"Cukier w płynie". Tragiczne konsekwencje picia napojów słodzonych cukrem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 09:45
W Polsce blisko 1,4 tys. zgonów rocznie to konsekwencja nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem - przekonuje Ministerstwo Zdrowia. By z tym walczyć, w resorcie powstał projekt ustawy o opłatach zdrowotnych. 
Audio
  • Półtoralitrowa butelka napoju zawiera 17,5 kostek cukru (Sygnały dnia/Jedynka)
Opłata cukrowa, według planu, ma obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku
Opłata cukrowa, według planu, ma obowiązywać od 1 kwietnia 2020 rokuFoto: pixabay.com

- Przeciętna półtoralitrowa butelka napoju, który możemy kupić w sklepie, zawiera 17,5 kostek cukru. Przeciętnie Polak spożywa sto litrów napojów słodzonych w ciągu roku. Co trzecie dziecko w wieku ośmiu lat jest zagrożone otyłością - te dane to odpowiedź na pytanie, dlaczego wprowadzamy opłatę od napojów słodzonych - powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.


. 
. 
. 
Ministerstwo Zdrowia

Prof. Paweł Bogdański z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wskazał, że policzono, iż liczba potencjalnych zaburzeń, chorób związanych z otyłością przekracza dwieście pozycji. - Wśród najsilniej związanych z otyłością jest cukrzyca typu 2. Otyłość zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Przyspiesza rozwój miażdżycy i jej klinicznych konsekwencji - udar mózgu, zawał serca, miażdżyca tętnic kończyn dolnych. Otyłość zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych - wymienił.

O ile zdrożeje butelka?

"Opłata cukrowa" ma wejść w życie 1 kwietnia. Obecnie trwają konsultacje z producentami słodkich napojów. Jak wytłumaczył Wojciech Andrusiewicz, cena napoju słodzonego w litrowej butelce/kartonie wzrośnie o 70 groszy. Dodatkowe 10 groszy zapłacimy jeżeli napój będzie zawierał drugą substancję słodzącą a kolejne 20 groszy trzeba będzie dołożyć do rachunku jeśli napój "wzbogacono" kofeiną, tauryną lub guaraną.

- To nie jest podatek - podkreślił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. - Jeżeli to byłby podatek, to wtedy on by wpływał do budżetu państwa, natomiast tutaj mamy sytuację taką, że wszystkie środki z tych opłat wpływają do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia - wyjaśnił. NFZ walczy z chorobami powodowanymi przez cukier. Według szacunków nowa opłata ma przynieść Funduszowi 3 mld zł w skali roku. 


. 
. 
. 
Ministerstwo Zdrowia
***

Materiał wyemitowany w ramach audycji Sygnały Dnia

Autor: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 09.01.2020

Godzina emisji: 07.42

Jedynka/Ministerstwo Zdrowia/kk

Czytaj także

Niebezpieczne mity dotyczące zdrowego odżywiania

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 13:42
Padamy ofarami machiny manipulacyjnej umieszczonej w reklamach, która zachęca nas do wspierania swoich organizmów suplementami diety. Czy kiedyś zastanowiliśmy się nad tym, że pigułka, którą łykamy z myślą, że dostarczy nam witamin - może być pozbawiona wartości odżywczych?
rozwiń zwiń