Dyrektor NCK o stanie wojennym: z pamięcią jest krucho

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 08:14
- Socjologowie wskazują, że lata 80. nie zostały wyjaśnione, nie zostało to rozłożone na czynniki pierwsze i złożone w taki sposób, żeby uporządkować wiedzę - powiedział w "Sygnałach Dnia" o czasach stanu wojennego Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Audio
  • Rafał Wiśniewski o komunizmie: tu nie chodzi o to, żeby kogoś piętnować, ale żeby rozliczyć (Sygnały dnia/Jedynka)

- Z pamięcią jest krucho. Wydaje się nam, że pamięć mamy genialną, ale gdy chodzi o daty i ważne wydarzenia, okazuje się, że jest to rozmyte, pamięć szwankuje i nie zawsze udaje się nam zapamiętać, jak faktycznie było – mówi Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Stan_Wojenny_infografika 1200.jpg

Stan wojenny w liczbach [INFOGRAFIKA]

Dramatyczne wydarzenia historyczne sprzed 38 lat ma przypomnieć akcja "13 grudnia - Pamiętamy!". To inicjatywa Polskiego Radia, tworzona we współpracy Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gość Jedynki przypomniał badania CBOS z 2016 r. Wynika z nich, że tylko 44 proc. respondentów potrafi prawidłowo wskazać na datę 13 grudnia 1981 r. jako na datę wprowadzenia Stanu Wojennego - Jest tak wiele różnych bodźców i wydarzeń, które się nam serwuje, że daty, które wydają się konstytutywne dla rozwoju Polski i tego, czego nie udało się zrobić po "karnawale Solidarności", nie są wykorzystane – podkreślił Rafał Wiśniewski.

- Była zbrodnia, nie ma kary. Polacy wskazują, że wydarzenia Grudnia’81 i następne lata to wstyd - powiedział dyrektor NCK. - Kilkanaście tysięcy osób internowanych, brak wolności, a przede wszystkim brak szans rozwojowych dla Polski i nagle okazuje się, że o tym nie mówimy, nie staramy się w jakiś sposób rozliczyć - podkreślił gość audycji.

- Tu nie chodzi o to, żeby kogoś piętnować, ale żeby sprawiedliwie rozliczyć. Wydaje mi się, że dalej pokutuje w nas taka romantyczna dusza, ale różnie bywa z pozytywistycznym działaniem - powiedział o stosunku Polaków do komunizmu Rafał Wiśniewski.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 13.12.2019

Godzina: 7.39

pg

Czytaj także

Stan wojenny w liczbach [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 05:55
Wojskowy zamach stanu przeprowadzony 13 grudnia 1981 roku przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego skutkował wyprowadzeniem na ulicę tysięcy milicjantów i żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Dla tysięcy członków opozycji demokratycznej zaczął się czas aresztowań i internowania. Dla przeciętnego Polaka oznaczał też pogłębienie problemów ze zdobyciem pożywienia, godzinę policyjną i utrudnienia w przemieszczaniu się choćby do miejsc pracy. Stan wojenny pochłonął prawdopodobnie 122 ofiary śmiertelne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Antoni Dudek: To było jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w powojennej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 05:47
O godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Abp Gądecki apeluje o modlitwę o trwały pokój

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 07:59
13 grudnia, w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, polski Kościół obchodzi dzień modlitwy za ofiary tego czasu. W przesłaniu na ten dzień przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował o "modlitwę o trwały pokój w naszej ojczyźnie".
rozwiń zwiń