Michał Wójcik: nie możemy pozwolić na anarchię w wymiarze sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 08:24
- Sędzia nie może podważyć statusu innego sędziego. To bardzo niebezpieczne, bo to by oznaczało, że wkracza się w sferę wolności praw obywateli - powiedział w radiowej Jedynce Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.
Audio
  • Michał Wójcik o wymiarze sprawiedliwości (Sygnały dnia/Jedynka)

Obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze - przygotowany przez posłów PiS - w czwartek wieczorem został złożony w Sejmie.

ministerstwo sprawiedliwości ms 1200 tt.jpg
Projekt PiS ws. sądów. "Pozwoli utrwalić konstytucyjny standard apolityczności sędziów"

- Porównanie złożenia projektu, który ma usprawniać działanie wymiaru sprawiedliwości, ze stanem wojennym, jest bardzo daleko idącym nadużyciem. Grzegorz Schetyna od czterech lat straszy nas, że powsadza do więzień - to język opozycji. Są granice tego, co się ostatnio dzieje w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sędzia nie może podważyć statusu innego sędziego, to bardzo niebezpieczne, bo to by oznaczało, że się wkracza w sferę wolności i praw obywateli. Nie wolno tego robić, mówi o tym konstytucja - powiedział Michał Wójcik.

"TSUE nie podważył żadnego polskiego konstytucyjnego organu"

Gość radiowej Jedynki przyznał, że "jeżeli stawia się siebie ponad konstytucyjnymi organami, ponad prezydentem, to prowadzi do anarchii i na to nie możemy pozwolić". - Rzecznik Bodnar doskonale o tym wie - stwierdził.

- TSUE nie podważył żadnego polskiego konstytucyjnego organu. TSUE odpowiedział tylko na pytanie prejudycjalne i mówił jakimi wskazówkami należy się kierować, jeżeli rozstrzyga się sprawę o właściwej obsadzie jakiegoś organu. Wiele się zmieniło, od kiedy Donald Tusk odszedł z polskiej polityki, mówi on rzeczy, które są niewyobrażalne. Próbuje on rozchwiać sytuację. To skandaliczne. Chcę zaapelować, żeby Tusk dał spokój Polakom - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której poruszano również temat raportu ABW ws. Mariana Banasia.

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 16.12.2019

Godzina: 8.15

dn/atg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie manipulujcie". Apel Sebastiana Kalety ws. wyroków TSUE i SN

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 15:57
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta oświadczył, że PiS być może złoży wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją orzeczenia TSUE. Chodzi o wyrok z 19 listopada w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Sałek o sędziach: "nadzwyczajna grupa" zaczyna kreować swoją politykę

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 12:54
- W Polsce mamy do czynienia z nadzwyczajną grupą, która zaczyna kreować swoją politykę i swój ustrój prawny - ocenił Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta, komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości po postanowieniu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego w sprawie KRS i Izby Dyscyplinarnej SN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wójcik: apel Gersdorf kuriozalny, Izba Dyscyplinarna będzie pracować

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 09:41
- Wzywanie przez panią prof. Małgorzatę Gersdorf odczytuję jako próbę zdyskredytowania Izby Dyscyplinarnej - ocenił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
rozwiń zwiń