Szczerski: wizyta prezydenta w Yad Vashem zależna od realizacji naszych oczekiwań

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 07:21
- Scenariusz, w którym Putin jest głównym gościem, mówcą i stwarza mu się możliwość na terenie Yad Vashem kontynuowania obraźliwych i kłamliwych tez na temat przebiegu i przyczyn II wojny światowej jest dla nas nie do zaakceptowania - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
Audio
  • Krzysztof Szczerski o izraelskich obchodach wyzwolenia Auschwitz (Jedynka/Sygnały dnia)
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: Jacek Dominski/REPORTER

Nie milkną komentarze po wypowiedzi Władimira Putina. Prezydent Rosji zarzucił Polsce współodpowiedzialność za II wojnę światową i współpracę z nazistami. Krzysztof Szczerski był pytany, czy kolejny krok w strategii Putina będzie realizowany w Jerozolimie podczas uroczystości upamiętniających wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau.

Jak podała "Gazeta Wyborcza", do Izraela nie pojedzie Andrzej Duda, również ze względu na znaczącą obecność Władimira Putina podczas obchodów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
prezydent andrzej duda free twitter 1200.jpg
"GW": uroczystości w Izraelu bez Andrzeja Dudy. "Brak właściwego forum wypowiedzi"

Rozmowy trwają

– Nie ma takiej decyzji – zaznaczył Szczerski. – Od jesieni rozmawiamy ze stroną izraelską. Przedstawiliśmy nasze oczekiwania co do przebiegu tych uroczystości, także tego, jak widzimy rolę polskiego prezydenta. Część tych oczekiwań została już spełniona – dodał. Jak wskazał, ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski będzie prowadził rozmowy na ten temat. –Zobaczymy, jak ostatecznie ze stroną izraelską uda się te sprawy wyjaśnić – dodał.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Piotr Żochowski: wypowiedzi rosyjskich polityków pokazują problemy ideologiczne Rosji

– Scenariusz, w którym Putin jest głównym gościem, mówcą i stwarza mu się możliwość na terenie Yad Vashem kontynuowania obraźliwych i kłamliwych tez na temat przebiegu i przyczyn II wojny światowej jest dla nas nie do zaakceptowania – podkreślił.

Reakcja "uzgodniona jako stopniowa"

Wiele dyskusji wzbudziły opinie Władimira Putina oraz innych ośrodków rosyjskich władz na temat genezy II wojny światowej, a także wymierzone w Polskę ataki słowne, np. zarzucające polskiemu ambasadorowi w Berlinie w latach 30. antysemityzm.

Jak zaznaczył Krzysztof Szczerski reakcja w tej sprawie "była uzgodniona jako stopniowa". –  Oświadczenie MSZ, wezwanie ambasadora, oświadczenie premiera uzgodnione z prezydentem – wskazał. 31 grudnia opublikowano stanowisko Kancelarii Prezydenta mówiące, że "Andrzej Duda z rozczarowaniem przyjmuje reakcję Rosji na przedstawione, w uzgodnieniu z nim, oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego".

>>>[POLSKIE RADIO 24] Grzegorz Kuczyński: ze względów historycznych Polska jest wdzięcznym celem dla Rosji

Jak wskazał Szczerski, z analiz i informacji, jakie otrzymał Andrzej Duda, wynika, iż "mamy do czynienia z sytuacją rozwojową". – To może mieć w najbliższym czasie kontynuację – mówił. Stąd, jak podkreślił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, przyjęty plan działania, który pozwala "pozostawić sobie kolejne kroki na dalszy bieg wydarzeń".

CZYTAJ RÓWNIEŻ
jonathan knott 663 free.jpg
Ambasador Wielkiej Brytanii: Polska ofiarą agresji Niemiec i ZSRR

Polska "gotowa na różne scenariusze"

Jak zaznaczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Andrzej Duda "codziennie w tej sprawie otrzymuje raporty i wykonuje różnego rodzaju działania". – Działa polska dyplomacja, polskie służby. Jesteśmy w kontakcie ze stolicami innych krajów. Prezydent koordynuje całą tę reakcję, nie tylko Polską, ale i międzynarodową – podkreślił Krzysztof Szczerski. 

– Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze i będziemy reagować odpowiednio w momencie, gdy któryś z nich będzie przez stronę rosyjską realizowany – mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której mowa była również o sprawie oskarżeń o korupcję wobec marszałka Senatu, prof. Tomasza Grodzkiego.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Krzysztof Szczerski (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta)

Data emisji: 3.01.2020

Godzina emisji: 7.15

msze, IAR/kh

Czytaj także

Michał Woś: Putin przypomniał Polsce i Polakom, że jesteśmy stale zagrożeni

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 07:26
- Z oficjalnego profilu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej zostało rzucone wyzwanie Stanom Zjednoczonym, które też miały rzekomo wspierać Hitlera. To działanie, które Władimir Putin wykonuje na potrzeby polityki wewnętrznej - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister środowiska Michał Woś.
rozwiń zwiń