Bezpłatna pomoc dla pacjentów onkologicznych. To pierwsza taka apteka

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 12:30
Wizycie u onkologa przeważnie towarzyszy stres. Chorzy opuszczają gabinet i zapominają o wskazówkach, których udzielił im lekarz. Nie są pewni, o jakiej porze dnia mają brać leki i czy mogą je łączyć z innymi. 
Audio
  • Bezpłatne konsultacje farmakologiczne (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Aleksandar Karanov

Pracownicy Radomskiego Centrum Onkologii postanowili wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom i wprowadzili w szpitalnej aptece bezpłatne konsultacje farmakologiczne. To jedyna placówka w Polsce, która świadczy chorym takie usługi.

Jak wyjaśnia Izabela Leśkiewicz z Radomskiego Centrum Onkologii, pacjenci - przed opuszczeniem szpitala - mają możliwość skonsultowania z farmaceutą sposoby zażywania leków w domu, łączenia ich z posiłkami oraz dowiedzieć się jak radzić sobie działaniami niepożądanymi. 

Spokojna rozmowa

- Pacjent, kiedy dowiaduje się o chorobie, ma tak wysoki poziom stresu, niepewności i niepokoju, że potrzebuje spokojnej rozmowy z farmaceutą już poza gabinetem lekarskim - podkreśla Izabela Leśkiewicz. 

Zdaniem pacjentów, to znakomity pomysł. Podkreślają, że takie rozwiązanie powinno obowiązywać w każdej aptece, bo - bez presji czasu i w spokoju - można rozwiązać wszelkie wątpliwości i zasięgnąć dodatkowych informacji.

Apteczne konsultacje farmakologiczne prowadzone są w Kanadzie już od dwudziestu lat.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Materiał: Anna Orzeł 

Data emisji: 03.01.2020

Godzina emisji: 6.25

IAR/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak