych i realizować krok po kroku wyznaczony plan. Bardzo ważne są takie programy jak Dostępność plus, opieka wytchnieniowa, a także świadczenia dla osób niesamodzielnych - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń