Wiceminister cyfryzacji: 5G obsłuży nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 08:40
- To, co będzie dla nas odczuwalne, to przede wszystkim pojemność standardu 5G - wskazywała wiceminister cyfryzacji Wanda Buk w radiowej Jedynce.
Audio
  • Wanda Buk o sieci 5G w Polsce (Sygnały Dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Red Tiger

shutterstock_mózg elektronika 1200.jpg
Czy technologia 5G będzie dopalaczem polskiej gospodarki?

Prawie 100 tys. nowych miejsc pracy i wzrost PKB o dodatkowe 1,2 proc. – takie będą efekty wdrożenia technologii przesyłu danych piątej generacji 5G w Polsce – wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Accenture we współpracy z Pracodawcami RP.

  • 5G umożliwi powszechne wykorzystanie autonomicznych aut
  • Jest system niezbędnym do masowego wprowadzenia sztucznej inteligencji (AI) i Internetu Rzeczy (IoT) w logistyce i  produkcji
  • Polska rozmawiała o budowie sieci 5G ze Szwecją i USA
  • USA i Chiny zyskują przewagę nad Europą w przygotowaniach do wprowadzenia sieci 5G

Wiceminister cyfryzacji wskazywała, że standard sieci mobilnej 5G będzie się bardzo mocno opierał na światłowodach, czego dotychczas nie było. - Potrzeba, żeby zapewnić sieć, która będzie bardzo pojemna i bardzo duża, jest dzisiaj coraz silniej odczuwalna - zauważyła.

- Zgodnie z europejską agendą cyfrową każdy kraj UE do końca 2020 roku ma mieć pokryte siecią piątej generacji przynajmniej jedno duże miasto - przypomniała.

internet1200.jpg
Czy jesteśmy gotowi na rewolucję 5G?

Plan do 2025 roku

Wanda Buk opowiedziała także o aukcji pasma 5G. - W 2015 operatorzy wylicytowali pasmo LTE za 9 mld zł, teraz spodziewamy się 4-5 mld zł - mówiła.

- Do 2025 roku wszystkie większe miasta i główne szlaki telekomunikacyjne będą pokryte siecią 5G - zapewniła wiceminister. - Zakładamy, że będzie się to rozwijało szybciej, bo mamy bardzo konkurencyjny rynek - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Sygnały Dnia"

Prowadzący: Daniel Wydrych Henryk Szrubarz 

Gość: Wanda Buk (wiceminister cyfryzacji)

Data emisji: 28.12.2019

Godzina emisji: 8.15

Jedynka/kstar

Czytaj także

Minister cyfryzacji: kierujemy uwagę inwestorów na wschód Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 19:13
- Rozmawiając z firmami, które szczęśliwie chcą inwestować w centra badawczo-rozwojowe w Polsce, mówimy im i myślę, że może to potwierdzić minister Jadwiga Emilewicz, żeby nie skupiali się tylko na Warszawie, Krakowie i Wrocławiu - powiedział w Toruniu minister cyfryzacji Marek Zagórski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie między Sapkowskim a CD Projekt. Koniec wieloletniego sporu o Wiedźmina

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 13:16
Jak informuje press.pl, między pisarzem Andrzejem Sapkowskim a firmą CD Projekt SA doszło do porozumienia. Pisarz spierał się z firmą w sprawie praw do wykorzystywania pochodzącej z jego sagi postaci Wiedźmina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Zagórski: nowoczesność mierzy się ilością przetworzonych danych

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 16:05
- Głównym pomysłem na informatyzację jest spojrzenie na procesy i zastanowienie się, czy wszystkich potrzebujemy - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zagórski, minister cyfryzacji. - Rok 2019 był całkiem udany - dodał.
rozwiń zwiń