"Zatrzymana furtka". Rzecznik Praw Dziecka o wyroku NSA

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 08:08
- Na Zachodzie są różne pomysły kształtowania stosunków rodzinnych. One nie mają nic wspólnego z prawami dziecka - powiedział w "Sygnałach Dnia" Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, odnosząc się do niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który nie zgodził się na wpisanie do polskich ksiąg zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety.
Audio
  • RPD: dziecko ma prawo do poznania swych rodziców, tych, którzy je poczęli (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • RPD: dziecko ma prawo do poznania swych rodziców, tych, którzy je poczęli (Sygnały dnia/Jedynka)

W sprawie tej NSA podkreślił, że w polskim prawie rodzicami są rodzice biologiczni, mężczyzna i kobieta, a fakt uzyskania obywatelstwa wynika z obywatelstwa matki dziecka. - To bardzo dobre rozstrzygnięcie. NSA potwierdził istniejący w Polsce stan prawny, nic nowego nie wymyślił - powiedział Mikołaj Pawlak.

pap_nsa1200.jpg

"Związki jednopłciowe sprzeczne z polskim prawem". Mikołaj Pawlak o decyzji NSA

Jak wyjaśnił gość radiowej Jedynki, nie został złożony wniosek o PESEL ani o dowód dziecka, a próbowano uzyskać dokument, który nie jest możliwy do wydania, czyli polski aktu stanu cywilnego. NSA rozpatrywał kasację kobiety mieszkającej w Wielkiej Brytanii, która twierdziła, że przez brak transkrypcji, czyli wpisania zagranicznego aktu urodzenia do polskich akt stanu cywilnego, odmówiono jej dziecku nadania PESEL i wydania polskiego paszportu. 

Sędziowie zadecydowali, że przeniesienie treści brytyjskiego aktu urodzenia dziecka do polskich ksiąg stanu cywilnego jest sprzeczne z polskim porządkiem prawnym. W uzasadnieniu Uchwały NSA podkreślił, że "nabycie obywatelstwa polskiego przez dziecko urodzone za granicą nie może być uzależnione od wpisania - transkrypcji - zagranicznego aktu urodzenia do polskich akt stanu cywilnego".

- Mam nadzieję, że na kilka lat ta furtka wprowadzania rozwiązań nieznanych Polsce i naszej kulturze społecznej, i prawnej, będzie zatrzymana - podkreślił Mikołaj Pawlak.

- Na Zachodzie różne są pomysły do kształtowania stosunków rodzinnych. One nie mają nic wspólnego z prawami dziecka. W Konwencji o prawach dziecka art. 7 stanowi o tym, że dziecko ma prawo do poznania swoich rodziców, tych, którzy poczęli dziecko - powiedział Rzecznik Praw Dziecka.

Przywołał jednak medialne doniesienia z Wielkiej Brytanii, gdzie dziecko poczęte w wyniku procedury in vitro było wszczepiane na różny czas przed porodem dwóm kobietom. - Mam nadzieję, że to był fake news, natomiast zaraz się może okazać, że, jeżeli to była prawda, będzie jakaś komuna 7 pań lub panów, którzy będą chcieli być "rodzicami" i będą przeszczepiać po godzinie zarodek, aż do porodu i rzekomo będą rodzicami. Takie sprawy zaczynają się dziać, a to absolutnie nie śniło się autorom Konstytucji RP ani Konwencji o prawach dziecka - mówił Mikołaj Pawlak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Mikołaj Pawlak (Rzecznik Praw Dziecka)

Data emisji: 06.12.2019

Godzina: 7.40

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Związki jednopłciowe sprzeczne z polskim prawem". Mikołaj Pawlak o decyzji NSA

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 23:35
"Nie da się w żaden, nawet pośredni sposób zalegalizować jednopłciowych małżeństw. Dla mnie obowiązujące prawo jest oczywiste, dla niektórych środowisk jak widać nie" - napisał Rzecznik Praw Dziecka. Skomentował decyzję NSA, który nie zgodził się na wpisanie do polskich ksiąg zagranicznego aktu urodzenia dziecka, gdzie jako rodzice widnieją dwie kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPD: nie ma zgody na rodziców tej samej płci w polskich dokumentach

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 15:17
- Nie ma zgody na wpisywanie dwóch matek lub dwóch ojców jako rodziców dziecka. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny. To bardzo istotne rozstrzygnięcie dla polskiego systemu prawnego - powiedział w Polskim Radiu 24 Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza "Świąteczny Stół Pajacyka". Restauratorzy pomogą dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 07:14
W Mikołajki - 6 grudnia - restauratorzy przekazują 10 procent dziennego dochodu na ciepłe posiłki dla dzieci. Polska Akcja Humanitarna po raz 18. organizuje "Świąteczny Stół Pajacyka".
rozwiń zwiń