Piotr Gliński: w Krakowie znów będzie można oglądać "Damę z gronostajem"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 20:00
- W Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, które zostanie oficjalnie otwarte już 20 grudnia, znajduje się największa i najcenniejsza polska kolekcja dzieł sztuki - powiedział w radiowej Jedynce wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Audio
  • Piotr Gliński o otwarciu po remoncie Muzeum Czartoryskich w Krakowie (Sygnały Dnia/Jedynka)
Audio
  • Piotr Gliński o otwarciu po remoncie Muzeum Czartoryskich w Krakowie (Sygnały Dnia/Jedynka)

W "Sygnałach dnia" szef resortu kultury zaznaczył, że nowo otwarte muzeum będzie częściowo przypominać instytucję, która przed laty opiekowała się dziełami sztuki z majątku Czartoryskich.

Jak podkreślił Piotr Gliński, po blisko dekadzie w placówce znów będzie można oglądać "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Obraz został umieszczony w oddzielnym pomieszczeniu, w specjalnej gablocie.

gliński 1200 pap.jpg
Piotr Gliński o premierze "Halki": wydobyto mniej oczywiste warstwy

- Część muzeum została zmodernizowana, wystrój jest bardziej nowoczesny i jest więcej sal - powierzchnia wystawiennicza będzie w związku z tym znacznie większa - dodał gość radiowej Jedynki.

Kolekcja odkupiona za 100 mln euro

Muzeum Książąt Czartoryskich jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK). W 2016 r. państwo polskie odkupiło od rodziny Czartoryskich ich kolekcję sztuki za 100 mln euro. 3 tys. obiektów z tego zbioru znalazło się na wystawie stałej w wyremontowanym Muzeum Czartoryskich. Wernisaż ekspozycji odbędzie się w czwartek, dla publiczności czynna ma być od piątku. 

Remont w Pałacu Książąt Czartoryskich trwał od 2010 roku.

Pierwszy etap prac finansowany był przez Fundację Czartoryskich, między innymi z grantów norweskich oraz z opłat za prezentowanie obrazu Leonarda da Vinci za granicą.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Sygnały dnia" na antenie i w Internecie. Kolejny etap rozwoju Programu 1 Polskiego Radia

"W sierpniu otwarcie Muzeum w Sulejówku"

Piotr Gliński powiedział też na antenie Jedynki, że w sierpniu przyszłego roku, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej zostanie otwarte Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Dodał, że nowe muzeum jest bardzo duże i pomieści stałą wystawę. Budynek o powierzchni 24 tysięcy metrów kwadratowych jest zanurzony w większości w ziemi po to, by nie zasłaniał dworku Marszałka.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował też, że otwarcie największego z realizowanych obecnie projektów muzealnych, Muzeum Historii Polski w Warszawie planowane jest na 2021 lub 2022 rok. Budowa trwa od półtora roku.

PAP Lens Piotr Gliński 1200.jpg
"Pokazuje najlepsze elementy polskości". Piotr Gliński o wystawie we Francji

>>>[CZYTAJ TAKŻE] P. Gliński: pomnik Bitwy Warszawskiej chcemy odsłonić w jej setną rocznicę

Rozmowa z Piotrem Glińskim odbyła się w nowym, multimedialnym studio Jedynki, dzięki któremu rozmowy polityczne "Sygnałów dnia" otrzymują nową formę.

Pierwsza ich część - jak dotychczas - będzie emitowana na antenie Programu 1, oraz w wersji wideo na Twitterze i na stronie internetowej Jedynki. Druga cześć będzie dostępna na żywo w Internecie, w wersji wideo.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Piotr Gliński (wicepremier i minister kultury i dziedzictwa)

Data emisji: 18.12.2019

Godzina: 08.15

st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od 2020 Andrzej Betlej dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 16:25
Andrzej Betlej od 1 stycznia 2020 roku będzie nowym dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu. Obecny dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie zastąpi Jana Ostrowskiego, który przechodzi na emeryturę po 30 latach pracy. O zmianach w krakowskich muzeach poinformował wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Szczerski: chcę, aby Muzeum Narodowe w Krakowie otworzyło się na artystów współczesnych

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:25
- W Polsce po transformacji nie powstał żaden system wsparcia dla sztuki - powiedział w Polskim Radiu 24, nowy dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, dr Andrzej Szczerski. Dodał, że zmieni się to dzięki ustawie o statusie artysty zawodowego.
rozwiń zwiń